Thursday, 28 June 2007

Jorgen Çetaj, kampion Evrope

Jorgen Çetaj e mban fjalën. Bën realitet deklaratën e tij për "Shqip"se do të kthehej në Angli nga kampionati evropian i të rinjve metitullin e kampionit të Evropës. Ashtu ka ndodhur. Boksieri Çetajështë kurorëzuar kampion Evrope për kadetë në peshën 75 kilogramëgjatë këtij kampionati të zhvilluar në Sardenjë.Gjashtëmbëdhjetëvjeçari shqiptar, që stërvitet për klubin "Walcot"vetëm për një pikë ka mundur favoritin për të fituar këtë titull,italianin Xhulio Skiavon: vendimi gjyqtarëve 15-14 shpalli fituesshqiptarin premtues të dorezave. Që në raundin e dytë kur ra gongu,Çetaj ishte superior ndaj bashkëmoshatarit të tij italian, që ekuptoi se po i ikte nga duart titulli. Raundi i tretë do të flistetërësisht për shqiptarin, i cili hidhet në sulm, duke i dhënë disagoditje të forta kundërshtarit, që nuk e lejuan atë tëkundërpërgjigjej dhe të fitonte titullin e kampionit të Evropës.Gjatë një deklarate, ai tha se "të jesh kampion Evrope është me tëvërtetë diçka fantastike". Më tej, Çetaj shprehet se që në fillim emendoi se kishte mundësi të mira për të fituar këtë kompeticion, porkurrë nuk e mendonte se ky titull do të bëhej i tiji. "Kur pashë nëfinale se sa i madh ishte kundërshtari mendova: O Zot. Ai është më imadh se unë, kishte krahë të gjatë. Ai ishte një boksier i fortë",tregon Çetaj. "Në përfundim të raundit të dytë, trajneri im mëinkurajoi të boksoj fort. Mblodha veten, duke lëshuar goditje drejtkundërshtarit. Edhe ai nuk qëndroi pasiv. Mora dy goditje të forta nëfund dhe kjo ishte e gjitha që ai mund të bënte. Ishte një duel ivështirë, jam i lumtur që e menaxhova situatën duke dalë fitimtar".Brenda katër muajve Çetaj është shpallur kampion i Anglisë në Londër,më pas ai do të fitonte kompeticionin "Boks për katër shtete", ku ushpall kampion i Britanisë. Së fundmi, erdhi edhe triumfi si kampioni Evropës.

Sunday, 24 June 2007

Albanian Mail akuza për shpifje

Familja e një emigranti të vetëvrarë ka nisur përgatitjet për të çuar në gjykatën e lartë “Royal Court of Justice” për shpifje gazetën Albanian Mail dhe kryeradaktorin e saj Lavdrim Terziu.

Në numrin 54 të datës 1 Qershon 2007 kjo gazëtë në faqen 4 raportonte për vetëvrasjen e emigrantin nga Shkodra Vullnet Kastrati..

Sipas autorit të shkrimit z. Avni Aliaj viktina u gjet i varur në shtëpinë ku banonte nga i vëllai në Lindje të Londrës.

Më tej Albanian Mail pa cituar burimin e iformacionin shkruan se “Rreth dy muaj më parë policia ka trokitur në familjen e tij, pas ankesave të vazhdueshme për ushtrin dune në familjare. Mësohet se V.K ushtronte dhunë mbi të shoqen e cila ishte e mavijosur në pjesë të ndryshme të trupit. Pas konstatimit policia ka vensdosur që ta nxjerrë gruan nga shtëpia me gjithë dy vajzat e saj.V.K është përpjekur të hynte në kontakt me fëmijët dhe gruan por ka qenë e pamundur për shkak të rusjtjes së fshehtësisë së tyre”.

Familjarët e të ndjerit në mënyrë kategorike hedhin poshtë faktet e mësipërme të servirura nga Albanian Mail duke i cilësuar ato si shpifje. Ata ndjehen tejet të lënduar se si kjo gazetë abuzon me një ngjarje të rëndë që i ka prekuara ata, duke sajuar fakte të paqëna.

Mësohet se ata kanë kontaktuar me një kompani avokatore e cila po përgartit padinë e cila do ti dërgohet gjykatës së lartë”Royal Court of Justive” e cila merret me shpifjet.

Pamvarësisht se Albanian Mail ka botuar në numrin e 15 Qershorit 2007 një korrigjim në lidhje me këtë çështje ku thuhet se “burimet e informacionit nuk ka qenë policia por njerëz të e kanë njohur viktimën” kjo nuk i ka qetësuar të afërmit e viktimës.

Kjo ndjesë e zbehtë botuar në faqen 19 ku anoncohen njoftimet tregon më së miri se kryeredaktori Terziu lejon botim e lajmeve që kalojnë nga goja e njërit person në tjetrin pa e saktësuar atë nga burime zyrtare siç janë policia apo të afërmit e viktimës.

