Thursday, 1 November 2007

Pranga daneze vrasësit shqiptarë nga Londra

Ekskluzive VELIUPRESS

Arrestohet Herland Bilali.Vrau Prel Makun dhe plagosi katër shqiptar të tjerë

Pranga daneze vrasësit shqiptarë nga Londra

I fshihej Scotlad Yard në vënde të ndyshme europiane

Nga Londra
Muhamed Veliu

Pas plot 12 muaj nga kryerja e një vrasje, merr fund arratia e Herland Bilalit shqiptarit më të kërkuar në Britaninë e Madhe.
Ai i fshihej arrestimit nga Scotland Yard në disa vënde të ndryshme europiane dhe është prangosur tek sa futej në Danimarkë.
Herlad Bilali akuzohet për vrasjen e Prel Markut dhe plangosjen e katër shqiptarëve të tjerë natën e 25 Tetorit 2006 në Londër.
Burime nga Scotland Yard thanë për Shqip se oficerët e britanik që ishin vënë në ndjekje të Bilalit kishin dështuar disa herë në prangosjen e tij.
Kjo pasi ai me ndihmën e personave të tjetë, ai lëvizte në vënde të ndryshme europiane.
Bilali pas vrasjes në Londër fillimisht fshihej në qytetin e Mancesterit.
Ai do të arratisej nga Anglia për në Belgjikë e më pas në Itali duke u financuar nga Ermail Terziu, i cili fundjavën e shkuar du dënua me dy vite burg në Londër për fiancimin e fshehjes së mikut të tij Herland Bilalit.
Duke e kuptuar se ishte gjithnjë në ndjekje Bilali tentoi fshehjen e radhës në Danimarkë për ti shpëtuar prangosjes.
Herland Bilali ishte njëri prej dhjetë personave më të kërkuar nga Scotland Yard.
Ai kishte ndërtuar një rrjet kriminal që merrej me grabitjen e automatëve të parkingjeve.
Si pasojë e rivalitetetit me disa shqiptarë të tjerë ai lëshoi një mori plumash ndaj grupit rival të Petrit Brahës i cili mbeti i plagosur, ndërsa Prel Marku humbi jëtën.
Vrasësi shqiptarë pritet të ekstradohet për në Londër në ditët në vazhdim.

Blog Archive

About Me

Veliupress


View My Stats