Friday, 30 May 2008

Anglia dëbon Gëzim Hidrin, shqiptarin që po skalit në gurë portretin e miliarderit rus

Atentat" në kufijtë e artit (ose varianti anglez i Kledi Kadiut)

Anglia dëbon Gëzim Hidrin, shqiptarin që po skalit në gurë portretin e miliarderit rus

Ng Londra
Muhamed Veliu


Autoritetet britanike të emigracionit kanë ndërprerë në mes krijimtarinë një skulptori shqiptar, duke e dëbuar atë në Shqipëri, pasi i kishte mbaruar leja e qëndrimit. Fjala është për artistin Gëzim Hidri, i cili kishte nisur së ndërtuari një mozaik në formë portreti të miliarderit rus Roman Abramoviç. Të enjten në mesditë, ai është kapur teksa punonte me veprën e tij.


Dje në mesditë ai është kthyer për në Tiranë. Të afërm të Hidrit pohuan për gazetën "Shqip" se njerëzit e Abramoviçit, njeriut i cili renditet si personi i 11 më i pasur në botë, kanë treguar interes në blerjen e mozaikut. Sipas tyre, nëse Gëzim Hidri do të arrinte ta përfundonte atë, vlera e shitjes mund të ishte deri në 5 milionë paund. Kohët e fundit media britanike po thekson se miliarderit rus po i humb dëshira për të investuar në ekipin e Çelsit.


Pas divorcit me bashkëshorten Irina, rusi 41-vjeçar, është duke bashkëjetuar me 27-vjeçaren Daria Zhukova, e cila njihet si një koleksionuese veprash arti. Miq të skulptorit shqiptar pohojnë gjithashtu se mes tij dhe sekretarëve të Abramoviçit janë shkëmbyer disa fakse, ku nga njerëzit e oligarkut rus ky mozaik gjigand është mirëpritur. Siç shikohet nga fotot ekskluzive që ka mundur të sigurojë gazeta "Shqip", fytyra e miliarderit rus Roman Abramoviç ka nisur të marrë formë pasi Hidri me mjeshtëri ka mundur të zgjedhë gurët e duhur, duke i prerë ata e duke formuar këtë mozaik. Artisti shqiptar, ish- student i Edi Ramës në Institutin e Lartë të Arteve në degën Pikturë Monumentale, deri disa muaj më parë kishte mundur të vendoste mbi 13 mijë gurë në këtë mozaik.


Vepra ende e papërfunduar kishte tërhequr kureshtjen e artistëve nga e gjithë bota që kishin vizituar studion ku po ndërtonte mozaikun në lagjen "Edmonton Green" në veri të kryeqytetit britanik. Në qarqet e artit britanik e në veçanti ato të skulpturës, shqiptari 39-vjeçar me origjinë nga Librazhdi njihet si "Slave Stone" (skllavi i gurit). Disa vite më parë artisti shqiptar ka kryer të gjitha punimet e mermerit në klubin e "Polos" të princit Charls, gjë për të cilën ka shkruar edhe revista e përmuajshme e skulptorëve anglezë. Që prej disa vitesh, ai së bashku me disa miq, kishte hapur një pikë mermeri, ndërsa në një cep të saj kishte ngritur një studio plot dritë ku punonte dhe ekspozonte krijimtarinë.


Mësohet se disa muaj më parë, Gëzim Hidri për herë të parë e ka nxjerrë mozaikun nga studioja, duke e transportuar me një furgon drejt fushës së stërvitjes së ekipit Çelsi, ku edhe e ka ekspozuar publikisht për herë të parë projektin ambicioz të quajtur "Kodi planetit". Në një bisedë me disa kureshtarë që iu afruan mozaikut, Hidri deklaroi: "Më sillni të gjitha pikturat e Mikelanxhelos, t‘iu a kthej në mozaik". Interesi i këtij mozaiku i ka kapërcyer kufijtë e Britanisë së Madhe. Muzeu i Arteve në Australi i ka dërguar disa ftesa për të ekspozuar punimet e tij atje. Ndërkohë disa biznesmenë egjiptianë i kanë ofruar shqiptarit të nënshkruajë kontrata të majme për të realizuar mozaikë në shtëpitë e tyre. Me punën e palodhur në gdhendjen e gurit e në veçanti, krijimin e mozaikëve, Hidri do të linte me gojë hapur punëdhënësit grekë kur shkoi në vendin helen si emigrant.


Brenda tij jetonte arti, të cilin gjatë viteve kur mbaroi shkollimin në Tiranë nuk mundi ta shprehte. Talenti i Hidrit do të shpalosej në disa ekspozita në Kostur të Greqisë. Atje ai nisi edhe t‘u japë leksione në skulpturë studentëve grekë apo atyre anglezë që vitin nga universitete të këtij vendi. Në Greqi, ksenofobët grekë do ta vinin në shënjestër, duke linçuar punën e shqiptarit. Ata brenda një nate arritën t‘i vjedhin 21 punime skulpture vetëm e vetëm se ato ishin prodhuar nga dora një shqiptari. Kjo ndodhi nuk e dekurajoi artistin librazhdas. Së bashku me bashkëshorten dhe dy vajzat Anxhela dhe Armenisa, do të nisnin një emigrim të ri tashmë drejt "eldorados shqiptare". Hidri erdhi në Angli me një qëllim të vetëm: Të ishte i lirë dhe të bënte art i pa trazuar nga ksenofobët, siç i kishte ndodhur në Greqi. Por edhe në këtë vend ai nuk mundi të ishte i lirë në lëvizje. Shumë shpejt do t‘i refuzohej e drejta e qëndrimit. Një mëngjes të vitit 2006, oficerët e emigracionit do ta prangosnin në sytë e vajzave, duke i dëbuar familjarisht. Por ai nuk heq dorë nga aventura angleze për të përmbushur një dëshirë të vetme: T‘u tregonte atyre që e dëbuan se nuk mund t‘ia varrosnin talentin.


Përgjigja më e mirë sipas tij ishte ndërtimi këtij mozaiku me njërin prej njerëzve jo vetëm më të pasur të botës, por edhe të një njeriu që pasioni i tij më i ri është koleksionimi veprave të artit. Nuk dihet ende si ai do të mund t‘ia arrijë qëllimit final, përfundimit të mozaikut më 8 tetor 2008, datë të cilën do t‘i bënte një telefonatë sekretares së Abramoviçit duke i thënë: "Mozaiku është gati. Ejani ta merrni". Dëbimi nga Anglia i artistit Gëzim Hidri ndodh disa muaj më pas, nga koha kur gjykatat britanike kanë refuzuar ekstradimin në Shqipëri të të akuzuarit për vrasjen e Frrok Koçekut e për plagosjen e Pjetër Lekë Stakaj.


Duket se autoritetet vendase të emigracionit e kanë më të lehtë dëbimin e shqiptarëve që punojnë në Britani ndershmërisht, se sa të atyre problematikë dhe që kërkohen nga drejtësia shqiptare. Madje në disa raste, nga proceset gjyqësore të ekstradimit është zbuluar se shqiptarëve të kërkuar nga Interpoli si Afrim Sinani, Arsim Murtati apo Armand Bogdani, Ministria e Brendshme vendase (Home Office) u ka dhënë nënshtetësinë britanike.


You aren’t permitted to publish any material text of photo from this blogg. Any publication will be treated as breach of copyright.
© Veliupress copyright 2007

Thursday, 29 May 2008

Amnesty International kritika Shqipërisë e Kosovës

Nga Londra
Muhamed Veliu

Organizata prestigjoze “Amnesty International” me qendër në Londër, ka publikuar raportin vjetor për të drejtat e njeriut në 150 vënde të botës përfshi shqipërinë dhe Kosovën.
Në kapitullin për Shqipërinë rrjeshtohen një sër problemesh kryesisht me sistetmin e drejtësisë, sjelljen e pa -ligjëshme të forcave të policisë në disa raste, varfërinë, kushtet e burgjeve të tejmbushura, trafikun përfshi violencën që ushtrohen ndaj grave.
Që në fillim të këtij raporti thuhet se konficenda e publikut në sistetin e drejtësisë vazhdon të jetë e ulët.
“Shkarkimi kryeprokurorit Theodhori Sollaku ndodhi përmes disa pikpyetje të mëdha ligjore. Kushtet e paraburgimit përfshi burgjet janë janë të tejmbushura ku të burgosurit keqtrajtohen nga policia. Pamvarsisht se ka progres në parandalimin e trafikut të grave apo fëmive për qëllime shfrytëzimi, ky lloj trafiku ende vazhdon” thuhet në raportin e “Amnesty international” që përkon me 60 vjetorin e deklaratës universalte për të drejtat e njeriut.
Si një shqetësim akut “Amnesty International” ngren çështjen e të 45,000 shqiptarëve të pastrehë, ku prej tyre në një gjendje krtike janë 340 jetimë pa asnjë përkrahje.
Raporti që përfshin në një kapitull të veçantë edhe Kosovën, trajton me nota kritike aktivitetin e UNMIK I cili ka dështuar të implementojë rregulla parandalrandaluese që kanë të bëjnë me pjestarët e komunitetit ndërkombëtar, që punojnë atje.
Ky shqetësim ilustrohet me vrasjen Mon Balajt, Zenel Zenelit dhe Arben Xheladinit të vrarë nga plumbat e gomës të cilët u përdorën nga policët Rumunë.
“Amnesty International” cilëson burgosjen e liderit të “Vetëvendosjes” Albin Kuri si jo të drejtë ndërsa procesin gjyqësor ndaj tij, si aspak në akordancë me standandartet ndërkombëtare të aplikuara në Kosovë, duke e cilësuar atë një proces të politizuar përpara një trupi gjykues ndërkombëtar.

