Wednesday, 15 August 2007

Policët e Rinasit u bëjnë presion emigrantëve nga Anglia

Vinë për tu çmalluar me të afërmit, stresohen nga kushtet në të cilat i gjejnë ata por u duhet të stresohen akoma më shumë, kur janë duke i dhënë lamtumirën e fundit Shqipërisë për këtë sezon pushimesh. Gazeta Shqip ka konstatuar se emigrantët shqiptar të cilët kthehen nga pushimet për në drejtim të Londrës, po ndeshen me probleme gjatë proçedurave të kontrollit të pasaportave në aeroportin Nënë Tereza.Duket se këtij aeroporti me një ndërtesë të re, i janë rikthyer ditët e errëta kur policët implikoheshin në trafiqe apo në aktivitete të tjera të paligjëshme, brënda mure të vjetra të tij.Por ta, tani pre e radhës për të nxjerrë ndonjë euro apo paund janë emigrantët shqiptar që lënë Anglinë për të kaluar pushimet në vendlindje.Disa prej tyre që kanë përjetuar një eksperiencë të tillë i thanë Shqip se policët në pikët kufitare të Rinasit ushtrojnë presion duke u thën se detajet tuaja në pasaportat britanike si qytetar kosovar janë të rreme.Kjo sipas emigrantëve për arsye se kërkojnë ti japësh para që të lënë të kalosh pa probleme.“Mu duk vetja si në hetuesi kur një polic në Rinas më pyeti përse kam mashtruar duke përfituar padrejtësisht pasaportën britanike.” u shpreh Lali Thomai.E njëjtën histori është përsëritur kur e motra po udhëtonte drejt Londrës.Ai nuk e fsheh nervozizmin ndaj një dukurie të tillë.Ndërsa Alban Bytyci një tjetër emigrant që ka udhëtuar nga Rinasi për në Londër në 2 Qershor 2007 tregon se atij ju drejtuan pyetje të pakuptimta për më shumë se 6 minuta. Madje ju kërkua të fliste serbisht.“Përmes këtyre pytje policët e Rinasit duan të demostrojnë se po bëjnë detyrën, por kjo sjellje e tyre është presion i pastër ndaj nesh për tu ofruar para.” thotë ai.Një tjetër shqiptar i cili nuk deshi ti bëhet emri publik tha se ai sëbashku me 20 udhtëtar të tjerë që udhëtonin nga Londra për në Tiranë me kompaninë Alitalia u mbajtën më shumë se 30 minuta në pikën e kontrollit.Sipas tij arsyeja e vonesës nga policia ishte kontrolli i imtësishëm i pasaportave britanike.Po ashtu e njëjta situatë është edhe gjatë proçedurave check in ,me kompaninë British Airways. “Punonjesit shqiptarë në sportelin e kontrollit të bagazheve të kësaj kompanije ushtrojne të njëjtën metodë presioni.” janë shprehur disa emigrantë.

Deshmia Gentit

Genti eshte nje tjeter emigrant qe ka patur fatin e keq te jete subjekt i te tilla kontrolleve. Ja si e pershkruan ai ate qe i ka ndodhur ne Rinas.“Une studjoj ne Oxford te Anglise Juridikun dhe Politik, dhe jam shum i vetedishem jo vetem me ligjet e Anglise por edhe me ligjet e bashkimit Evropjan. Mua ma kan hequr trurin ne Rinas kur u ktheva me 7 Qershor te 2007. Oficeri i doganes qe me kontrolloj pashaporten, jo vete qe me ka bere shum pyetje, por ma ka kercenuar me heqjen e nenshtetsis Britanike. Dhe u habita me reagimin e tij, dhe jam kundra pergjigjur ne menyre ligjore, dhe pa kaluar kufirin e pasagjerit, dhe i thashe, se po te duash me me hequr pashaporten Britanike duhet te me padisish ne gjygj dhe te vertetosh se une jam X dhe Y, dhe vetem gjykata Britanike ka te drejt ligjore qe ta bej kete, se kjo pashaporte nuk eshte thjesh nje cape leter por eshte prone e Mretereshes se Britanis se Madhe. Dhe ka ngelur si i habitur qe nuk e mori me mend se do i pergjigjesha ashtu. Edhe nje kolege e tij me flok te zeza, si me e zgjuar se ai oficeri mudohej qe te me mohoje indentitetin. Por kam vuajtur psikologjikish shume nga ajo. Jam munduar qe te kontaktoj nje kanal televiziv qe edhe une te jap nje interviste ne Top-Channel. Officeret e Rinas Jan te cmendur qe te bejne sa me shum budalliqe, dhe shpresoj qe te permisohet sa me shpejt tratimi i pasagjerve ne pergjithsi, dhe te ndalohet trajtimi terrorist ndaj qytetarve.

Reagimi

Ministri i Brendshëm zoti Bujar Nishani pasi u kontaktua nga ne për këtë problem në përgjigjen e tij përmes zëdhënësit Fatmir Konja tha se Ministria e Brendshme ka angazhimin e plotë për tw verifikuar nëse janë tejkaluar kompetencat nga ana e punonjësve të policisë në aeroportin e Rinasit,gjatë procesit të kontrollit të dokumentacionit të qytetarëve,vendas apo te huaj.Zonja Helen Flynn zëdhënëse e British Airways në prononcimin e saj tha se ” kontrolli pasagjerëve nga Tirana për në Londër i është besuar kompanisë së kontraktuar ICTS, e cila ka thënë se pyetje të tilla të detajuara janë të panevojshme.Më tej ajo sqaroi se në bazë të manualit CS-TIA përpara check in, pasagjerëve u bëhen disa pyetje si statusi emigracionit, intenerari apo se ku do të qëndrojë.Të tilla pyetje duket se bëhen vetëm në check in, e kësaj kompanije në Rinas pasi në vënde te tjera pasagjerët pyetetën vetëm për bagazhet.Në pikat e kontrollit check in të BA pyetet vetëm nëse dikushi tjetër të ka rregulluar valixhen dhe asgjë më shumë.Një situatë e tillë krijuar nga policët e kontrollit në Rinas sëbashku me disa punonjës të papërgjegjshëm të BA, do ti bëjë shqiptarët e Anglisë të mendojnë dy herë nëse për Krishtlindje apo sezonin tjetër veror destinacioni i tyre të jëtë Shqipëria.

Blog Archive

About Me

Veliupress


View My Stats