Lavdrim Terziu i kontaktuar përmes emailit nuk pranoi të komentojë rreth kësaj çështje.

Vërehet se gazeta Albanian Mail e cila publikohet në Londër nuk i përmbahet kodit të etikës që kanë për obligim të gjitha gazetat që botohen në Britaninë e Madhe.

Kryeredaktori Lavdrim Terziu në mënyrë sistematike thyen kodin e etikës hartuar nga “Press Complain Commission” duke e përdorur gazëtën si një tribunë shpifjesh ofendimesh dhe sulmes për interesa të sponsorizuesve të saj.

Veprime të tilla prej një shërbëtori beskin nga ana e Lavdrim Terziut nuk bëjnë gjë tjetër veçse e kthejnë Albanian Mail nga një gazete informuese për komunitetit shqiptarë, në një organ dizinformues në shërbim të një grupi të vogël njerëzish.

Wednesday, 20 June 2007

Elisa Çaushi në botën e modësAgjencitë britanike të modës zbulojnë një fotomodele të re, e cila është shqiptare. Elisa Çaushi është emri i vajzës nga Tirana emigrante në Londër, e cila shihet si një modele me shumë perspektivë për botën e modës, në veçanti për reklamimin e produkteve kozmetike. Duke filluar nga muaji shtator 2007, nëntëmbëdhjetë vjeçarja 1.69 cm e gjatë, me sy kaf, do të jetë në posterët e një rrjeti supermarketesh, duke reklamuar një linjë kozmetike për vajzat e moshës 19-25 vjeç. Çaushi, e cila ka dhjetë vjet që jeton në Londër, preferon të mos e bëjë publike emrin e supermarketit që e përzgjodhi atë mes shumë modeleve të tjera britanike, siç është parashikuar në kontratë. Gjatë një interviste ekskluzive për "Shqip", Elisa thotë që është e lumtur që mundi të dalë me sukses gjatë audicionit për t‘u përzgjedhur në këtë reklamë. Një vit më parë ishte kompania "Models Online", e cila vlerësoi bukurinë e saj, duke e inkurajuar të kryente një sesion fotografimi. "Ndjehesha e emocionuar. Ishte hera e parë që ndodhesha përballë një fotografi profesionist, në studion e tij e quajtur ‘Blue Room‘" tregon ajo. Në fakt nuk ishte hera e parë që bukuria e saj vihej në pah. Në shkollën fillore ishte mësuesja e saj, e cila shikonte tek Elisa një modele të suksesshme, duke e inkurajuar që dalëngadalë t‘i futej botës së bukur, por plot rivalitet, të modës. Elisa tashmë e ka dëgjuar këshillën e saj dhe njerëzve që e rrethojnë, të cilët i falënderon për inkurajimin, duke thënë "Ndjehem e vlerësuar nga komplimentet e njerëzve për bukurinë time. E gjitha kjo, për mua, është veçse inkurajim për rrugën e gjatë dhe të vështirë që kam nisur". Mamaja e saj, Arta, një ish- punonjëse banke në Shqipëri, kujton një episod të këndshëm ndodhur gjatë pushimeve në Turqi, në vitin 2005 me protagonistë të bijën dhe një pronar fabrike kozmetike nga Danimarka. "Ai u habit nga bukuria e Elisës, duke shprehur dëshirën që në moment për ta pasur si modele të produkteve të tij", tregon Arta. Sipas saj, Elisa, ishte ende e vogël për t‘u preokupuar që atëherë me angazhime të tilla, kështu nuk ia kishte ngenë të shëtiste nëpër vende të ndryshme me të bijën. Tashmë destinacioni i Elisës është përcaktuar. Por ajo nuk do që të jetë vetëm një modele e thjeshtë, si një kukull "Barbi". Për këtë ka menduar gjatë. Zgjuarsia e saj, përfshi edhe këshillat e nënës, bënë që vajza tiranase, me trup të gjatë, flokë gështenjë me onde, t‘i futej studimeve për terapi bukurie. Edhe pak ditë e ndajnë atë nga përfundimi i studimeve në një kolegj londinez për terapi bukurie dhe estetikë. "Është sezon provimesh dhe dua të dal mirë, pasi më pret universiteti", tregon Elisa përjashta një bari në qendër të Londrës, duke vijuar së treguari për planet e saj. "Dega që ka ndërmend të ndjekë është një kompleks lëndësh, ku ndërthuren së bashku estetika dhe shëndeti me menaxhimin e biznesit të këtyre dy të parave". E ndërsa shumë femra të bukura tashmë VIP-a të modës botërore azhurnohen në reklamimin e veshjeve apo produkteve, për