You aren’t permitted to publish any material text of photo from this blogg. Any publication will be treated as breach of copyright.
© Veliupress copyright 2007

Sunday, 25 May 2008

Tregëtia drogës priroritet i shqiptarëve të krimit në Angli

Agjencia britanike e krimit të ogranizuar SOCA publikon raportin vjetor

Nga Londra
Muhamed Veliu


Grupet kriminale shqiptare që veprojnë në Britaninë e Madhe pasi e kanë stabilizuar veten e tyre si lojtarë kryesorë në kontrollin e trafikut të vajzave për ti shfrytëzuar ato në prostitucion, tani po tentojnë të marrin në dorë tregëtinë e Heroinës dhe Kokainës.

Alarmin e jep drejtori mardhënjeve me jashtë në SOCA “Serious Organised Crime Agency” zoti Rob Wainwrigh, i cili ka paralajmëruar konfronitime të dhunshme mes shqiptarëve dhe kurdëve kontrollues të tregut të Heroinës.

Gjatë një konference për shtyp me korrespondentët ndërkombëtar të akredituar në Londër ai sëbashu me koordinatorin e oficerëve të SOCA në 40 vënde të Botës zotin John Coles ka paraqitur raportin vjetor të punës së kësaj agjencie kundra krimit.

“Objektivi ynë madhorë është të luftojmë kriminelët kudo që ata të jenë. Prandaj për ne është e rëndësishme bashkëpunimi me vënde të ndryshme në botë. Tani ne kemi nën mbykqyrje 2, 000 kriminelë në Britaninë e Madhe duke monitoruar veprimet e tyre. Gjatë vitit që shkoi SOCA bëri të mundur kapjen e 90 ton drogë duke i shkaktuar një dëm prej 230 milion paund posedusve të saj.

Nëse kjo drogë do të mund të shitej në rrugë atherë vlera kapte shifrën e 5 deri në 6 miliard paund” deklaroi Wainwrigh.
Sipas tij krimet e kryera nga organizat kriminale jo britanike po rritet. “Vihet re një tendencë e shitjes së armëve përmes internetit, gjë e cila për ne tani është një prioritet. Nga 450 operacione që SOCA ndërmorri vitin e shkuar 50% e tyre janë zhvilluar në bashkëpunim me partnerët ndërkombëtar” vijoj më tej drejtori mardhënjeve me jashtë në SOCA.

Duke u ndalur në krimin e organizuar shqiptarë në Britaninë e Madhe ai u shpreh se strukturat kriminale shqiptare janë tashmë evidente në Britani njësoj sikurse edhe në vënde te tjera europiane, duke përbërë një shqetësim serioz.

John Coles ish oficer i një rangu të lartë në Scorland Yard tani pjesë e SOCA thotë se Shqipëri është një vënd me shumë intres në punën e tyre. Për këtë ai pohoi se në muajt në vazhdim ai do të shkojë në Tiranë për tu takuar me oficerin e SOCA atje për të biseduar rreth shtrirjes së aktivitet të tyre atje.

“Shqipëria padyshim është një vënd me rëndësi për ne” pohoi ai.

Gjatë një interviste për Shqip Rob Wainwrigh jep më shumë detaje rreth grupeve kriminale shqiptare në Angli dhe luftën kundra tyre.

Cili është niveli rrezikut që paraqesin grupet kriminale shqiptare në Britaninë e Madhe?

Krimet e grupeve kriminale shqiptare janë të mirëdokumentuara. Ata janë përgjegjës për shumë krime në Europë. E njëjta situatë është në Britani.Ne kemi kriminelë shqiptarë që janë rezidentë këtu, përfshi të tjerë që nuk jetojnë në Britani, vinë nga Europa duke e parë atë si vënd të lakmushëm për të kryer krime. Është një problem që ne e ndajmë me vëndet e tjera në Europë.

Është SOCA në dijeni të një raporti me mbishkrimin Sekret që qarkullon në ambientet ministeriale të qeverisë angleze i cili thotë se krimi organizuar shqiptarë është kërcënimi numër 1 për Britaninë?

Nuk besoj se kjo është e vërtetë. Nuk pajtohem me këtë konstatim. Krimi organizuar shqiptarë, është një problem sinjifikativ për ne. Sa i madh është ai? Kjo nuk mund të matet. Unë nuk mund t’i jap titullin e “Premiership” kriminelëve shqiparë. Për ne problemi më i madh pas kurdëve të heroinës, kolumbianëve të kokainës janë vetë kriminelët britanik.

Përse SOCA ishte shumë e vendosur të merrte drejtim e PAMECA për 5 vitet e ardhëshme?

Ne kemi ndërtuar mardhënie shumë të mira me autoritet policore shqiptare. Ne kemi një oficer tonin në Tiranë që po bashkëpunon me kolegët e tij shqiptarë.
Jemi të lumtur që na u dha e drejta për të drejtuar PAMECA 3. Ne kemi punuar shumë për ta marrë në dorë drejtimin e këtij misioni. Pyetja përse ne insistuam ta marrim këtë drejtim është mëse edrejtë. Dhe përgjigja ime do të ishte e thjeshtë.
Ne pamë mundësinë për të zhvilluar mardhënje akoma më të zgjeruara mes nesh dhe autoriteteve policore shqiptare. Ne sikurse Shqipëria ndjamë po të njëjtin problem me krimet e kryera nga shqiptarët. SOCA ka ekspertizën e duhur për ti dhënë Shqipërisë në luftën kundra krimit të oraganizuar. Ne do të fokusohemi me asistencën tonë në zhvillim e analizimit të informacionit që vjen në rrugë inteligjente për krimin apo trainime të veçanta nga specialistët tanë.

A ka mundur SOCA deri më tani të ndërtojë burimet e saja indipente në Shqipëri të marrjes së informacionit në lidhje me grupet kriminale?

Kolegët tanë që punojnë atje me autoritet shqiptare të luftës së krimit të organizuar, po përdorin një mori taktikash për të mbledhur informacionin e duhur rreth aktivitereve kriminale. Kush i drejton ato deri tek lidhjet e tyre me grupet kriminale shqiptare në Angli.

Disa operacione të njëpashnjëshme anti drogë në Angli, muajt e fundit kanë prangosur një numër të konsiderushëm shqiptarësh. A është kjo një sinjal i qartë se ata po tentojnë të hynë në tregëtinë e drogës?

SOCA ka një sistem perfekt të analizimit të informacionit që vjen nga forcat policore kur kryejnë operacione kundra personave të përfshirë në tregëtinë e drogës. Jemi në dijeni të operacioneve që ju përmendët. Na rezulton se tregu Heroinës kontrollohet nga kurdët me një penetrim të vogël të grupeve kriminale turke. Vërejmë se grupet kriminale shqiptare që janë të dhunshme dhe nuk kanë frikë me përballjen me rivalë po tentojnë të hynë në tregëtinë e heroinës dhe kokainës. Ata tashmë janë të stabilizuar mirë në prostitucion dhe po e përdorin atë si një avantazh për të hyrë në tregun e drogës.

Meqënëse SOCA merret e me kërkesat e ekstradimit nga vënde të ndryshme europiane përfshi Shqipërinë, ç’farë do të ndodhë me rastet kur shqiptarë të kërkuar nga drejtësia e vëndit të tyre kanë ardhur në Angli dhe kanë mundur të fitojnë nënshtetësinë britanike?

Natyrisht është një problem jo i lehtë për tu zhgjidhur. Piksëpari “European Warrant Arrest” nuk e përfshinë Shqipërinë. Besoj se në ato raste kur konstatohet një diçka e tillë nuk ka dyshim që Home Office kur do të ndeshet me të tilla raste ka mundësitë ta rrëzojë vendimin e marrë për dhënien e nënshtetësisë të tillë personave. Natyrisht ne për këtë na duhen të prova.

Operacionet e SOCA 2007 në shifra

2,000 kriminelë nën vëzhgim
450 operacione kundra krimit
50% e tyre jashtë Britanisë
90 ton drog e sekuestruar (kokainë,heroinë vlera 6 miliard paund)
30 ton kanabis e sekustruar
8 milion paund sekuestrime
46,8 milion paund kërkësë sekuestrimesh
41 kërkesa sekuestimi asetesh
53 kërkesa bashkëpumi me SOCA ish kriminelëve
46 paralajmërime bizneseve potencialisht në rrezik nga krimi
14 tentativa të parandaluar rrëmbim personi
22 rrëmbime personi të zgjidhura
35 operacione sekustrimi pronash kriminelëve jashtë Anglisë


You aren’t permitted to publish any material text of photo from this blogg. Any publication will be treated as breach of copyright.
© Veliupress copyright 2007

Saturday, 24 May 2008

"The Albanian" nderon Malcolm dhe Koçin

Gazeta e shqiptarëve të Britanisë ndan dy çmime për dy personazhe që kanë kontribuar për Shqipërinë

