Sunday, 8 July 2007

Londër. Sekuestrohen pasaporta shqiptare të falcifikuara

Policia e Londrės ka shkatėrruar njė rrejt kriminal qė merrej me fallcifikimin e pasaportave mes tyre edhe ato shqiptare.Gjatė operacionit nė veri tė Londrės nė njė shtėpi e kthyer nė laborator tė sofistikuar, oficerėt e operacionit Maksim zbuluan 1800 pasaporta false tė nacionaliteve tė ndryshme me njė vlerė tregu prej 1 milion paundNė njė nga raftet u gjetėn edhe disa pasaporta shqiptare tė pa palotėsuara. Ėshtė hera e parė qė nė Angli policia zbulon pasaporta shqiptare tė falcifikuara. Scotand Yard Beson se kėto pasaportat u shiten shtetasve shqiptarė tė cilėt kėrkohen nga policia dhe duan tė kenė njė identitet tė ri.Nuk bėhet e ditur origjina e tyre nėse ato janė sjėllė nga Shqipėria apo janė prodhuar nė kėtė laborator.Tre bullgarė dhe dy shqiptarė janė arrestuar si tė pėrfshirė nė kėtė aktivitet kriminal.Ata janė Dennis CENOLLI,Altin IBRAHIMI, Angelov POIBRENSKI, Kiril VELEV, dhe Stoyan MINCHEV.Pėr momentin pesė tė arrestuarve nuk u bėhet emri publik. Njė zėdhėnėse e Scotland Yard tha se ata janė duke u intevistuar nė njė rajon policie nė veri tė Londrės si tė pėrfshirė nė kospiracionin e prodhimit tė pasaportave fals.Ekspertėt e sigurisė tė cilėt kanė marrė pjesė nė kėtė operacion kanė mbetur tė tronditur kur nė arsenalin e pasaportave tė falcifikuara kanė gjetur edhe fletė biomentrike qė kanė filluar tė pėrdoren nė pasaportat e reja britanike.Detektiv inspektori Nick Doėnin i cili udhėhoqi hetimin e kėtij grupi kriminal i tha Shqip se ishte hera e pare nė Britaninė e Madhe qė zbulohej njė laborator me pėrmasa tė tilla, nga ku u sekuestruan 1800 pasaporta tė falcifikuara. Sipas tij vlera e tyre i kalonte 1 milion paund".Edhe nė tė shkuarėn shtetas shqiptarė janė arrestuar e dėnuar si tė pėrfshirė nė tregėtin e pasaportave falce. Madja ka patur raste kur ata janė dėnuar me nga dy vjet burg pėr pėrdorimin e tyre.

Lezhiani Lini "mbreti" i falcifikimeve nė Londėr

Para nėntė vitesh njė superfalcifikator lezhian i njohur me emrin Xhovalin (Lini) do tė arrestohej nga policija londineze nė lagjen Baysėater ish kryeqėndėr e takimeve tė grupeve kriminale shqiptare. Lezhianit nė banesėn e tij ju zbulua njė arsenal i tėrė vulash, pasaportash ndėrkombėrare, dokumente tė falcifikua si dhe dy kompjutera. Ai u dėnua me dy vjet burg dhe u riatdheaua nė Tiranė.Nė dhejtor 2002 po njė shtrtase shqiptare nga Lezha, L.P me azil tė garantuar nė Angli nė njė kontroll tė rastėsishėm tė bagazheve tė saj nė aeroportin e Heathroėt ju kapėn 12 pasaporta finlandeze dhe daneze. Lezhianja po udhėtonte sėbashku me djalin e saj nga Tirana pėr nė Londėr. Ajo i shpėtoi burgut pasi deklaroi nė polici se "bagazhet ja kishte paketuar kunata". Policia tha se tė gjitha pasaportat ishin me fotot e shtetasve shqiptarė dhe do tė pėrdoreshin pėr vajtjen e tyre nė Amerikė.Besohet se lezhiania ishte motra e Linit e cila vazhdonte biznesin e tė vėllait nė Londėr.

Gazetari ekspozoi falcifikatorin Tobli

Gazetari i mirnjohur investigativ, Mazher Mahmood,nėpėrmjet njė kontakti tė tij, ka mundur tė kontaktojė njė shqiptarė i cili nė mėnyrė perfekte fallsifikonte pasaportat e quajtura (Travel Document), me tė cilat qeverija Britanike pajis tė gjithė emigrantėt, qė fitojnė statusin e emigrantit nė Britani. Investigimi u publikua nė vitin 2003.Ai ka pozuar si njė emigrant, i cili donte tė blente njė Travel Dokument, me tė cilin do tė shkonte tė vizitonte "familjen nė Pakistan",fillimisht u ka takuar me njė anėtar, tė grupit tė fallcifikatorėve i quajtur Eduart Tobli i cili jeton nė lindje te Londrės nė Ėalthamstoė.Nė takimin midis gazetarit dhe Toblit nė njė McDonalds, ky i fundit i ka treguar gazetarit , se si ata kishin mundur qė tė arrinin tė vidhnin pasaportat boshe nga vendi ku shtypen ato ,dhe mė pas atyre si mbetej gjė tjetėr veēse tė plotėsonit ato dhe ti vinin foton e personit.Ai pėr demostruar se biznesi ishte i "paster" kishte sjelle me vete njė pasaportė te bardhė, duke thėnė se kėto pasaporta janė 100 %tė sakta."Nuk ka asnjė lloj problemi ti veēse na paguj ne 700 stėrlina, dhe pasi tė na kesh dhėnė, detajet e personit ē'do gjė ėshtė gati.Dhe nėqoftėse ti don tė blesh pasaporta me shumicė, pazari ulet nė 450stėrlina, ka thėnė gjatė takim tė parė Eduarti pa e ditur se e tėrė biseda po rregjistrohesh nga nga njė minikamėr spiune e montuar nė xhaketėn e gazetarit.Por bossi i vėrtetė i kėtyre punėve nuk ėshtė, Eduarti ai ėshtė njė nga" peshqit" e vegjėl tė kėtij rrjeti.Gazetari ka insistuar pėr tu takuar pėrsėri, dhe nė takimin e rrallės ēuditėrisht, u ka shfaqur njė djalė i shkurtėr i quajtur Altin cili ishte truri i tė gjithė operacionit tė fallcifikimit, sipas gazetarit.Altini i ka spjeguar atij se ai posedonte njė kompjuter, dhe tė gjitha vulat e Home Office (Ministrija e Brendshme Britanike), pėr tė bėrė punė tė "pastėr", dhe me "sukses".
__________________

About Me

Veliupress


View My Stats