Elisën kjo është vetëm njëra anë e medaljes. Duke mos dashur të bëjë vetëm protagonisten në sfilata mode, ajo kërkon të përfitojë maksimalisht nga industria modës, në veçanti ajo e bukurisë. "Duke e ditur që në Britani industria e salloneve të bukurisë të frekuentuara gjerësisht nga femrat si dhe meshkujt është një industri miliona paundëshe, kam zgjedhur pikërisht këtë degë në universitet". Komenti i saj është më se i qartë, duke vërtetuar faktin se ajo krahas modeles së suksesshme kërkon të jetë edhe një menaxhere e zonja. Por si do t‘ia arrijë një gjë të tillë? Pa mbaruar ende kolegjin, ajo është punësuar në një sallon modern bukurie në perëndim të Londrës, duke punuar gjatë fundjavës. "Duke punuar dy ditë, më jepet mundësia të njihem nga afër me punën ose e thëne ndryshe të vjedh zanatin e të menaxhuarit të këtij salloni", sqaron buzagaz ajo, tek sa me kujdes me një lugë me bisht të gjatë e mbush me akullore. Sikurse të gjithë bashkëmoshatarët e saj, Çaushi ka ëndrra të cilat nuk do t‘i mbyllë në sirtar, siç ndodh shpesh. Në të folurin e saj plot konfidencë, me një shqipe shume të pastër, duke pasur parasysh që ishte vetëm 10 vjeçe kur shkeli në Londër, Elisa të jep garanci se do t‘ia dalë mbanë me ëndrrat e saj. Megjithëse ka firmosur kontratën e parë për të reklamuar produkte kozmetike, ajo është në kërkim të një menaxheri. "Nëse do të dua të ecë përpara në këtë fushë, padiskutim më duhet një menaxher i zoti, i cili do të më mundësojë kontrata të tjera", pohon ajo. Me një axhendë që tani plot me aktivitete, duket se për Elisën ka shumë pak kohë të lirë për veten dhe të dashurin e saj, të cilin e ka njohur dy vjet më parë. Vallëzimi me motive orientale, apo latine si ato të Shakirës, takimi i shoqërisë si dhe leximi janë ato që ka dëshirë të bëjë në kohën e lirë. Kur vjen fjala për të vallëzuar, ajo nuk heziton të tregojë një tjetër ambicie. "Kam dëshirë që një ditë të jem duke vallëzuar në ndonjë video klip të Ricky Martin apo Enrico Iglezias, dy nga këngëtarët e preferuar të mi". Këtë fund qershori, ajo mori duartrokitjet e bashkëkombësve të saj në "Miss Shqiptarja 2007", ku fitoi çmimin e "Miss Fotozhenisë", për të cilën thotë se ishte një eksperiencë e bukur që nuk ka ndërmend ta lërë me kaq. "Miss Grate Britain" është sfida e radhës ku ka ndërmend të marrë pjesë. Dy ditë më parë është regjistruar. "Sikur të merrja pjesë doja të realizoja një dëshirë të madhe brenda zemrës time. Të ngjitem në skenë e të them që unë kam 9 vjet që jetoj në Londër, në këtë qytet të bukur, i cili ka ndryshuar jetën time, por origjina ime është Shqipëria, një vend i mrekullueshëm, ku unë kam lindur, të cilën ju të gjithë që jeni në sallë apo na ndiqni përmes televizorit duhet ta vizitoni", thotë Elisa shumë e emocionuar, sikur të ishte në skenën e "Miss Grate Britain". Por a mund Elisa Çaushi të shkëlqejë në botën e modës, njësoj si e suksesshmja Valbona Çoba? I morëm një mendim fotografit Jani Jançe, i cili ka pasur rastin ta fotografojë Elisën, gjatë përgatitjeve të "Miss Shqiptarja UK 2007". "Që në fillim do të thosha se nishani në krahun e djathtë sipër buzës e bën të ngjashme me të famshmen Sindy Croford. Padyshim që paraqitja trupore, sidomos pjesa e fytyrës janë 2 elementë të fortë tek ajo. Elisa ka potencial të bëhet një modele e suksesshme në një vend si Anglia, që firmat janë në garë për të gjetur femra të bukura e me shije. Tashmë Elisa ka disa dyer të hapura, e them me plotë bindje, nëse ajo do të punojë me seriozitet e pasion siç e ka nisur këtë rrugë, pse jo pas pesë vitesh ne do të krenohemi me një super modele shqiptare".
__________________

Sunday, 17 June 2007

Kylie Minogue shopping tek "gabi" londinez

Fotot pushtojnë revistat britanike
Fotografohet nga paparaci shqiptar, Jani JançeNga