Nga Londra
Muhamed Veliu

Shqiptarët e Britanisë së Madhe kanë nderuar me dy çmime të veçanta historianin Noel Malcolm për punën e tij të palodhur në çështjen kombëtare dhe kompozitorin Akil Koçi. Pas një sondazhi të përvitshëm nga gazeta e komunitetit shqiptar në Britaninë e Madhe "The Albanian", Malcolm dhe Koçi rezultuan si dy prej më të votuarve. Çmimet u ndanë në katër vjetorin e kësaj gazete, e cila është kthyer në zërin e shqiptarëve që jetojnë në ishullin britanik. "Është kthyer në traditë që gazeta e shqiptarëve në Mbretërinë e Bashkuar ‘The Albanian‘ dhuron çmime për në përvjetorët e saj. Këto çmime, që janë shprehje e mirënjohjes për miqtë e mëdhenj britanikë, për kontributin që kanë dhënë për shqiptarët dhe çështjen shqiptare, synojnë ndërtimin dhe fuqizimin e urave shqiptaro-britanike. Ndërsa çmimet për shqiptarët që jetojnë në Britani synojnë evidentimin e vlerave dhe kontributeve shqiptare në këtë ishull", thotë Petrit Kuçana themeluesi dhe drejtor i "The Albanian". Noel Malcolm për arsye pune nuk ka mundur të asistojë në marrjen e këtij çmimi me motivacionin "Miku i madh i së vërtetës dhe i shqiptarëve". Këtë çmim e ka tërhequr miku i tij, Bejtullah Destani, i cili e komentoi çmimin si tejet të spikatur. "Është domosdoshmëri, jo vetëm nga ne shqiptarët në Britani, por edhe nga instancat më të larta politike në Kosovë dhe Shqipëri që të tilla figura si Noel Malcolm të marrin nderimet e duhura për punën e pakursyer në çështjen shqiptare". Këtë çmim e ka dorëzuar ambasadori shqiptar në Mbretërinë e Bashkuar, zoti Zef Mazi, i cili ka vlerësuar punën e "The Albanian" dhe rëndësisë e informimit në komunitetin shqiptar. Ai ka theksuar se është kënaqësi kur në faqet e kësaj gazete lexon për shqiptarë të suksesshëm që me të vërtetë janë diplomatët më të mirë të Shqipërisë në botë. Kompozitori Akil Koçi i emocionuar ka marrë çmimin me motivacionin "Ambasador i kulturës shqiptare në botë". Zoti Koçi, i cili për punën e tij është shpallur Qytetar Nderi i Kroacisë, u shpreh se ai në të shkuarën ka marrë shumë çmime. "Ky është më i veçanti, pasi nuk vjen nga ndonjë organizëm shtetëror apo institucion kulturor siç ka ndodhur në të shkuarën. Por vjen nga bashkëkombësit e mi shqiptarë në Britani, që kanë votuar në këtë sondazh të realizuar nga "The Albanian". tha ai. Çmime të ngjashme vitin e shkuar kanë marrë zonja Patricia Nugge, për koleksionin e librave të shkruar për Skënderbeun dhe Pip Willson, i cili ka ndihmuar emigrantët shqiptarë në lindje të Londrës.


You aren’t permitted to publish any material text of photo from this blogg. Any publication will be treated as breach of copyright.
© Veliupress copyright 2007

Saturday, 17 May 2008

Tregu shqiptarë i ndërtimeve joshës për britanikët

Angli. Avokatja Diana Syziu paraqet studimin si dhe ku të investosh në Shqipëri.

Nga Londra
Muhamed Veliu


Gjatë forumit të invesimeve britanike në Europë,zhvilluar në qytetin e Nottinghamit , një komapni avokatore britanike përmes një punonjëseje të saj shqiptare, ka prezantuar potencialet që ofron vëndlindja e saj në blerjen e shtëpive.
Zonjusha Diana Syziu avokate pranë kompanisë “Fraser Brown Solicitors” ku punon që prej dy vitesh në departamentin e e të drejtës tregtare dhe korporatash, ka paraqitur një studim të sajin, të ndarë në dy pjesë. Në pjesën e parë ajo ka folur për mundësitë e shumta të investimit në zonën e bregdetit shqiptatrë ku ka një bum ndërtimesh.
Ndërsa në pjesën e dytë ajo është ndalur në sistemin ligjor me të metat përfshi avantazhet e tij për investitorët britanik në këtë fushë.
Gjatë një interviste për Shqip ajo flet për qëllimin përfshi rëndësinë e këtij forumi, duke shpjeguar me detaje përse tregu shqiptarë i ndërtimeve dhe ai turistik janë joshës për britanikët.

Cili ishte qellimi ketij forumi?

Ky forum u zhvillua me qëllim promovimin e departamentit të tregtisë me Evropën dhe veçanërisht vendet e reja që kanë hyrë në tregun e turizmit po të shitjes së shtëpive siç është edhe Shqipëria. Tregu i shitblerejeve të shtepive për turizëm dhe investmet tregtare në nivel kompanish, ka ngjallur inetres tek një numër i konsiderueshëm investitorësh të nivelit të lartë të cilët synojnë të zgjerojnë tregun e tyre imobiliar të paeksploruar apo tejet të shfrytëzuar nga investitorë të vegjël pa ekspertize në këtë fushë. Ky forum trajtoi temat e investimit ekonomik nga pikëpamja ligjore dhe struktura ekonomike në lidhje me kreditë huamarrëse dhe investimet afatgjata. Tema që unë diskutova ishte se ç’farë ofrom tregu aktual shqiptarë përfshi legjislacionin që Shqipëria ka në fushën e pronave të paluajtëshme. Shqipëria është në listën e vëndeve të lakmushme për investime nga britanikët.Bazuar në një studim timin paraprak që kam zhvilluar për këtë forum më rezulton së në pesë vitet e ardhëshme Shqipëria do të jetë vëndi i parë në Ballkan që do të teheqë investitorë britanik në fushën e turizmit dhe sidomos në blerjen e shtëpive për pushim përgjatë bregdetit..

Ku e mbështetni tezën tuaj se në 5 vitet e ardhëshme Shqipëria do të jetë një vend i lakmushëm nga Britanikët për të investuar atje?


Shqipëria është cilësuar si guri i fshehtë i investitorëve të huaj, sidomos atyre britanik, për arsye të ndryshme, ndër të cilat dominon kultura shqiptare që kombinon lindjen dhe perëndimin e Evropës dhe Ballkanit kryesisht.
Nga lidhjet e mijë me agjensi imobiliare në nivel kombëtar në Britanine e Madhe, më rezulton se ka një interes në rritje për të cuar klientët e tyre në Shqipëri fillimisht për të studjuar tregun dhe më pas blerjen e pronave të ndryshme kryesisht shtëpi apo tokë për të ndërtuar.
Këto agjensi bëjnë studim e tregut dhe nxjerrin parashikime financiare dhe ekonomike në nivel investimi dhe cilat tregje do të jenë joshëse për investitorët anglezë dhe investitorët e huaj që operojnë në tregun europian. Me zgjerimin e Bashkimit Evropian tregu lindor është ende një treg i virgjër dhe i drejtuar nga investitorë të vegjël të cilët operojnë si persona fizikë dhe jo kompani të fuqishme të cilat kanë kapacitet investimi dhe vjelin të ardhura të konsiderueshme nga kjo industri. Shqipëria eshte dhe do të jetë një treg i lakmuar nga shumë investitorë të huaj sepse dy bukuri natyrore bashkohen në një pushim turistik dhe i përshtatet një grupi personash me shije të ndryshme të kombinuara brenda një pakete turistike: pushime malore në klimë të butë gjatë veres dhe të fortë gjatë dimrit, dhe pushime detare për ata pushues që janë të apasionuar pas plazhit.

Sipas jush për momentin a kanë britaniket interes për të investuar në shqipëri në blerje toke apo shtëpi banimi?

Institucionet financiare të këtushme bëjnë në mënyrë permanente, analizimin e detajuar të tregut dhe parashikojnë trendin e klientëve të tyre. Ata kanë parashikuar që Shqipëria do të tërheqë kompani investitore të specializuara në industrinë e turizmit dhe vecanërisht në jugun e Shqipërisë, i cili është më i volitshëm dhe nga ana gjeografike dhe pozicion strategjik. Është e domosdorshme hapja e një aeroporti lokal nga ku mund të fluturojnë pushues me linja të lira udhëtimi dhe me konveniente për afërsinë me vëndet pushuese, ashtu sikurse po ndodh tani në Kroaci dhe Italinë jugore.


A keni patur klientë në kompaninë tuaj avokatore të cilët ju kanë kërkuar informacione rreth tregut të pronave në Shqipëri?


Po. Interesimi ka qenë i konsiderueshëm për vetë faktin që nga ana ligjore firma jonë ka ekspertizën ligjore në legjislacionin shqiptar. Interesi ka qenë i dyfishte. Njëri grup janë shqiptarët të cilët kanë një dekadë që jetojnë në Britaninë e Madhe dhe janë qytetarë britanikë me të drejta të plota. Këta janë klienta të interesuar që të investojne sërish në atdheun e lindjes dhe të kenë shtëpitë e tyre të pushimit për familjet apo dhe për investime afatgjata për dhënie me qera.
Grupi i dyte janë investitorët potencial britanikë të mirëfilltë.
Këta janë klientë të nivelit të mesëm, sipas standarteve britanike, dhe me interes të vecantë për pushimet dimerore në lindje të Shqipërisë. Në fakt, perceptimi i tregut britanik për Shqipërinë dhe sigurinë që pushuesit kanë gjatë qëndrimit në Shqipëri ka ndryshuar dhe interesi është shumë pozitiv.
Terheqja që ata kanë ndaj tregut është i shumëfishtë. Shumica e brezit të ri dhe tregtar në Shqipëri flet gjuhën angleze në nivel të kënaqshëm komunikimi. Më e rëndësishmja është guzhina e cila ndërthur gatime të lindjes ekzotike dhe perëndimit elegant gjë që krijon variacion në shije dhe përshtatshmëri për tipa të ndryshëm pushuesish. Këta faktorë dhe cmimet e arsyeshme në krahasim me investime të njëjta në Greqi, përshembull, janë me tërheqëse për investuesin britanik.
Një fakt interesant për t’u përmendur është investimi nën kujdesin e Lord Rothchild në jugun e Shqipërisë, në Sarandë. Ky ka qenë një fakt që gati të gjithë investitorët e interesuar në Shqipëri e përmendën dhe kjo tregon se studimi i tregut shqiptarë ka filluar në detaje dhe investimi financiar ka tejkaluar pragun e një interesimi të thjeshtë.

Problemet me legjislacionin shqiptar për pronat e shikoni se përben dhe do te përbëjë problem në të ardhëmen për invetitorët britanik në vendin tonë?

Legjislacionet janë problematike në c’do vënd të Evropës në të cilën ka investime përtej kufirit. Legjislacioni shqiptarë parashikon të drejta për investitorët e huaj në Shqipëri dhe ashtu sikurse përmenda më lart do të konformojë ligjet dhe instrumentat ligjorë për të lehtësuar investime të këtij lloji. Investitorët britanikë janë investitorë të sigurtë dhe me plane afatgjatë, prandaj kam besim se me planet e pranimit në Tregun e Përbashkët Evropian dhe parlamenti shqiptar do të bëjë përshtatjet e duhura për të lehtësuar barrierat ligjore ekzistuese që më tepër krijojnë një inconvenience .

