Thursday, 22 November 2007

Angli Shqiptarët po dënohen në bazë të opinonit

Nga Londra
Muhamed Veliu

Shqiptarët në Britaninë e Madhe po dënohen në bazë të opinionit të keq krijuar për ta nga mediat britanike dhe jo fakteve për krimet që ata akuzohen.
Juritë e proceseve gjyqësore po ndikohen në vendim-marrje nga ato që dëgjojnë dhe lexojnë rreth shqiptarëve duke mos i trajtuar ata si të barabartë përballë ligjit si të gjithë qytetarët e tjerë.
Më pas gjykatësit britanik lexojnë masa dënimi nga më të rëndat siç ishte rasti Kujtim Spahiut dënuar me 33 vite burg. “Të jeshë shqiptar në Angli në sytë e bashkombasve të mi do të thotë të jesh kriminel” do të deklaronte gjatë një interviste britanikja Sarah Oneill e cila po kërkon rishikimin e dënimit të Spahiut.


Dënimi dy shqiptarëve

Gazeta Shqip ka zbuluar fakte të reja rreth dënimit disa ditë më parë të dy shqiptarëve për përdhunim.
Endrit Gashi sëbashku me Gjergj Shpendin u dënuan në total me 17 vite burg.
Ata u gjetën fajtor për përdhunimin e një koleges së tyre kamarire natën e Krishtlindjeve. Dhjetë nga dymbëdhjetë antarët e jurisë ishin dakort për fajësinë e tyre. Ndërsa dy të tjerët kishin rezerva për ti shpallur ata fajtor.
Nga biseda me një punonjës të kafe Rouge ku punonin dy shqiptarët dhe “viktima” është mësuar se ajo i ka denoncuar ata për tu hakmarrë pasi u mor vesh që pas festës së Natës së Krishtinjeve kishte kryer mardhënje seksuale me dy kolegët e saj shqiptarë.
“Endritin e kam parë disa ditë pas asaj feste duke folur për një kohë të gjatë me vajzën me origjinë ruse. Ata po qeshnin me njëri tjetrin. Nëse Endriti e kishte përdhunuar si mund ajo të bisedonte me të e të qeshte?” rrëfen personi që ka dijeni të plotë rreth asaj që ka ndodhur me kolegët e tij.
Më tej ai ka zbardhur të gjithë ngjarjen përse ajo denoncoi të dy shqiptarët se e kishin përdhunuar.
Sipas tij ishte Gjergj Shpendi ai i cili u tregoi kolegëve të tjerë meshkuj në Kafe Rouge se sëbashku me Endritin kishin kryer mardhënje seksuale me kamarieren 22 vjeçare ruse me shtetësi britanike, pas mbarimit të festës.
Ajo e ka marrë vesh, se kjo ngjarje që ka dashur ta mbajë sekret ishte bërë publike.
Më pas ka menduar hakmarrjen duke i denoncuar ata në polici se ishte përdhunuar.
Dëshmia e saj e filmuar siç ndodh në të tilla raste, është dhënë një muaj pas datës kur ajo pranoi me dëshirën e saj të shkojë në hotel me dy shqiptarët.
Rusja ka pranuar që të tre kanë qënë të pirë por ajo nuk kishte pranuar të kryente mardhënje seksuale me ta. Sipas dëshmisë së saj ishte Gjergj Shpendi ai i cili përdori forcë dhe e përdhunoi i pari.
Të dy shqiptarët kanë mohuar në mënyrë kategorike ta kenë përdhunuar atë.
Megjithatë juria është bindur me dëshminë e saj duke mos i dhënë rëndësi fatit se ajo nuk u mor me dhunë për të çuar në hotel.
Një tjetër motiv për të denoncuar shqiptarët si përdhunues mund të jetë dëmshpërblimi që marrin viktimat e përdhunimit pasi personi që ka kryer përdhunimin gjendet fajtor.
Besohet se “viktima” e këtij rasti ta ketë studjuar mirë këtë mundësi për të përfituar kompensim si viktimë e një përdhunimi në kurriz të dy shqiptarëve.


Rasti “Megaman” drejtësia me standart të dyfishtë

Disa muaj më parë Kujtim Spahiu do të dënohej me 33 vite burg për një vrasje dhe tre tentative vrasje. Për ta gjetur atë fajtor nuk kishte prova solide që vërtetonin se ai ishte njeri që kishte hapur zjarr ndaj një grupi shqiptarësh.
Incidenti mes dy grupeve rivale shqiptare më 16 Tetor 2006 është i ngjashëm me atë të një muzikanti me ngjyrë drejtues i grupit “So Solid Crew” ndodhur në vitin 2004. Por vendimi gjyqësor krejt i kundërt.
Dwayne Vincent njohur me emrin e artit Megaman sëbashku me një mikun e tij nisen për të sqaruar një problem të mëparshëm me Colin Scarlet.
Carl Morgan mik i Vincent armatoset me një pistoletë me të cilen godet për vdekje Colin Scarlet.Sipas prokurosisë britanike ishte Vincent ai që inkurajori Morgan të kryente të shtinte me pistoletë katër herë mbi viktimën. Ngjatja është krejt e njëjtë me atë të Kujtim Spahiut i cili niset me Herland Bilalin për të sqaruar një sherr me Petrit Brahën. Më pas ishte Bilali ai që hap zjarr me armë kundra Brahës që shpëton për mrekulli megjithëse u plagos 4 pluma ndërsa mbetet i vdekur Prel Marku.
Për këtë ngjarje krejt të njëjtë Kujtim Spahiu do të dënohej me 33 vjet burg.
Ndërsa muzikanti me ngjyrë Dwayne Vincent “Megaman” më 26 Shtator 2006 do të shpallej i pafajshëm ndaj akuzave për vrasje. Ndërsa Carl Morgan u gjet fajtor.

Blog Archive

About Me

Veliupress


View My Stats