Këngëtarja australiane, Kylie Minogue, është rikthyer në faqet erevistave britanike me fotot e realizuara nga paparaci shqiptar, JaniJançe, duke blerë rroba të vjetra te "gabi londinez". Fotot janëmarrë brenda një panairi veshjesh të vjetra tri ditë më parë në zonëne Çelsit. Në foto duket këngëtarja e veshur me një fustan të verdhë,duke kontrolluar për veshjet e vjetra që mund t`i vinin. E qeshur sigjithmonë, 39-vjeçarja e lindur në Melbourn ka bashkëbiseduar meshitësit e rrobave. Jançe e ka pasur të vështirë të fotografojë meaparatin e madh, pasi nuk lejohej të futej brenda në panair.Ai ka zgjedhur një mënyrë tjetër. "Pagova tre paund për hyrjen si tëgjithë të tjerët. Iu vura Kylie-t nga mbrapa, shyqyr që nuk kishteroje me vete. Nxora aparatin tim të vogël, të cilin e mbaj me vetekudo që shkoj dhe fillova ta fotografoj nga shumë afër. Kylie nukreagoi fare, pasi kujtoi se isha një fans i saji", tregon për "Shqip"Jançe.Sipas tij, në një moment ajo e ka përshëndetur. Shqiptari e kafalënderuar më pas për fotot, duke i treguar që ishte paparac.Ajo ka qeshur, duke iu drejtuar shqiptarit me fjalët: "Nuk ma pristemendja që edhe këtu do të më fotografonit. Jeni me të vërtetë të zotënë punën tuaj". Fieraku Jançe nuk ka mjaftuar me kaq. I ka kërkuarnjë tjetër favor këngëtares me zë të bukur, që ajo të pozonte mebashkëshorten e tij, kërkesë që ajo nuk e ka refuzuar.Është hera e dytë që aparati i vogël e nxjerr shqiptarin të kthyer nëtmerr të VIP-ave botërorë nga situata. Tre vjet më parë, ai do tëfotografonte brenda në avionin e linjës Nju-Jork -Londër aktorenSiena Miller, duke fjetur, por me zinxhirin e pantallonave tëpambërthyer. Kjo foto, sa herë që riprintohet në gazeta apo revistapaguhet 1,500 sterlina. Minogue, e cila ka luajtur edhe në gjashtëfilma, ku më i rëndësishmi "Mouling Rouge" në 2005-ën, u përball menjë sëmundje të gjatë nga kanceri në gji. Kohët e fundit ajo u ndaedhe nga i dashuri.Sipas tabloidëve britanikë, shkaku i ndarjes ishte tradhtia që ai ibënte me vajza të tjera, të cilat ëndërronin të kishin në krevat tëdashurin e Kylie.Për momentin ajo është single në pritje të marrjes së një çmimi tëquajtur "Music Industry Trusts" për kontributin e saj në industrinë emuzikës. Ajo do bëhet e para këngëtare femër që merr një çmim tëtillë kaq prestigjioz. Kylie e nisi karrierën e saj si këngëtare emuzikës pop në vitin 1988 me këngën e kthyer në hit "I should be solucky" (Unë duhet të jem me shumë fat), duke shitur 50 milionë kopjesingle në të gjithë botën. Ndërsa albumi i saj i parë u ble nga 40milionë njerëz. Momentalisht ajo po punon në një studio londineze nëAbbey Road e përdorur nga "Bitëllsat" me albumin më të ri, që pritettë dalë në qarkullim pas disa muajsh.
__________________

Londër, shqiptarët e "taksës së parkimit" dalin para gjyqit

Tre shqiptarë, të cilët tentuan eliminimin fizik të rivalëve përkontrollin e zonave të influencës në grabitjen e automatëve, kupaguhet taksa e parkingut, kanë dalë para një gjykate londineze meakuzat për vrasje dhe tentativë vrasje. Të akuzuarit: Kujtim Spahiu,Muhamed Mehmeti dhe Lulzim Bici, mbrëmjen e 14 tetorit 2006, sipasprokurorisë britanike, tentuan vrasjen e Petrit Brahajt dhe AgronGjonit, duke lëshuar një seri plumbash ndaj tyre. Ngjarja ndodhi nëmjediset e një lokali shqiptar në perëndim të Londrës. I vdekur mbeti22-vjeçari nga Shkodra Prel Marku, i cili sipas variantit tëfamiljarëve të tij ndodhej atje rastësisht. Por policia britanikedyshon se ai i përkiste grupit rival i vënë në shënjestër për t`ueliminuar.

Prokuroria

Shqiptarët e armatosur tentuan të vrisnin po ashtu edhe pronarin elokalit Musa Prahmani për ta eliminuar si një dëshmitar që pavrasjen. Petrit Brahaj, së bashku me Agron Gjonin u shpëtuanplumbave, duke u hedhur nga kati i tretë i ndërtesës në zonën "ParkRoyal". Kur policia mbërriti në vendngjarje pa muret e shpuara ngaarsenali i plumbave lëshuar drejt kundërshtarëve, duke u habitur përfaktin si mbijetuan dy shqiptarët e tjerë të hedhur nga dritaret.Prokurori i çështjes, Cristopher Kinch, i tregoi jurisë se të katërshqiptarët hynë me shpejtësi në lokal duke nxjerrë armët dhe goditurrivalët.