A ka kompani te tjera avokatore në Britaninë e Madhe që po hedhin sytë nga Shqiperia duke u rekomanduar klientëve të tyre se atje mund të kryesh investime të sigurta në fushën e real-estate?

Nuk mund të përgjigjem me ekzaktësi apo me emra konkretë, por sipas interesimeve profesionale dhe njoftimeve në treg ka patur botime të kompanive të tjera ligjore, por që kanë qenë më tepër në prizmin e studimit të tregut dhe potencialit të madh që parashtron kjo industri.
You aren’t permitted to publish any material text of photo from this blogg. Any publication will be treated as breach of copyright.
© Veliupress copyright 2007

Kosova në një hartë të Ugandës

Studiuesi dhe historiani Bejtullah Destani, zbulon rastësisht një fakt të panjohur deri më sot

Nga Londra
Muhamed Veliu

Bejtullah Destani, studiuesi i arkivave britanike nuk ndalet në zbulimin e fakteve të reja historike që kanë të bëjnë me Shqipërinë dhe Kosovën. E jo vetëm për këtë arsye, me të drejtë ai është cilësuar si një librari lëvizëse.
Dhe përkushtimi tij ka bërë të mundur zbulimin e një dokumenti të rëndësishëm historik për Kosovën. Disa ditë më parë në "The National Archives" (Arkivën Kombëtare ) ai ka gjetur tejet rastësisht një hartë të shekullit të XVIIII, që mban numrin e references F02/785 me vlera të padiskutushme për të kaluarën e Kosovës, tashmë që është një shtet i pavarur. Siç informon Destani, ai e gjeti këtë hartë kur po punonte për një projekt amerikan rreth Afrikës Ekuatoriale, pikërisht gjatë hulumtimit të hartave që kishin të bënin me Afrikën Perëndimore. Dhe në morrinë e tyre, Destani tregon se gjeti një hartë të Ugandës e cila kishte disa gjëra interesante, që e bëri atë ta kopjojë.
"Për mua si studiues kjo hartë paraqet një rëndësi të veçantë pasi në tre vende shkruhet Kosova. Kjo hartë është prodhur nga anglezët pasi Uganda ishte koloni e Anglisë. Kolonitë i kanë përdorur këto harta për qëllimet e tyre nëpër institucione zyrtare", u shpreh Destani. Për të, rëndësia e kësaj harte qëndron në faktin se për herë të parë përmendet emri Kosova. Por Destani thotë se duhet të bëhet kujdes në interpretimin e saj pasi gjuhët e Afrikës kanë shqiptim ndryshe.
Megjithatë ai pohon se kjo hartë merr një rëndësi të veçantë pasi së pari është prodhuar nga anglezët dhe së dyti shkruhet Kosova me A dhe jo Kosovo me O siç prononcohet në anglisht fjala Kosovë. Në asnjë rast studiuesi shqiptarë thotë se në shkuarën nuk ka hasur harta të kësaj natyre ku përmendet Kosova dhe datojnë në shekullin e XVIIII. Gjatë kërkimeve të ai ka hasur vtëm në harta të fillim shekullit të XX të përpiluara nga shqiptarët. "Kjo hartë besoj se do të ngjall interes tek gjuhëtarët, dhe gjeografët. E mira do të ishte që dikush të vizitojë Ugandën duke ndërmarrë një studim të hollësishëm rreth kësaj harte" shprehet Destani. Që nga dita e parë kur ai shkeli në Angli kanë kaluar plot 16 vjet. Destani është i kënaqur me çfarë ka arritur. Por pohon se në punën me arkivat sa më shumë të hulumtosh aq më tepër të shtohet dëshira për të qëndruar me orë të tëra mbi ato dosje, njëra më surprizuese se tjetra. Hulumtimet e tij nuk kanë mbetur thjesht për interes personal.
Ato janë publikuar në shumë libra, madje shumë botues apo historianë britanikë të çështjeve shqiptare kanë trokitur në derën e tij për ndihmë. Dhjetë vjet më parë me iniciativën e tij Bejtullahu dhe një grup miqsh do të themelonin "Qendrën për Studime Shqiptare". Kjo qendër, ka botuar deri tani libra që kanë më tepër karakter historik dhe antropologjik, ose dorëshkrime të pabotuara, por kjo nuk do të thotë se ne nuk do të botojmë në të ardhmen libra që kanë të bëjnë me karaktere kulturore, politike, d.m.th., libra që janë për çështje politike, qo fshin të partive politike në Kosovë, Shqipëri, Maqedoni apo Mal të Zi ose biografi politike", thotë ai.
Përsëri në lidhje me hartat, Bejtullahu kujton se ka gjetur një hartë të Shqipërisë, hartuar nga Konferenca e Londrës në 1912-13, kur u aneksuanm troje shqiptare dhe ku gati gjysma e territorit iu la Greqisë, Serbisë dhe Malit të Zi. "Britanikët kanë pasur një ide të qartë se çfarë duan shqiptarët", vazhdon së treguari ai. "Lord Fitzmaurice, në vitin 1880, këshilloi dhënien e lirisë nga Perandoria Otomane dhe bashkimin e të gjithë shqiptarëve për të parandaluar trazira në 100 vitet e ardhshme".
Mbretërit e Britanisë janë përfshirë në marrëdhënie të drejtpërdrejta me shqiptarët. Destani ka zbuluar disa dokumente, ku në njërën prej tyre shkruhet se në vitin 1520 Henry VIII u vesh me një kostum qepur në Shqipëri me fije ari.You aren’t permitted to publish any material text of photo from this blogg. Any publication will be treated as breach of copyright.
© Veliupress copyright 2007

Te pakten si Zimbabve

Te pakten si Zimbabve

Nga Londra
Muhamed Veliu

Ministri Ylli Pango, gjatë seancës pyetje-përgjigje në "Forumin e parë të investimeve britaniko-shqiptare" javën e shkuar është pyetur përse Shqipëria nuk ka qendra kulturore dhe turistike në vende të ndryshme të botës?
Pango e ka quajtur pyetjen e ngritur si të drejtë duke zbuluar një plan ambicioz të ministrisë që ai drejton kur tha: "Ne kemi gati projektin për çeljen e qendrave kulturoro-turistike në kryeqytetet Londër, Athinë e Romë ku jetojnë komunitete të mëdha shqiptarësh.
Ato do të luajnë një rol të rëndësishëm në ruajtjen e traditave shqiptare nga emigrantët tanë në këto vende. Po ashtu do të shërbejnë gjithashtu si promotorë të turizmit shqiptar përmes një strategjie dhe programeve të veçanta", ishte kjo përgjigjja e ministrit Pango.
Rreth kësaj iniciative, gazeta "Shqip" intervistoi tre njohës të mirë të problemeve kulturore përfshirë dhe ato të emigracionit në komunitetin shqiptar në Britani.
Ata janë zonja Luljeta Nuzi, drejtore e "Shpressa Programme", Petrit Kuçana, drejtor i gazetës së shqiptarëve në Angli "The Albanian" dhe Ralf Gjoni drejtor i klubit londinez të lëvizjes "Mjaft", "London Mjaft Club".

Lajm i mirë

Petrit Kuçana, drejtor i gazetës "The Albanian" thotë se deri diku kjo deklaratë e ministrit Pango nuk ishte një lajm i ri, pasi sipas tij, ka disa kohë që qarkullon ky lajm.
"Gjithsesi, ngritja e qendrave të kulturës shqiptare, mbetet një lajm vërtet i gëzuar për shqiptarët në Mbretërinë e Bashkuar.
Mendoj se nëpërmjet kësaj qendre do të ndihet fuqishëm dora e shtetit, pasi deri më tani përfaqësitë tona diplomatike kanë qenë shumë të kufizuara në misionin e tyre. Të paktën në Mbretërinë e Bashkuar, ambasada shqiptare ka gjithsej një personel prej vetëm 3 vetash.
Me hapjen e kësaj qendre besohet se do të fillojë një stad i ri komunikimi dhe bashkëpunimi mes shtetit dhe diasporës, të munguara këto prej shumë e shumë kohësh. Ngritja e kësaj qendre do t‘i jepte fund perceptimit të emigrantëve që shpeshherë u ndien më tepër se jetimë, e ndonjëherë edhe të diskriminuar prej shtetit të tyre; do t‘i jepte fund kohës kur mërgimtarët kujtoheshin vetëm kur fillonte sezoni turistik apo kur publikoheshin të ardhurat nga emigracioni; do t‘u jepte fund "marrëdhënie të ngrira" shtet-mërgimtarë që sollën si produkt prirjen për tëhuajsim të mërgimtarëve, që ushqeheshim madje me doza të larta të pesimizmit për "bërjen e Shqipërisë".
Por a do të kenë efektin e duhur këto qendra në jetën kulturore të shqiptarëve në këto vende ku parashikohet hapja e tyre? Petrit Kuçana beson se po.
"Patjetër që po, e do të kishin efektin e tyre në përditshmërinë e shumë emigrantëve, që e pakta që mund të thuhet, nuk ndiheshin edhe aq komodë të thoshin kombësinë e tyre. E në vend që të ishin vërtet limfa që do të transmetonte vlera dhe kulturë nëpër shtetet ku jetojnë, në vend që të kishin mbështetjen e shtetit amë dhe të implementonin platforma të studiuara mirë dhe tepër produktive, ata në shumë raste u sfumuan, duke mos qenë në gjendje të përfaqësojnë denjësisht veten e për rrjedhojë vendin e tyre. Kujtojmë se deri tani as që mund të bëhet fjalë për ndonjë "të drejtë të të ikurve" qoftë kjo edhe e sanksionuar me ligj në rregulloren themeltare të shtetit, në Kushtetutë.
Gjithsesi, kjo qendër do të shërbente si një katalizator i fuqishëm për koordinimin e të gjitha aktiviteteve kulturoro-artistike, duke bërë të mundur prezantimin sa më dinjitoz të vlerave shqiptare në Mbretërinë e Bashkuar."

