Sunday, 1 June 2008

Burgoset shqiptari që përdhunoi dadon e së bijës

Gjykata londineze 9 vjet burg Kreshnik Dishës. Gjykatësi urdhëron dëbimin në fund të dënimit.

Nga Londra
Muhamed Veliu

Një emigrant shqiptarë është dënuar me nëntë vjet burg për përdhunimin e dados polake, në prezencë e së bijës 18 muajshe e cila ka nisur të qaj kur i jati po kryente krimin çnjerëzor. Kreshik Disha u gjet fajtor në gjykatën qëndrore të krimeve të rënda “Old Bailey” në Londër, për përdhunimin e shtetases me inicialet M.M më 5 Gusht 2007.
Gjykatësi Mr.Justice Sells QC duke lexuar masën e dënimit e cilësoi krimin e kryer nga Disha si të paramenduar, e papapërgatirur me gjakftohtësi apsolute.
“Ky ishte një krim tejet serioz pasi ju kishin detyrim ta mborinit viktimën të cilën sëbashku me të fejuarin e saj e kishit punësuar. Ky krim merr trajta akoma më serioze që rëndojnë prozitën tuaj pasi u ndërmorr në prezëncën e vajzës, Kamila e cila ishte vetëm 18 muajshe”. ka thënë gjykatësi Mr Justice Sells QS.
Ai shtoi se viktima ende vazhdon të jetë e tmerruar si pasojë e përdhumit.
“Ditën e përdhunimit ajo vuajti, po ashtu në gjykatë kur dha dëshmi si edhe në shtëpinë e saj në Poloni ku tani jeton. Zoti Disha ju jeni një njeri që keni hyrë ilegalisht duke thyer të gjitha rregullat e këtij shteti. Kurrë nuk jeni rregjistruar. Ju jeni një rrezik për publikun. Si i tillë në fund të dënimit duhet të dëboheni për në vëndin tuaj të origjinës” ka përfundur gjykatësi.
Disha i veshur me një këmishë të zezë e viza të bardha, pantallona blu xhins, flokë të prera shkurt që i shkëlqenin nga xheli, gjatë të gjithë kohës kur gjykatësi lexonte pretencën ka qëndruar me kokë ulur, duke dëgjuar përkthim e pëkthyeses.
Gjatë procesit gjyqësor Kreshnik Disha pronar i një lavazhi makinash në zonën Dagenham në lindje të Londrës, ka deklaruar se është i pafajshëm dhe se dadoja “kishte kohë që flirtonte me të dhe se mardhënia seksuale u krye me dëshirën e saj”.

Përdhunimi

Sipas aktakuzës viktima e përdhunimit sëbashku me të fejuarin, ishin punësuar në lavazhin e Kreshnik Dishës që në Korrik 2007. Në 5 Gusht 2007 ata kishin nisur punën të dy që në ora 8 të mëngjesit. Polakja M.M e kishte njërën dorë në allçi pasi e kishte thyer një ditë më parë. Rreth orës 11:00 Disha i thotë M.M nëse mundej të shëtiste në park të bijën e quajtur Kamila që ishte vetëm 18 muajshe. Ajo e bëri një gjë të tillë duke u kthyer pas dy orës ndërkohë që Disha ishe i zënë me punë i kërkon të ngjitet sipër në shtëpi dhe të vazhdojë së kujdesuri për vajzën.
Pas 3 orësh Disha është ngjitur në dhomë e cila ishte e lokalizuar sipër lavazhit duke filluar ta puthë atë megjithë kundërshitë e saj duk i thënë se “dukesh shumë seksi”. Sipas dëshimisë së viktimës ajo rrezistoi duke kundërshtuar shqiptarin.
“Nuk mund të manovroja dot pasi kisha një dorë të thyer. Më shtyu duke më përplasur në krevat. Ishte shumë i fuqishëm. Nuk e përballoja dot pasi isha me një dorë. Kamila po qante ndërkohë.Ai i dha portofolin që të luante e të pushonte. Më pas uli pantallonat. E kishte të vështirë të më hiqte të mbathurat pasi rezistova. Nuk mundi të mi heqë, vetëm sa i spostoi anash këmbës time e më pas më përdhunoi. Gjithçka zgjati për gati 10 minuta”.
Denoncimi

E ndërkohë që polakja pas përdhunimit po dridhej, nga dëshmia e saj u mësua se Disha për ta qetësuar i ofroi të pinte një cigare hashash. “Kjo do të bëj të ndjehesh më mirë” i ka thënë shqiptari. Nga frika e ndonjë sherri të mundshëm atë ditë ajo nuk i tregoi të fjuarit se ç’farë kishte ndodhur. Por tejet e stresuar ja tregoi të nesërmen. Sëbashku ata kanë shkuar në një qendër mjekësore e cila nuk i ka ofruar shërbim mjekësor pasi fillimisht duhet të deklaronte në polici përdhunimin.Pasi ka bërë kallximin ajo është vizituar nga një mjeke specialiste e cila ka konstatuar dëmtime në vaginën e saj si pasojë e mardhjënjes seksuale me dhunë.

Tentativat e dështuara

Dy ditë më vonë Disha do të prangosej. Në polici ai ka pranuar të ketë patur mardhënje seksuale me polaken por me dëshirën e saj. “Ardhja e saj në shtëpinë time ishte e parapërgatitur më parë mes nesh” ka thënë ai polici gjë e cila është mohuar nga viktima.
Nga intervista në polici e M.M u mësua se Kreshnik Disha në të shkuarën në dy raste ka tentuar te kryej mardhënje seksuale me të, kur e dinte se i dashuri saj nuk ndodhej në shtëpi.
Në rastin e parë ai ka tentuar ta puthë dhe i ka kërkuar të bënin dashuri por më pas ka ikur, pasi polakja ka kundërshtuar. Ndërsa në rastin tjetër prezent në shtëpi ishte e pronarja shtëpisë të cilën kur e pa Disha tha se po vizitonte disa miq në shtëpinë ngitur që në fakt ishte bosh. Duke përfituar nga dora në allci e polakes, herën e tretë ai ja ka arriut qëllimit duke e përdhunuar pa menduar pasojat që do të ishin 9 vite burg e dëbim në Shqipëri.

You aren’t permitted to publish any material text of photo from this blogg. Any publication will be treated as breach of copyright.
© Veliupress copyright 2007

Blog Archive

About Me

Veliupress


View My Stats