Biznesi fitimprurës

"Vjedhja e automatëve, ku paguhet taksa e parkimit të automjeteve është një biznes shumë fitimprurës, nga i cili përfitohen milionapaund. Në një vit, Bashkia Westminster ka raportuar 1,2 milion paundhumbje si pasojë e këtyre grabitjeve", tha prokurori Kinch, nëseancën e parë të këtij procesi. Të akuzuarit Spahiu, Mehmeti dheBici i kanë mohuar akuzat, por duket se prokuroria në këtë proces kaprova të mjaftueshme, përfshirë dëshmitarë okularë kundëa tyre.Mbetet ende mister nëse tre shqiptarët e tjerë, që i mbijetuan sulmitdo të paraqiten në gjykatë për të dëshmuar. Përfshirja e tyre nëaktivitet kriminal mbase do të jetë një pengesë, pasi avokatëtmbrojtës të akuzuarve mund t`i cilësojnë ata si "jo të besueshëm".

"Truri" i hakmarrjes

Sipas "Scotland Yard" ishte Herland Bilali ai që drejtonte grupin ekatër shqiptarëve të armatosur dhe që u zhduk pa lënë gjurmë pasngjarjes që tronditi komunitetin shqiptar në Londër. Bilali nuk ështëaspak i panjohur për drejtësinë britanike. Tre vjet më parë, ai ështëarrestuar si bashkëpunëtor në pengmarrjen e këngëtares nga Burreli,Manushaqe Vata, në lindje të Londrës teksa ajo po ecte në rrugë. Ajou mbajt peng nga ish i dashuri i saj, Bahri Dani, në shtëpinë eBilalit. Ky i fundit, së bashku me Danin dhe dy shqiptarë të tjerë,fituan lirinë në sallën e gjyqit, pasi Vata tërhoqi denoncimin sipasojë e presionit dhe frikës nga bashkëpunëtorët e tjerë tëpengmarrësve.

ARRESTIMI

Emigrantët, me uniformëne punonjësve të bashkisëMë 4 dhjetor të vitit të kaluar, kur pas një operacionisurvejimi, "Scotland Yard" arrestoi katër shqiptarët e përfshirë nëgrabitjen e automatëve, agjentët u befasuan. Të arrestuarit, për tëmos rënë në sy, visheshin me uniformën e punonjësve të BashkisëËestmister. Në momentin e prangosjes, atyre iu gjetën me vete njësasi parash dhe 7 çelësa të ndryshëm, me të cilët kryenin hapjen ekasafortave të automatëve. Katër emigrantët shqiptarë ishin të moshës24, 26, 28 dhe 36 vjeç. Për këtë krim, në Gjykatën e Sowthwark Crown,në nëntor të vitit 2006 janë dënuar me nga tetë muaj burg dhe më pasme dëbim nga Anglia Bekim Berisha dhe Bekim Haxhiu. Poashtu, "Scotland Yard" ka njoftuar se nën hetim për grabitjen eautomatëve janë edhe tre shtetas të tjerë shqiptarë. Ata janë: EdmondPerroj, Sokol Bushati dhe Elzner Brahimi, të cilët sipas hetimeve, nëbashkëpunim me policinë shqiptare rezulton se janë nga shkodra dheMalësia e Madhe.

BASHKIA

Dëmi nga vjedhja e automatëve, më shumë se 10 milionë paundAlastar Gilchrist, drejtor i parkingjeve në Bashkinë Westminster thase mbikëqyrësit e parkingjeve kanë vënë re një rritje drastike tëvjedhjes të automatëve në dy vitet e fundit. Më tej, ai thotë se kjobashki ka shpenzuar 150 mijë stërlina për ndërrimin e çelësave tëautomatëve, por përsëri vjedhjet nuk janë eliminuar. "Besojmë se dëmii shkaktuar çdo javë varion nga 20 deri në 50 mijë stërlina. Këtopara shkojnë në xhepat e gangsterëve", deklaroi Gilchrist, i cilimendon se në të gjithë Londrën nga këto grabitje janë zhdukur 10milionë paund. Sipas tij, kjo bashki ka vënë si shpërblim një shumëprej 10 mijë stërlinash për ata që do të identifikojnë personat efotografuar duke grabitur. Drejtori Alastar Gilchrist ka pohuargjithashtu se janë arrestuar 14 grabitës parkingjesh, prej të cilëve,9 shqiptarë, 4 rumunë dhe një polak. Burime nga komuniteti shqiptarënë Londër kanë treguar se arkitekti i këtyre grabitjeve është njëshqiptarë nga Kosova. Duket se grabitje të tilla nuk janë përqendruarvetëm në bashkinë mbretërore Westminster, por edhe më