Optimizmi

"Një iniciativë e mrekullueshme dhe me shumë vlera për vendin tonë besoj", shprehet Luljeta Nuzi, drejtore e "Shpresa Programe" në Londër që merret me aktivitete social-kulturore për komunitetin shqiptar në Londër.
Ajo më tej në prononcimin e saj thotë:
"Uroj që të mos jetë thjesht një iniciativë, por së shpejti të bëhet realitet.
Shpresoj që të mos ndodhë si iniciativat e mëparshme të ndërmarra nga institucione shtetërore ku ne kemi hasur shumë vështirësi. Do të përmendja iniciativën e Ministrisë së Jashtme, për të na ndihmuar me transportin e librave për studentët shqiptarë që mësojnë shqip në kurset qe ne kemi hapur. Kjo iniciativë kurrë nuk gjeti zbatim dhe pas një odiseje të gjatë njëvjeçare.
Shpresoj dhe uroj që kjo iniciativë të mbështetet dhe nga ambasadori i ri në Mbretërinë e Bashkuar, zoti Mazi, i cili për mendimin tim po bën një punë shumë të mirë si për promovimin e Shqipërisë në Britani e në përgjigje të nevojave të komunitetit shqiptar në Angli. "Shpresa Programe" uron që kjo iniciativë të bëhet sa më shpejt realitet."

Skepticizmi

Ralf Gjoni, drejtor i klubit londinez të lëvizjes "Mjaft" "London Mjaft Club" e cilëson deklarimin e Pangos në Londër për çeljen e qendrave kulturoro-turistike në kryeqytetet evropiane si një provë tjetër që kjo është një deklaratë e dalë nga goja e një anëtari të një qeverie retorike.
"Flitet për qendra turistike, por nuk jepen shpjegime rreth fondeve që do të harxhohen apo kufijve kohorë brenda të cilëve do të implementohen këto projekte. Kur edhe vetë ambasada shqiptare në Londër është më e vogël sesa apartamenti i një emigranti shqiptar në Angli, si mund të presësh hapjen e një qendre turistike të mirëfilltë?! Ajo që më shqetëson prej kohësh është se deri tani kemi vetëm deklarata të ‘bukura‘ dhe premtime pafund, por asnjë hap konkret. Ne si klub i "Mjaftit" në Londër kemi mbi tre vjet që përpiqemi me mundësitë tona modeste për të përmirësuar sadopak imazhin e Shqipërisë në Britani, kjo nëpërmjet influencës në media dhe nëpërmjet aktiviteteve promovuese mes audiencës britanike".
Gjoni është skeptik për këtë projekt, pasi ai kujton një kërkesë drejtuar Ministrisë së Kulturës që në kohën e ministrit Leskaj rreth një bashkëpunimi të mundshëm. "Deri më tani asnjë ndihmë nuk na është ofruar. Trajtohemi gjithnjë me të qeshura, përqafime, premtime boshe dhe pastaj çdo gjë lihet në harresë. Është turp që edhe vende si Zimbabve, qytetarët e të cilit po vdesin urie nën thundrën e Mugabes, kanë qendra turistiko-kulturore në zonat më prestigjioze të Londrës, kurse Shqipëria, vendi i "Mercedesit" dhe "Porshit" ka 17 vjet që ka ngecur në detin e mediokritetit dhe nuk ka arritur të ndërtojë kapacitetet e duhura për t‘u përfaqësuar me dinjitet jashtë kufijve të saj".You aren’t permitted to publish any material text of photo from this blogg. Any publication will be treated as breach of copyright.
© Veliupress copyright 2007

Friday, 16 May 2008

Silvi, shkodrania e "Merril Lynch"

Silvi, shkodrania e "Merril Lynch"

Nga Londra
Muhamed Veliu


Silvi Tahiri është një prej shumë të rinjve shqiptarë në Britaninë e Madhe që po shkëlqejnë nëpër institucionet vendase ku janë punësuar. Pasi ka lënë bankat e shkollës, ajo do të punësohet në një prej bankave londineze të investimeve, e quajtur "FairFax".

Që prej disa muajsh i është bashkangjitur njërës prej korporatave më të mëdha bankare në botë, e quajtur "Merril Lynch", e cila ka të punësuar 63100 punonjës, me një fitim vjetor bruto prej 2,9 miliardë dollarësh dhe biznes të shtrirë në 40 vende të botës. Silvin, një vajzë të qeshur, veshur me një kostum bezhë, një këmishë të bardhë, flokë të zeza, e takojmë afër ambienteve të punës, në zonën e quajtur "City of London", në të cilën zhvillohen 35% e transaksioneve të biznesit për të gjithë botën. Ajo flet ngadalë, me një aksent të ëmbël shkodran, pjesë e krenarisë së saj, që të kursen ta pyesësh për origjinën. "Ndonjëherë e gjej veten duke folur me një theks letrar dhe kjo ndodh edhe nga shoqëria që kam këtu në Londër, por menjëherë më duket sikur diçka mungon nga vetja ime", fillon bisedën Silvi, në një kafene aty pranë, pasi ka rrufitur disa gllënjka kapuçino. Silvi na tregon se nuk ishin aspak të lehta për të vitet e para kur mbërriti në Angli. Por ajo në mendjen e saj kishte projektuar me saktësi të ardhmen. "Me të mbërritur në Angli iu futa studimeve në një kolegj për IT. Mbasi përfundova kolegjin me rezultate shumë të mira, arrita të siguroj një vend në Universitetin Westminster, ku studiova shkenca kompjuteristike për 3 vjet", tregon ajo rreth fillimit të studimeve. Thekson se gjithnjë ka pasur mbështetjen dhe inkurajimin e prindërve për t‘u shkolluar dhe se pa dashurinë dhe mbështetjen e tyre ajo asnjëherë do nuk të arrinte gjithçka që ka arritur deri më sot, apo edhe në të ardhme. "Gjithçka ua dedikoj prindërve të mi dhe sigurisht punës sime ngulmuese", shprehet ajo.

Që në fillim, shqiptarja me një paraqitje të bukur, sikurse shumë bashkëmoshatarë të saj shqiptarë, do të spikatej si një studente e suksesshme. Pikërisht ky sukses buronte nga fakti se ajo u kishte bërë një premtim prindërve dhe vetes së saj, që studimet e larta t‘i përfundonte me rezultate maksimale. Madje na tregon se kishte vënë një bast me veten. E pyes Silvin se cili ishte ai bast. Ajo më jep këtë përgjigje, duke qeshur njëkohësisht: "Mos kujto se ishte ndonjë bast i vënë në lokalet e basteve. Më pëlqen të mbështetem tek aftësitë dhe puna ime më shumë se te fati i rëndomtë. Basti në këtë rast ishte ta përfundoja universitetin me rezultatet maksimale. Dhe këtë bast e fitova kur u diplomova me rezultatin maksimal ‘First Class Honours‘". E gëzuar nga ky mision i mbyllur me sukses, për Silvin do të niste një kapitull i ri në jetën e saj si emigrante në Britaninë e Madhe. Konfidente në maksimum, ambicioze përtej kufijve të normales dhe tashmë e bindur për aftësitë e saja, Silvi nuk e merr me aspak frikë perspektivën e punësimit pas universitetit, aspekt i cili shqetëson së tepërmi të sapodiplomuarit.

Kur dihet që Londra është kthyer në qendrën më të madhe ekonomike, duke lënë pas New York-un, kërkesat për njerëz që punojnë në banka investimesh dhe bursa të ndryshme, apo sektorë të tjerë ekonomikë, është i lartë. Si pasojë edhe cilësia e punonjësve merr dimensione të veçanta. Bankierët e rinj duhet të ndeshen përditë për luhatjet e bursës, që këtë vit kanë qenë të shpeshta. Prandaj edhe ky sektor kërkon njerëz të stërvitur mirë përballë presionit psikologjik që të shkakton kjo lloj pune. Silvi Tahiri është një prej tyre. Pas mbarimit të universitetit në korrik 2006, filloi punë në "FairFax", një bankë investimesh në zonën Mayfair, ku kaloi 2 vjet të plota. Ndërkohë përfundoi një diplomë në investime dhe rregulacion. Në mars 2008 i ofrohet puna në "Merril Lynch", një ndër 3 bankat më të mira në botë në sektorin e fondit të aseteve divizioni menaxhimit, në rolin e analistes së fondeve të ndryshme, duke mbuluar ato që në gjuhën bankare njihen si "fixed incomes" (të ardhurat fikse). Shqiptarja Tahiri tregon se ishte një rastësi fillimi i punës në "FairFax". Kot nuk i thonë rastësia është mbreti i botës. Silvi thotë: "Kisha vetëm disa javë që isha diplomuar. Po lexoja gazetën "Financial Times", ku në faqen e reklamave pashë një vend pune.

Nisa menjëherë CV-në time. Nuk vonoi shumë dhe pas disa ditëve më ftuan për intervistë. Nuk mendoja se do ta merrja atë vend pune, kur pashë se nëntë personat e tjerë që kishin ardhur për intervistë ishin që të gjithë meshkuj dhe britanikë". Përballë një situate të tillë, ajo ka hyrë në intervistë si e barabartë, pa pasur aspak frikë, por pranon se emocionet ishin të forta. Pas një interviste që zgjati gjithë paraditen, vjen fundi i saj dhe pjesa më e vështirë. Ishte momenti për të mësuar nëse e kishte fituar atë vend pune. Tre intervistuesit e saj ishin të një mendjeje. Silvi Tahiri e meritonte të bëhej pjesë e kompanisë së tyre. "Nuk më besohej, sinqerisht, edhe pse thellë-thellë e ndieja që e meritoja plotësisht këtë mundësi. Në ato momente pothuajse e gjithë jeta më kaloi me një shpejtësi të rrufeshme para syve dhe e kuptova sa shumë kisha punuar për të arritur këtë çast. E përmbajta veten dhe pasi i falënderova për dhënien e kësaj mundësie, dola nga ambientet e ‘FairFax‘ me lot në sy, shumë e lumtur dhe mbi të gjitha me shumë ëndrra, emocione e dëshira për të ardhmen", rikujton ajo atë moment. Një telefonatë pothuajse e menjëhershme nënës së saj, ku përmes telefonit përcolli fjalët: "E fitova vendin e punës mami".

