Friday, 12 September 2008

“Ja provat qe implikojne shqiptarin ne terrorizem”

Krenar Lleshi dje përpara gjykatës. 5 akuza për terrorizëm. Ju gjetën në shtëpi 3 manual për ndërtim bombe dhe 4 kg nitrat.

Prokuroria britanike “Ja provat qe implikojne shqiptarin ne terrorizem”

Nga “City of Westminster Magistrate Court”
Muhamed Veliu
Top-Channel

Mësohen detajet e përfshirjes të një shqiptari në konspiracionin për të eleminuar fizikisht kryeministrin Gordon Brown.Gjatë senacës së parë gjyqësore në gjykatën “City of Westminster Magistrate Court” në ngarkim të Krenar Lushës prokurori cështjes i ka treguar gjykatës të gjitha provat e siguruara nga policia, që coi në ngritjen e pesë akuzave ndaj tij.

Gjatë kontrollit të shtëpisë, ku banonte 29 vjecari shqiptarë, me origjinë nga Prizreni, janë gjetur një libër manual për prodhim bombe, ndërsa dy manualë të tjerë në formë vidjo ju gjetën në komjuterin personal, përfshi katër kilogram nitrat.“Posedimi kësaj sasije nitrati na bën të besojmë se qëllimi final është përdorimi për një akt të mundshëm terrorist” thuhet në pikën e pestë të akt akuzës, duke lënë të kuptohet se nitrati do të përdorej për ndërtimin e një bombe.

Këto prova kanë qënë mëse të mjaftushme, për prokuroret në ngritjen e akuzave.Zoti Lusha është marrë në pyetje për 15 ditë nga agjentët e anti-terrorit, ndërkohë që paralelisht është zhviluar kontrolli i imtësishëm i mbanesës në qytetin Derbi në veri të Angli.Mbeten ende enigmë lidhjet e krijuara mes tij dhe katër të arrestuarve të tjerë të cilët janë akuzuar me akuza të ndryshme si pjestarë të një konspiracini në eleminimin e kryeministrit Gordon Broun.

Seanca e ardhëshme gjyqësore për Krenar Lushën të dhe katër të akuzuarit e tjerë do të zhvillohet me 17 Shtator.Kjo ngjarje ka gjetur jehonë në të gjitha mediat britanike dhe ato botërore, ndërkohë është pritur me shumë indinjatë dhe zemërin nga komuniteti shqiptarë në Britaninë e Madhe.Megjithatë Krenar Lusha për momentin është vetëm i akuzuar ndërkohë do të jetë gjykata ajo që do të thotë fjalën e saj nëse akuzat e ngritura janë bindëse për ta gjetur atë fajtor.

You aren’t permitted to publish any material text of photo from this blogg. Any publication will be treated as breach of copyright.
© Veliupress copyright 2007

Wednesday, 10 September 2008

Angli- Shqiptari akuzohet per kompllot ne vrasjen kryeministrit e Gordon Broun

Krenar Lusha u ndalua me 26 Gusht ne zonen Derby ne very te Anglise

Nga Londra
Muhamed Veliu
Top-Channel

Policia angleze ka ngritur pese akuza për terrorizem, ndaj nje shqiptari që besohet të jetë pjesë e një grupi ekstremistësh që planifikonin vrasjen e kryeminisrit Britanik Gordon Broun.
Krenal Lusha ka dalë sot në mesditë përpara gjykatës londineze “City Of Westminster Magistrate Court” ku ju kanë komunikuar akuzat .
Sipas prokurorisë Angleze Lusha akuzohet se ka mbledhur apo rregjistruar informacione të cilat më pas do të përdoreshin për kryerjen e akteve terroriste.
Policia Manchesterit thotë se në shtëpinë e shqiptarit, që mësohet të jetë me origjinë nga Prizreni, është gjetur 4 kg lëndë kimike e tipit nitrat.
Shqiptari 29 vjecar, u arrestua nga skuadra e antiterrorist mesditën e 26 Gushtit në shtëpinë e tij në zonën Derby very të Anglisë.
Ai ishte i punësuar nga kompania “HL Plastika” në këtë qytet.
Menaxheret dhe punonjësit e kësaj kompanije e kanë përshkruar Krenar Lushën si një djale puntorë dhe shumë entuziast.
“Këto akuza janë shumë larg asaj që ne dunim rreth Krenarit. Ato kanë ardhur si një shok i vërtetë për ne” ëshhtë shprehur njëri prej menaxherevë të kësaj kompanije ku punonte shqiptari.
Krenar Lusha e con në pesë numrin e personave të arrestuar mbi të cilët rëndon akuza e përfshirjes në akte terroriste.
Muajin e shkuar katër britanikë me origjinë nga Pakistani u arrestuan po me të njëjtën akuzë.
Hetuesit e kësaj cështje thonë se konspiracioni për ekzekutimin e kryeministrit Gordon Braun u mësua pasi personat e arrestuar dhe tashmë të akuzur e kishin publikuar planin në internet.

You aren’t permitted to publish any material text of photo from this blogg. Any publication will be treated as breach of copyright.
© Veliupress copyright 2007

Saturday, 6 September 2008

Interpol Tirana ekstradon nga Londra Nuri Seferin

Nga Muhamed Veliu

Interpol Tirana kryen ekstradimin e radhes nga Londra.Nuri Seferi,eshte ekstraduar mbremjen e djeshme pasi i eshte refuzuar bllokimi ekstradimit.

Sipas Interpol Tiranes qe arriti te koordinoje me palen angleze kapjen dhe me pas ekstradimin, ky shtetas shqiptare qe fshihej ne Angli, eshte denuar nga gjykata e rrethit gjyqësor Kavajë me vendimin nr. 5, datë 08.01.1993, me 18 vjet burg, për kryerjen e veprës penale të "Vrasjes me dashje për motive të dobëta e kryer në bashkëpunim", parashikuar nga nenet 84, 13 dhe 118 të Kodit Penal (të vjetër).

Nuri Seferi kishte vrarë me thikë më 02 tetor të 1991, Hakik Xekën, në fshatin Luz i Vogël.

Sipas vendimit të gjykatës, vrasja ka ndodhur në bashkëpunim me vëllezërit e të dënuarit tij Fetah dhe Fatmir Seferi.

Seferi kishte arritur të largohej nga burgu pas trazirave të 1997-s.

Vetëm gjatë këtij viti, Interpol Tirana ka arritur të ekstradojë mbi 40 persona të dënuar për vepra të ndryshme penale dy prej tyre nga Anglia nderkohe qe jane ne proces ekstradimi 11 persona te tjete qe fshiheshin ne Britanine e Madhe.You aren’t permitted to publish any material text of photo from this blogg. Any publication will be treated as breach of copyright.
© Veliupress copyright 2007

About Me

Veliupress


View My Stats