Saturday, 9 June 2007

Të rinjtë shqiptarë “luftë” njëri tjetrin në zemër të Londrës

Një tjetër festë shqiptare në Londër, një tjetër natë e përgjakshme me shtatë persona të plagosur.SOUND një ndër lokalet e natës më me emër në qendër të Londrës është kthyer në një arenë përleshje të dhunshme mes të rinjve shqiptarë.Supozohej të ishte një festë argëtuese me muzikë shqiptare por një sherr banal mes dy grupeve që mësohet të jenë nga Tropoja dhe Burreli e ka përgjakur atë.Si gjithmonë shkaku tejet banal. Ngacmim femrash.Mësohet se njëri prej djemve nga Tropoja i kërkoi një cigare një vajze që ishte e dashura e një djali nga Burreli. Kjo është marr si ngacmim.Kaq ka mjaftuar për të nisur një betejë të vërtëtë alla shqiptarçe.Disa të pranishëm në këtë festë i thanë gazetës Shqip se rreth 30 veta nga të dy grupet filluan të godasin njëri tjetrin me ç’të mundeshin. “Kudo shikoje gjak, gota, shishe dhe tavlla duhani që thyheshin në kokat e njerëzve. Të gjithë shtyheshin në ashensor për të dalë nga salla” tha një vajzë e quajtur Sabina.Forca të shumta policie kanë rrethuar lokalin në zemër të Londrës në Leicester Square për të shuar sherrin që ka vazhduar edhe jashtë ambienteve të lokalit . Ata kanë nxjerrë shkopat e gomës pasi goditjet mes dy grupeve rivale kanë vazhduar edhe jasht.Shtatë persona të lënduar rëndë por pa probleme për jetën janë dërguar në spital.Ilir Balla njëri prej promotorëve të aktiviteteve për të rinj shqiptarë e qujtur “Festa Jonë” i cili organizoi mbrëmejn shqiptare në lokalin SOUND tha se u krijua një situatë e rëndë e cila po i bën ata të mendojnë realisht të heqin dorë nga të tilla organizime.Ndërsa një trjetër promotor shqiptarë nga “Fundjava.com” tha se “Rrahjet në të tilla veprimtari janë bërë të modës. Ne pranojmë vetëm djem të shoqëruar me vajza në aktivitetet tona. Megjithatë deri në fund të mbrësjes jemi në tension se çfarë mund të ndodhë. Është për të ardhur keq, që këto mundësi për tu argëtuar nën ritmet e muzikës shqiptare në Londër përgjaken.”

Muzikë shqiptare dhe rrahje

Nëse Xhamajkianët kur dëgjojnë muzikën e tyre të preferuar Rege pinë kanabis duke u zhytur në një botë tjetër , e kundërta ndodh me shqiptarët e Anglisë.Kur ata dëgjojnë muzikë shqiptare karikohen për tu rrahur apo nxjerrë thikat.Ngjarja në lokalin Sound nuk është një incident i izoluar. Vitin e shkuar një festë shqiptare në zonën Shepherds Bush u përdor si arenë hakmarrje duke u çarë me thika mes dy grupeve rivale që këndojnë muzikë rrep.Grupi OTR “On Top of the Rest” (mbi të gjithë) e cilësojnë veten si rrepistat shqiptarë më me emër në Londër. Ata janë përleshur me një grup tjetër duke nxjerrë thikat. Policia arrestoi pejstarë nga të dy grupet disa prej të cilëve janë në proces gjykimi.Rasti më ektrem u shënua në një koncert natën e krishtlindjeve të vitin 2004 në veri të Londrës në lagjen Wood Green. Gjatë një koncerti me këngëtar shkodran organizuar nga biznesmeni Besnik Berisha u ther me thikë për vdekje Xhevahir Demaj. Aurori i vrasjes Robert Linadi pasi shkëmbeu disa fjalë me vitkimën doli nga salla dhe u kthye me një thikë që e mori në makinën e tij, duke mos u kontrolluar nga rojet e sigurisë kur u rikthye në sallë.Pasi e ka goditur Xhevahir Demaj ka mundur që ti mbijetojë goditjes për vetëm 20 minuta i mbuluar nga gjaku. Ai ka ndërruar jëtë në spital vetëm disa minuta pas mbërritjes dhe fillimit të përpjekjeve nga mjekët për ta mbajtur në jetë. Rober Linadi nga Malësia e Madhe kap të nesërmen e krimit në portin e Doverit duke u larguar nga Anglia me një pasaportë falc. Ai u dënua me burgim përjetë.“Kudo që shkojmë nëpër lokalet shqiptare jo vetëm në Londër por edhe në Luton apo vënde të tjera është e pamundur që mos të ketë rrahje mes të pranishmëve” tha një muzikant shqiptar i cili nuk deshi ti përmendet emri.Edhe shqiprarët e Birminghamit gjatë një koncerti tre vjet më parë nuk do ti shpëtonin “virusit” të rrahjeve në një koncert me këngëtar shqiptarë.Dëshmiratë i një arene tjetër rrahje në Lindje të Londrës ka qënë edhe vetë këngëtari Bujar Qamili. Një promotor aktivitetesh nga Vlora është shprehur se ai ka vite që ka hequr dorë nga të tilla veprimtari. “Shqiptarët nuk vinë për tu argëtuar siç e bëjnë komunitetet e tjera por me thika në brez për tu rrahur e treguar se cili është më i forti.”