Gëzimi nuk ishte vetëm i saji, por i të gjithëve. Një festë e planifikuar dhe e organizuar shumë bukur nga familja e saj dhe rreth 60 të ftuar për të festuar diplomimin e tashmë edhe fillimin e një karriere të re, do të ishte mbyllja e një dite shumë interesante, plot emocione, por që kishte mbaruar në favor të saj. Megjithëse ka hedhur hapa të sigurt deri më tani në atë që ka dëshirë të bëjë, "oreksi" për të ngjitur akoma më shumë shkallë suksesi është i dallueshëm përgjatë gjithë bisedës. Silvi thotë: "E ardhmja është e vështirë për t‘u parashikuar dhe nuk më pëlqen ta bëj këtë gjë. Vazhdoj të jem pozitive dhe plot shpresa për të ardhmen, ku një ndër synimet e mia është të arrij në pozita menaxhuese, pse jo edhe më lart. Më pëlqejnë sfidat dhe marrja e përgjegjësive më të mëdha mbi vete, pasi e ndjen që jam e aftë për të përballuar me sukses sfida të tjera në fushën që kam zgjedhur.

Për momentin ndihem e lumtur që jam pjesë e ‘Merril Lynch‘, themeluar në 1914 dhe padyshim ka lënë gjurmë në historinë bankare të botës. Sigurisht, do të vazhdoj njëkohësisht studimet dhe trajnimin e mëtejshëm, duke kryer një master part-time, të cilin e nis këtë shtator. Synimet e mia tashmë në ‘Merril Lynch‘, ku jam e vetmja shqiptare në degët e saj në Angli dhe e dyta në të gjithë botën, janë drejt niveleve menaxhuese. Megjithatë, pavarësisht se në Londër jam në pozita komode punësimi, synimi im është që të kthehem në Shqipëri.

Do të doja shumë që kjo të ndodhte sa më shpejt", pohon ajo. Zhvilluam një vizitë të shpejtë te zyra e saj, me një pamje mahnitëse nga lumi Tamiz. Është e mbushur me njerëz ku zhurma më e vogël që mund të dëgjosh është ajo e tastierës së kompjuterëve. Një foto e Nënë Terezës, ku shkruhet "Paqja fillon me një buzëqeshje", një tjetër e Shkodrës dhe një tjetër e familjes, së bashku me një flamur shqiptar, janë të vendosura mbi tavolinën e punës ku punon 25-vjeçarja Tahiri. Por simbolet nuk mbarojnë këtu. Lëmë ambientet e zyrës. Poshtë saj menjëherë të bie në sy një makinë "Peugeot" gri, me një flamur shqiptar varur te pasqyra e brendshme. Ndërsa prapa, në hapësirën mes sediljes së pasme dhe xhamit, një tjetër flamur kuqezi që mbulon të gjithë hapësirën. Një atdhedashuri në zemër të Londrës për ta pasur zili. Biseda më tej rrjedh natyrshëm. Nuk mund të rrija pa e pyetur atë se çfarë mendon për bashkëmoshatarët e saj, të cilët kanë mbërritur në të njëjtën kohë me të në Britaninë e Madhe.

Marr një përgjigje të cilën më duhej ta kundërshtoja me jo shumë argumente, pasi, sipas Silvit, vajzat shqiptare në Angli janë shumë hapa përpara me shkollimin apo integrimin në jetën britanike. "Njoh shumë bashkëmoshatarë të mi në komunitetin shqiptar. Besoj se vajzat shqiptare, po t‘i krahasosh me djemtë, kanë ecur më mirë, kanë më shumë ambicie dhe dëshirë për të ecur përpara", më deklaron ajo me një buzëqeshje, por pa më dhënë ndonjë argument bindës. Ky opinion i saj, marr vesh pak më vonë, është ndërtuar mbi bazat e shoqërisë që ajo ka krijuar tashmë në Londër, ku shumica janë femra, prandaj nuk më mbetet gjë tjetër veç se t‘i përmend asaj disa raste kur djem shqiptarë kanë shkëlqyer në universitete, madje punojnë në institucione të rëndësishme. Dy prej tyre në banka si bankierë.

Nuk e di nëse e binda sadopak. Gjithsesi ajo theksoi edhe njëherë dëshirën e saj të madhe që të shohë sa më shumë djem dhe vajza shqiptare që përparojnë kudo që ata ndodhen nëpër botë. Ajo gjithashtu shprehet me shumë çiltërsi se shpreson që një ditë ajo vetë të jetë frymëzimi dhe ndoshta këshilluese e atyre të rinjve shqiptarë që aspirojnë ëndrra dhe ambicie për të ardhmen. Minutave të rezervuara për mua nga Silvi po u vinte fundi. Siç janë striktë me shifrat apo paratë për bankierët, çdo minutë është e artë. Ishte koha që ajo t‘i rikthehej punës në zyrë.

Duke përfituar nga koha me diell, e përcjell deri te hyrja e ndërtesës së madhe, ku mbi të është shkruar me germa të bronzta: "Merril Lynch Financial Centre". Papritmas më shkoi në mendje një pyetje të cilën me shpejtësi nuk hezitoj t‘ia bëj. Si ajo mund ta analizojë emrin Silvi? Mendoja se mund ta zija mat. Gabova. Si mund të zihet mat një vajzë si ajo, ku inteligjenca kap koeficiente të larta. Sipas Silvit, Silvi do të thotë: Successful, Influential, Logical, Visionary dhe Important (E suksesshme, Influencuese, Logjikuese, Me vizion, E rëndësishme). Nuk do t‘i hiqja asnjë presje përgjigjes, përveçse do t‘i shtoja se gjatë intervistës me të kisha nderin të kisha përballë për afro 60 minuta një vajzë të suksesshme shqiptare në Londër, një tjetër shqiptare të suksesshme nga komuniteti shqiptar në Britaninë e Madhe.


You aren’t permitted to publish any material text of photo from this blogg. Any publication will be treated as breach of copyright.
© Veliupress copyright 2007

Sunday, 11 May 2008

Shqipëri dhe Britani - partnerë evropiane

Shqipëri dhe Britani - partnerë evropiane

Të Dielën 11-05-08 në Top-Channel ora 19-00 UK time 20-00 EU time, dokumentari realizuar në Londër dhe Tiranë


Në historinë e emigracionit shqiptar, Britania e Madhe zë një vend mjaft të rëndësishëm. Pas Greqisë, Italisë dhe vendeve të tjera perëndimore, Britania e Madhe ishte destinacioni më i ri për realizimin e ëndrrës së rreth 100 mijë shqiptarëve, sipas një përllogaritjeje jozyrtare, për një jetë më të mirë. Britania e Madhe, si djepi i demokracisë dhe i qytetërimit, ofron shanse dhe mundësi të barabarta për cilindo.

Një mundësi kjo për shqiptarët, që eksperiencën e të jetuarit në Britani, ta sjellin si një kontribut në zhvillimin demokratik të Shqipërisë për një kohë afatgjatë. Dekadat shkuan dhe sot nuk dihet mirë se ku krijohen më së shumti të ardhurat e shqiptarëve: brenda apo jashtë territorit shtetëror.

Kudo ka shqiptarë dhe kudo punojnë, e mësojnë. Po si jetojnë shqiptarët në një shoqëri sa evropiane aq edhe të përveçme, si Britania, vendi i traditës dhe i konservatorizmit, vendi që shpiku magjinë e demokracisë? Sa janë integruar ata në bashkësinë e re? Cila është perspektiva e tyre, duan të kthehen dhe çfarë duan të sjellin në vendin e tyre? Personazhe të njohur në fusha të ndryshme si në art, biznes, por dhe në atë akademike japin eksperiencat e tyre, të cilën e ruajnë si një aset të rrallë jo vetëm për ata vetë, por edhe për vendin e lindjes.

Diplomati britanik, Wilson, dhe ai shqiptar në Londër Zef Mazi, theksojnë se një klasë e re elite, që po edukohet dhe arsimohet jo vetëm në Londër, me një mendësi të lirë mendimi dhe gjykimi, i duhet më shumë se kurrë Shqipërisë, për ta jetësuar atë, për ta çuar drejt dijes dhe promovimit të vërtetë dhe të drejtë të vlerave e idealeve, të vetmet që do na bëjnë ta duam më shumë tokën tonë.

Është pikërisht ky raport mes shqiptarëve emigrantë që jetojnë ndërmjet dy atdheve: ajo që e afron njeriun shqiptar plotësisht me Evropën


You aren’t permitted to publish any material text of photo from this blogg. Any publication will be treated as breach of copyright.
© Veliupress copyright 2007

Britania shtrëngon dhënien e vizave

Britania shtrëngon dhënien e vizave

Nga Londra
Muhamed Veliu

Përsëri ndryshime në ligjin britanik të emigracionit me ndikim negativ në marrjen e vizave për bashkim familjar apo atyre martesore tek emigrantët shqiptarë në Britani, të cilët aplikojnë në Ambasadën Britanike në Tiranë. Ndryshimet e fundit e bëjnë pothuajse të pamundur për shqiptarët, që kanë jetuar ilegalisht në Angli, të pajisen me vizë martese me shtetase britanike apo evropiane nga Ambasada Britanike në Tiranë. Efektet e këtij ligji po ndihen dita-ditës nga shqiptarët, të cilët janë dëbuar nga Anglia apo janë kthyer në mënyrë vullnetare, kryesisht për t‘u martuar me shtetase nga BE-ja apo për të kryer bashkim familjar. Ata po ndeshen me refuzimet gjithnjë e më të shpeshta, kur aplikojnë për këto lloj vizash.

