Wednesday, 21 November 2007

“Policia më ofroi 1 milion paund shpërblim”

Esmir Demalia dëshmon në gjykatë. “Më kërkuan informacion për Jetmir Buçpapën”
Dëshmi bombë në gjygjin e grabitjes së 53 milion paund

Nga Londra
Muhamed Veliu


Policia britanike ka qënë e gatëshme të paguajë një shumë marramëndëse në këmbim të informacionit, për grabitjen e shekullit në Britaninë e Madhe.
Detajet e prapaskenave policore për të siguruar me doemos informacione kompromentuese për një shqiptar nga Tropoja i akuzuar si pjesmarrës aktiv në grabitjen e 53 milion paund, janë mësuar dje në gjykatë.
Kushëriri Jetmir Bucpapës shqiptarit të akuzuar për grabitjen e 53 milion paund vitin e shkuar i tha gjykatës se policia i ofroi 1 milion pund në këmbim të informacionit.

Dëshmia

Ersmir Demalia gjatë dëshmisë së tij tha se oficerët e policisë së zonës së Kentit këmngulnin që ai t’i ipte më shumë informacione rreth Jetmir Buçpapës aktualisht në bankën e të akuzurve në gjykatën e krimeve të rënda britanike Old Bailey.
Demalia i tha gjykatës se ai nuk kishte informacione për t’i treguar policisë, por ata vazhdonin ta vizitonin në shtëpi apo ta telefononin në mënyrë intensive.
Personi i cili i ofroi shumën prej 1 milion paundësh është identifikuar në gjykatë si oficeri policisë Detective Constable Jonston.
“Në fillim ata ishin të sjellshëm me mua duke më thënë se kisha informacion për grabitjen. Oficeri Jonston insistonte duke më ofruar para” ka thënë më tej Esmir Demaliaj. Zoti Demaliaj u arrestua disa ditë pas grabitjes ndërsa oferta prej 1 milion paund ju bë disa muaj më pas.

Provat

Për grabitjën 53 milion paund, më e madhja në historinë e Britanisë së Madhe akuzohen shtatë persona mes tyre dy shqiptarët Jetmir Buçpapa dhe Ermir Hysenaj.
Ata i kanë mohuar akuzat për grabitje të armatosur dhe pengmarrje ndërkohë në gjykatë prokurori Sir John Nattings ka paraqitur prova solide që i implikon ata në këtë krim.
Disa minuta pas arrestimit të Jetmir Bucpapës gjatë kontrollit të shtëpisë ju gjet një paisje për kapjen e zërit në frekuencën e policisë së zonës së Kentit ku u ishte depo e parave.Një tjetër provë e fortë ne dorë të policisë që inkriminin 26 vjeçarin Buçpapa është e ashtuquajtura “Cell-sited” (gjetja vendodhjes përmes telefonit). Nga zona ku ai ka bërë telefonata disa ditë përpara grabitjes, rezulton se ai dhe të akuzuarit e tjerë, kanë qënë në shtëpinë e Mishell Hog parukjeres e cila bëri maskat e përdorura në pengmarrjen e menaxherit të depos , gruas dhe djalit të tij.
Hog dëshmitare kyçe e prokurorisë ka thënë se Buçpapa ka qënë në shtëpinë e saj dhe ka marrë një maskë.
Ndërsa për Ermir Hysenajn prokuroria ka paraqirur prova se ai ishte “inside man” njeriu i brëndshëm që dha informacion për hyrje daljet e depos të cilat ja ka kaluar Jetmir Buçpapës.


Blog Archive

About Me

Veliupress


View My Stats