Tuesday, 5 June 2007

Plazhi Haremit

Britanikët kthejnë një ndër plazhet më të bukuara në Bullgari në kryeqytetin më të ri të c’thurjes në europë ku në menunë e qejfit përfshihet alkoli i lirë dhe orgjitë.
Duke përfituar nga paketat turistike për vetëm 170 stërlina në javë të rinjtë britanikë kanë vërshuar në plazhin e quajtur “Sunny Beach” në Detin e Zi.
Gazeta The People e ekspozon të gjithë këtë si një turp për britanikët që këtë plazh të mrekullueshëm në ballkan e kanë kthyer në vënd hardallosje.
Më tej gazeta shkruan se në këtë plazh mund të gjesh prostituta minorene vendase për vetëm 10 levs diçka me pak se 7 euro, apo një gotë birrë për 60 cent.
“Dikur këtu kishim të bënim me një vend të qetë që frekuentohej nga familjet. Ndërsa tani është kaos dhe askush se çanë kokën për ligjin” është shprehur Alexandër Jachev pronar një operatori turistik.
Adam Storer një bankier 22 vjeçar nga Londra deklaroi për The People se në tre net në këtë plazh ai kishte shkuar me tre femra.
Ndërsa bashkëkombësja e tij Kelly Lee 19 vjeçe kishte shkuar në Bullgari me një agendë tjetër. “Ne duam të shkojmë me djem bullgar. Ata janë të fuqishëm dhe më të rrespetueshëm në krahasim medjemtë tanë”është shprehur ajo.
Javën e shkuar britanikët u vlerësuan si turistët më të këqinj në europë.
Shkatërrimi i këtij resoursi turistik në Bullgari vjen pasi britanikëve ishulli Grek i Fallirakit ku mund të bëje gjithçka u është mërzitur.

Monday, 4 June 2007

Shpresa Vitia me e hirshmja e shqiptareve ne Britani

Mes emocionesh dhe duartrokitjesh, shqiptarët e Britanisë së Madhe kanë zgjedhur këtë fundjavë më të bukurën e komunitetit të tyre. Shpresa Vitia nga Prishtina ka rrëmbyer kurorën e Miss Shqiptarja 2007 në një konkurs zhvilluar në Logall Hall në qendër të Londrës ku morën pjesë 20 vajza. 19-vjeçarja, e cila studion për Psikologji në Universitetin Kingston mes emocionesh tha ekskluzivisht për Shqip se të triumfosh në një
konkurs të tillë bukurie në diasporë asnjëherë nuk është e lehtë. "Jam e lumtur nga ky sukses. Kam pasur një jetë të vështirë. E gjitha ka qenë një ëndërr. Kurrë nuk e kam besuar që një ditë do të fitoja këtë çmim". Përzgjedhja e saj nuk ka qenë aspak e lehtë, pasi deri në momentin e fundit "rivalja" e saj më e afërt ka qenë vajza me numrin 12, Elisa Çaushi, një modele e re shqiptare në Londër. Tiranasja Çaushi nuk ka dalë duar bosh nga ky spektakël. Ajo fitoi çmimin e Miss Fotozhenisë sponsorizuar nga kompania "Alsat-Satelaite" në Londër, e cila i dhuroi një dekoder me një abonim 12 mujor "DigitAlb".
"Ndihem e lumtur. Fitimi i këtij çmimi tregon se unë dukem e bukur në fotografi. Ky çmim është një shtytje e mëtejshme për atë që kam dëshirë të bëj. Të jem një modele në revistat britanike", u shpreh Elisa Çaushi. "Gjithçka surprizë. Një spektakël ku përjetova një eksperiencë të re", do të deklaronte Vlora Lokaj, e cila do të zgjidhej Miss Miqësia dhe shoqëruesja e dytë e Miss Shqiptarja 2007. Një triumf të dyfishtë do të kishte edhe vajza tjetër nga Tirana, Eni Labinoti, e cila studion për modë. Ajo fitoi dy çmime atë të Miss Elegancës dhe të shoqëruese së parë. "Dy çmime për mua do të thonë shumë. Është arritje. Tani duhet të mendoj seriozisht për t‘u marrë me spektakle mode" do të shprehej Labinoti tejet e lumtur. Ajo shkon më tej kur thotë se e dinte kush do të fitonte. "Që ditën e parë mendova se Shpresa do të ishte fituese. Ajo ishte më e gjata nga të gjitha me një avantazh që i dhuroi asaj fitoren". Të dyja vajzat nga Tirana, Eni Labinoti dhe Elisa Çaushi, ishin pretendentet kryesore për t‘i marrë kurorën e bukurisë, Blerta Halilit, Miss Shqiptarja 2006. Por fati kësaj here i ka buzëqeshur Shpresa Vitisë.
Surpriza e spektaklit në të cilin 7 bukuroshe u shpërblyen me çmime të ndryshme, ka qenë boksieri Kreshnik Qato, të cilit i ishte besuar drejtimi i tij së bashku me zonjën Arlinda Ballçaj. Rreth kësaj eksperience të re si show-men, Qato u shpreh se ai ndjeu më shumë emocion sesa në ato raste kur ngjitet në ring për të boksuar. "Jemi të lumtur që për të dytin radhazi mundësuam përzgjedhjen e më të bukurës së shqiptarëve në Britaninë e Madhe. E veçanta e Miss Shqiptarja 2007 ishte pjesëmarrja e vajzave jo vetëm nga Londra, por
edhe nga qytete të tjera, madje kishim edhe vajza nga Irlanda", tha Enkelejd Omi, producenti i spektaklit. Miss Shqiptarja 2007 zgjoi një interes të madh në komunitetin shqiptar, pasi është ndër të paktat evenimente kulturore me përmasa të tilla që zhvillohet në Britaninë e Madhe.