Ndryshimet

Mësohet se amendimet e reja, që mbajnë firmën e ministrit Liam Byrne, konsistojnë në paragrafin 320 (7b) të këtij ligji. Ato prekin personat që kanë qenë në Angli më parë ilegalisht dhe tani aplikojnë për vizë pranë ambasadave të këtij vendi. Sipas paragrafit 320 (7b) të "Rregullave të emigracionit", të gjithë aplikantëve do t‘u refuzohet viza, nëse ata kanë mashtruar në një aplikim të mëparshëm gjatë 10 viteve të fundit. Përveç kësaj, aplikantëve duhet t‘u refuzohet viza për periudhat e specifikuara si më poshtë, nëse ata: 1) kanë kërkuar leje-qëndrimi duke mashtruar; 2) kanë hyrë ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar (duke kërkuar azil); 3) kanë qëndruar më shumë se afati i vizës për më tepër se 28 ditë ose për çfarëdo periudhe, nëse janë larguar me shpenzimet e shtetit, duke përfshirë këtu "Programin e rikthimit vullnetar" apo programe të njëjta, ose kanë thyer kushtet e vizës duke punuar ilegalisht. Sipas faqes online të Ambasadës Britanike në Tiranë, sqarohet se aplikimet do të refuzohen për periudhat e mëposhtme, duke marrë si pikënisje datën që aplikanti është larguar nga Mbretëria e Bashkuar: 1) një vit, nëse janë larguar vullnetarisht dhe jo më shpenzimet e shtetit britanik; 2) pesë vjet, nëse janë larguar vullnetarisht me shpenzimet e shtetit nëpërmjet "Programit të rikthimit vullnetar"; 3) dhjetë vjet, nëse ata janë larguar me forcë apo dëbuar nga Mbretëria e Bashkuar. Megjithatë, hartuesit e këtyre ndryshimeve kanë bërë një përjashtim në paragrafin 320 (7b), me qëllim që të nxisin njerëzit që ndodhen në Mbretërinë e Bashkuar ilegalisht për t‘u kthyer dhe të kërkojnë vizë hyrjeje sipas rregullave të emigracionit. Për të përfituar nga ky përjashtim, oficeri i emigracionit duhet të bindet që aplikanti është larguar vullnetarisht nga Mbretëria e Bashkuar në periudhën 17 mars 2008, data e shpalljes së ndryshimeve, deri në 1 tetor 2008. Personi nuk është përpjekur të pengojë dukshëm rregullat e emigracionit. Kjo nënkupton që shkelja e rregullave të emigracionit nga ana e një individi ka qenë aq serioze saqë do të ishte refuzuar mbi bazën e paragrafit të vjetër 320 (11) të rregullave të emigracionit. E drejta e ankimit (apelit të vendimit për refuzim vize, që kryhet në gjykatat e emigracionit në Angli) është në përputhje me kategorinë e vizës që kërkon aplikanti. Të gjithë aplikantët do të kenë të drejta të kufizuara ankimi mbi bazën a aktit për të drejtat e njeriut apo aktit të marrëdhënieve racore.

Heqja e nënshtetësisë britanike

Zbulimi i mashtrimit te disa emigrantë shqiptarë në Britaninë e Madhe ka ardhur për vetë fajin e personave mbajtës të pasaportave britanike. Ata kanë paraqitur në ambasadë certifikata lindjeje të noterizuara në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Shqipërisë, që vërtetojnë se nuk kanë lindur në Kosovë, ashtu siç shkruhet në pasaportat e tyre, por në Shqipëri. Kjo është bërë për efekt të sjelljes së bashkëshorteve apo dërgimin e garancive për familjarët për t‘u pajisur me vizë. Të tilla raste janë raportuar nga Ambasada Britanike në Tiranë tek "Home Office", që ka ngritur një departament të veçantë për hetimin e rasteve, ku nënshtetësia britanike është marrë me mashtrim. Në një prononcim për mediat, kjo ambasadë vitin e shkuar tha se "qeveria britanike nuk do të tolerojë abuzimin e sistemit të emigracionit dhe sa herë që të zbulohen raste abuzimi do të kryhen hetime të hollësishme dhe do të merren masat e duhura. "Nëse do provohet që një individ e ka fituar nënshtetësinë britanike ‘duke mashtruar, falsifikuar apo fshehur fakte materiale‘, për shembull duke u hequr si shtetas i një vendi tjetër, atëherë ligji lejon që atij t‘i hiqet nënshtetësia". Në të njëjtën mënyrë, nëse një individ e ka fituar statusin e refugjatit dhe si rrjedhim lejen e qëndrimit për në Britani duke mashtruar, për shembull duke u hequr si shtetas i një vendi tjetër, atëherë është e mundur që atij t‘i anulohet ky status refugjati dhe leja e qëndrimit". Këto sanksione i parashikon neni 41 i ligjit britanik për shtetësinë të vitit 1981. Për këtë çështje pritet një vendim përfundimtar nga "Home Office", e cila do të këmbëngulë deri në gjykata që këtyre personave, përveç heqjes së nënshtetësisë, të përballen me drejtësinë. Proceset e tilla do të marrin në shqyrtim përse është bërë mashtrimi, gjendjen familjare, statusin e punës dhe kontributin në shoqërinë britanike.

Testi ligjor

Deri më tani, "Home Office" ka çuar në gjykatë një shqiptar, për të cilin ka vërtetuar se ka përfituar nënshtetësinë me mashtrim. Për të është ngritur akuza për dhënie të deklaratës së falsifikuar, kur ka aplikuar për nënshtetësi britanike. Ekspertë të emigracionit e shikojnë këtë rast si një "Test Case" (rast testimi) nga Home Office. Nëse shqiptari e humb këtë rast, atëherë për "Home Office" kjo bëhet një "Case Law" (precedent ligjor), e cila do të merret si shembull për rastet e tjera. Për këtë rast mësohet se avokatët e shqiptarit do të argumentojnë në gjykatë se ai ka dy fëmijë që kanë lindur në Londër dhe se ata si familje kanë dhjetë vjet që jetojnë në këtë vend. Burime nga "Home Office" pohojnë se ky institucion po përgatit një politikë të re, posaçërisht për këto raste, pasi e kanë kuptuar se problemi ka qenë më i madh se sa e kanë menduar.

You aren’t permitted to publish any material text of photo from this blogg. Any publication will be treated as breach of copyright.
© Veliupress copyright 2007

Friday, 9 May 2008

Krimimet e shqiptarëve në Angli mit mediatik apo realitet?

Krimi shqiptarë në Angli fakte dhe shifra. Gjatë muajt Prill, 35 shqiptarë në gjykatat angleze. Statistikat e Ministrisë britanike të Drejtësisë japin shifrën e 257 shqiptarëve në burgjet angleze nga ku 50 prej tyre të dënuar për shfytëzim prostitucioni.


Krimimet e shqiptarëve në Angli mit mediatik apo realitet?Investigim
nga Muhamed Veliu


Shpeshherë në Britaninë e Madhe sa herë që flitet për krimin në komunitetin shqiptarë mendimet janë nga më të larmishmet.
Ka nga ata që fajësojnë mediat britanike për të kthyerin e shqiptarëve në steriotipa të botës së krimit, të tjerë persona pranojnë se në këtë vënd ka emigruar llumi shqiptarëve që kishin aktivitete kriminale në vënde të ndryshme europiane.
Ndërkohë ka nga atë të cilët që thonë se krimet e shqiptarëve janë as më shumë as më pak në nivelin e komuniteve të tjara. Me të drejtë përballë kësaj situate ku për këtë çështje ka mendime të ndryshme lind pyetja.
A janë krimet e shqiptarwve në Angli mit mediatik apo realitet?
Për ti dhënë një përgjigje sa më të detajuar kësaj “enigme” The Albanian ndërrmori një monitorim të përditshëm proceseve gjyqësor përmes faqes së internetit http://www.hmcourts-service.gov.uk, ku anoncohen listat ditore e proceseve gjyqësore rezultoi se për ç’do ditë gjykatat angleze kanë gjykuar shtetas shqiptarë. Gjatë të gjithë muajit Prill këto gjykata kanë shqyrtuar 35 raste me të akuzuar shqiptarë.
Të dhënat janë vetëm për gjykatat e krimeve që njihen si “Crown Courts”. Nëse atyre do ti bashkangjiten edhe rastet e gjykatave të një shkalle më të ulët “Magistrate Courts” atherë padyshim numri do të ishtë akoma më i madh.
Krimet për të cilat janë gjykuar bashkëatdhëtarët tanë janë nga më të ndryshmet.
Duke filluar nga problemet me drejtimin e makinës pa patentë, grabitje me armë, grabitje shtëpishë e vijuar me krime më të rënda si përdhunimi, trafiku kokainës, tentativë vrasjes, armbajtje paleje, vrasje dhe trafikim e shftytëzim personi për qëllime prostitucioni.
Një përkthyese shqiptare e cila nuk deshi ti përmendet emri deklaroi se nuk ka ditë që mos të thirret në stacione policie për të përkthyer të ndaluarit shqiptatë.
Ajo shtoi se gjatë karrierës së saj pesë vjeçare si përkthyese të pakta kanë qënë ditët kur nuk është thirur për të përkthyer nga gjykatat e krimeve në të gjithë Anglinë.
Në dhjetë vitet e fundit krimi shqiptarë në Britaninë e Madhe ka qënë aktiv, si pasaojë e ardhjes në këtë vënd të shumë elementëve kriminal nga vënde të ndryshme të Europës.
Shumë raste trafiku prostitucioni kanë zënë faqet e para të shtypit britanik madje shumë prej tyre janë shndërruar në skenare teledramash në stacinet e vëndit ishull.
Sipas një raporti katër vjet më parë të lëshuar nga ministria e brendëshme
Home Office thuhej se 70% e vajzave që punonin si prostituta në zonën e distriktit të dritave të kuqe SOHO kontrolloheshin nga shqiptarët.
Vitin e fundit po vërehet një rritje e rasteve kur grupet kriminale shqiptare janë përfshirë në trafikun e Kokainës. Dy muaj më parë 10 shqiptarë do të pranfoseshin në qytetin e Oksfordit. Atyre ju gjetën dy laboratorë kokaine.
Ndërsa në disa raste doganjerët e portit Ramsgate kanë kapur korrierë shqiptarë që trasportonin Kokainë nga Belgjika për në Angli.
Sipas ministrisë britanike të drejtësisë në vitin 2007 në burgjet angleze ishin 219 shqiptarë mes tyre 3 gra. Për katër mujorin e parë të 2008 sipas statistikave që ofron kjo ministri numri shqiptarëve në bugjet angleze është rritur. Ky numër tashmë ëshë 257 persona.
Po të krahasosh listën e të burgosurve europian shqiptarët renditen në vëndin e dytë me më shumë të burgosur pas polakëve me 402 të burgosur që vuajnë dënime në Angli pas përfshirë shifrat për Skocinë dhe Irlandën.
Një situatë e tillë kriminalistike që sa vjen e rritet nuk bën gjë tjetër veçse ja nxin akoma më shumë imazhin shqiptarëve të ndershëm në Britaninë e Madhe.
Kësaj çëshje të imazhit të keq të shqiptarëve në mediat britanike në librin e tij më të fundit akademiku Gëzim Alpion i ka kushtuar një kapitull të veçantë ku për shqiptarët e krimit shprehet si më poshtë.
“Kombi shqiptarë përfshi shumicën e qytetarëve e saj që jëtojnë në perëndim duke zbatuar ligjin,kanë shumë se ç’të falenderojnë bashkëpatriotët e tyre të përfshirë në krime, për ndëshkimin jo të drejtë e kolektiv që u bëhet atyre në Perëndim. Disa persona të papërgjegjshëm të botës së krimit, nuk duhet të shikohen si përfaqësuesit e shqiptarëve”.