Kundërshtimi Paparazzit Jani Jance

Por përzgjedhja e Shpresa Vitisë si Miss Shqiptarja 2007 në Mbretërinë e Bashkuar nuk ka kaluar pa polemika siç ndodh rëndomtë në të tilla konkurse bukurie. Juria ka pasur debate të zjarrta në lidhje me zgjedhjen e vajzës fituese. Zgjedhja e saj është kontestuar prej njërit nga anëtarët e jurisë. Fotografi i mirënjohur i gazetave britanike, Jani Jançe, anëtar i jurisë
tha për "Shqip" se përzgjedhja e 19-vjeçares nga Prishtina ishte e gabuar. "Për mendimin tim nuk u morën parasysh estetika apo bukuria e vajzave të tjera. Anëtarët e jurisë ishin jo në unanimitet të zgjedhjes". Më tej, Jançe, duke e parë çështjen nga këndvështrimi i një profesionisti tha se vajza fituese kishte trupin më të gjatë se këmbët. Nuk kishte aspak bukuri dhe se dukej 10 vjeçe më e madhe në moshë nga mosha e saj reale".
Në fund të votimit, juria vendosi me shumicë votash katër me tre që vajza fituese të jetë Shpresa Vitia. Kryetari i jurisë, Petrit Kucana, tha se ka qenë një zgjedhje jashtëzakonisht e vështirë por me sa duket shumica e anëtarëve të jurisë kanë parë përveç bukurisë edhe shumë elemente dhe komponentë të tjerë te kjo vajzë.

Sunday, 3 June 2007

Strategjia amerikane per Kosoven

http://www.youtube.com/watch?v=aktFut1gHOg


Po bëhët gjithnjë e më e qartë së qëndrimi Rusisë është bllokimi i planeve të perëndimit propozuar këshillit të sigurimit për të garantuar pamvarësinë e Kosovës nga Seribia.
Kjo është një dilemë e madhe për Bashkimin Europian ndyshe nga Amerika që mund të heqë dorë nga kjo çështje , mbase e llogaritur jo mirë.
Por kjo çëshje mund të prodhojë një konflikt të ri në Ballkan.
Kështu shkruan në numrin e fundit revista prestigjoze britanike The Economist.
Përmes një shkrimi të gjatë kjo revistë i bënë një analizë të detajuar zhvillimeve më të fundit rreth Kosovës duke u ndalur më së shumti në rrolin e Rusisë.
The Economist vëren se strategjia e përdorur nga Amerika dhe mbështetësit e pamvarësisë së Kosovës ka qënë arrtija e një uniteti maksimal në nbështetje të planit Ahtisari mes vendeve perëndimore. Më pas izolimi i Rusisë duke e vënë atë nën presion për të mbeshtetur planin ose të paktën mos të vendosë veton.
“Kjo strategji ka funskionuar mes vëndeve të BE-së ku disa prej tyre kanë rrezerva. Në disa mblejdhje të fundit të BE-së cështja e kosovës është hequr nga agenda për të treguar unitet dhe rritur presionin ndaj rusëve.”vijon artikulli.

Por përse ky kundështim i vendosur Rus?

Sipas The Economist arsyet janë nga më të ndryshmet, por ndoshta më madhorja ka të bëjë me vetë presidentin Vladimir Putin i cili është në vitin e fundit të mandatit. Ai kërkon të tregohet i suksesshëm në pokitikën e jashtëme duke u thënë rusese se vëndi i tyre është ende në gjëndje të vendosë për çësthje madhore në botë.
“Skenari rus me vendosjen e vetos si dhe mundësoa e abstenit prej disa vendeve Europiane në këshillin sigurimit ka shkakuar një tërheqje të amerikanëve dhe të tjerëve për të blerë më shumë kohë deri në shtator për të tejkaluar kundërshtmet ruse” shruan The Economist.
The Economist e mbyll artikullin me frikën e një krize të re ballkanike nëse nuk do të arrihet ndonjë zgjidhje për Kosovën për të cilën Europa do të ndajë përgjegjësitë pasi ka patur rrolin e saj në këtë proces.

About Me

Veliupress


View My Stats