Ja lista e 35 procese gjyqësor ndaj shqiptarëve


Data-1 Prill 2008
Emri-Nexhat Murraku
Gjykata- Plymouth Magistrate Court
Akuzat-Drejtim makine me patentë jo të vlefshme
Dënimi-1,700 stërlina gjobë

Data-3 Prill 2008
Emri-Ilia Ferko
Gjykata- Southwark Crown Court Londër
Akuzat-Kotroll, shfrytëzim, trafikim 2 vajza lituaneze për prostitucion
Dënimi-6 vjet burg

Data- 3 Prill 2008
Emri-Festim Paca
Gjykata-Inner London Crown Court
Akuzat- Posedim dhe përdorim psaporte të falsifikuar
Dënimi-Seanca radhës 01 Maj 2008

Data- 4 Prill 2008
Emri-Mete Gashi
Gjykata-Canterbury Croën Court
Akuzat- Trafik 5,5 kg kokainë nga Belgjika
Dënimi-Ende i padënuar. Pranoi akuzat.

Data- 4 Prill 2008
Emri-Alfonso Boka
Gjykata-Canterbury Croën Court
Akuzat- Trafik 5,5 kg kokainë nga Belgjika
Dënimi- Seanca gjyqësore e radhës 14 Maj 2008


Data-7 Prill 2008
Emri-Elton Selimi
Gjykata-Cambridge Crown Court
Akuzat-Tentativë vrasje në bashkëpunim, armbajtje paleje
Dënimi-I pafajshëm-Dëbuar në Shqipëri, krim të mëparshëm


Data-7 Prill 2008
Emri-Fisnik Isufi
Gjykata-Wood Green Crown Court
Akuzat-Ngacmim seksual, dëmtime banese
Dënimi-750 paund kompesim ndaj viktikës

Data-7 Prill 2008
Emri-Shpendi Krasniqi
Gjykata- Snaresbrook Crown Court Londër
Akuzat- Përdorim prostitute në rrugë për blerje seksi
Dënimi- Sentenca 6 Maj 2008


Data-7 Prill 2008
Emri-Gazmir Meta
Gjykata- The Law Courts Brighton
Akuzat- Plagosje personi me dashje
Dënimi- Seanca gjyqësore e radhës 12Maj 2008


Data-8 Prill 2008
Emri-Leonard Nika
Gjykata- Southwark Crown Court Londër
Akuzat-Grabitje me armë
Dënimi-9 Maj 2008

Data-9 Prill 2008
Emri-Bledar Berisha
Gjykata- Southwark Crown Court Londër
Akuzat-I përgatitur për të shkuar në grabitje
Dënimi-14 Maj 2008Data-10 Prill 2008
Emri-Besmir Mazrreku
Gjykata- Southwark Crown Court Londër
Akuzat-I përgatitur për të shkuar në grabitje
Dënimi-14 muaj burg


Data-14 Prill 2008
Emri-Admir Shehu
Gjykata-Croydon Crown Court Londër
Akuzat-Plagosje me qëllim, Thyerje të qetësisë publike
Dënimi-Procesi gjyqësor vazhdon


Data-15 Prill 2008
Emri-Erion Meta
Gjykata-Redbridge Magistrate Court Londër
Akuzat-Përdorim prostitute në rrugë për blerje seksi
Dënimi-3 muaj heqje patente, £285 gjobë

Data- 16 Prill 2008
Emri- Besim Dobrushi,
Gjykata-Cambridge Magistrate Court
Akuzat-Rrahje të një roje sigurine në një klub nate
Dënimi-6 muaj burg

Data-16 Prill 2008
Emri- Dritan Canaj
Gjykata- Cambridge Magistrate Court
Akuzat- Rrahje të një roje sigurine në një klub nate
Dënimi-6 muaj burg

Data-17 Prill 2008
Emri-Edmond Elezaj
Gjykata-Southwark Crown Court Londër
Akuzat-Trafikim, përdhunim,shfrytëzim për prostiticion të një 17 vjecareje
Dënimi-2 vjet burg

Data-18 Prill 2008
Emri-Nazif Selini
Gjykata- Leeds Crown Court
Akuzat-Trafik dhe kontroll personi për prostitucion
Dënimi-4 vjet burg

Data-21 Prill 2008
Emri-Erjon Demucaj
Gjykata- Stratford Crown Court
Akuzat-Rrahje të një shoferi autobuzi
Dënimi-3 vjet burg

Data-21 Prill 2008
Emri-Luigj Popaj
Gjykata- Croyden Magistrate Court Londër
Akuzat-Prodhim dhe distribucion të dokumentave falce
Dënimi- Seanca radhës 23 Qershor 2008

Data-21 Prill 2008
Emri-Mehmet Berisha
Gjykata- Croyden Magistrate Court Londër
Akuzat-Prodhim dhe distribucion të dokumentave falce
Dënimi-Seanca gjyqësore e radhës 23 Qershor 2008


Data-22 Prill 2008
Emri-Albert Tafshiu
Gjykata- Woolwich Crown Court Londër
Akuzat-Armbajtje zjarri paleje
Dënimi- Seanca gjyqësore e radhës 2 Maj 2008

Data-23 Prill 2008
Emri-Zamir Veseli
Gjykata- Canterbury Crown Court
Akuzat-Rrahje, plagosje personi të qëllimëshme
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-25 Prill 2008
Emri-Asim Murtati
Gjykata- Westminster Magistrate Court Londër
Akuzat-Proces ekstradimi. Dënuar në mungesë për grabitje më armë ne Shqiperi
Dënimi-Seanca gjyqësore e radhës 19 Maj 2008


Data-25 Prill 2008
Emri-Admir Dega
Gjykata- Snaresbrook Crown Court Londër
Akuzat-Posedim dhe tentativë shpërndarje Kokaine
Dënimi- Seanca gjyqësore e radhës 2 Maj 2008

26-Data-28 Prill 2008
Emri-Rustem Geca
Gjykata- Central Criminal Court Old Bailey Londër
Akuzat-Vrasje të shtetasit britanik Lee Rayner
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-28 Prill 2008
Emri-Kreshnik Disha
Gjykata- Central Criminal Court Old Bailey Londër
Akuzat-Përdhunim të një vajze polake
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-28 Prill 2008
Emri-Alban Lala
Gjykata- Chelmsford Crown Court
Akuzat-Përdhunim
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-28 Prill 2008
Emri-Ylli Delaj
Gjykata- Southwark Crown Court
Akuzat-Rrahje, plagosje me dashje
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-28 Prill 2008
Emri-Besim Brahimi
Gjykata- Southwark Crown Court
Akuzat-Konspiracion në grabitje parkingjesh
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-28 Prill 2008
Emri-Fazlli Musliu
Gjykata- Southwark Crown Court
Akuzat-Konspiracion në grabitje parkingjesh
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-28 Prill 2008
Emri-Afrim Ibrahimi
Gjykata- Southwark Crown Court
Akuzat-Konspiracion në grabitje parkingjesh
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-28 Prill 2008
Emri-Esat Hazimi
Gjykata- Southwark Crown Court
Akuzat-Konspiracion në grabitje parkingjesh
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-28 Prill 2008
Emri-Mursel Haziri
Gjykata- Kingston U Thames Crown Court
Akuzat-Grabitje shtëpish,posedim sendesh të vjedhura
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-29 Prill 2008
Emri-Femi Oseni
Gjykata- Maidstone Crown Court
Akuzat-Tre Grabitje
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon


You aren’t permitted to publish any material text of photo from this blogg. Any publication will be treated as breach of copyright.
© Veliupress copyright 2007

Krimimet e shqiptarëve në Angli mit mediatik apo realitet?

Krimi shqiptarë në Angli fakte dhe shifra. Gjatë muajt Prill, 35 shqiptarë në gjykatat angleze. Statistikat e Ministrisë britanike të Drejtësisë japin shifrën e 257 shqiptarëve në burgjet angleze nga ku 50 prej tyre të dënuar për shfytëzim prostitucioni.


Krimimet e shqiptarëve në Angli mit mediatik apo realitet?Investigim
nga Muhamed Veliu


Shpeshherë në Britaninë e Madhe sa herë që flitet për krimin në komunitetin shqiptarë mendimet janë nga më të larmishmet.
Ka nga ata që fajësojnë mediat britanike për të kthyerin e shqiptarëve në steriotipa të botës së krimit, të tjerë persona pranojnë se në këtë vënd ka emigruar llumi shqiptarëve që kishin aktivitete kriminale në vënde të ndryshme europiane.
Ndërkohë ka nga atë të cilët që thonë se krimet e shqiptarëve janë as më shumë as më pak në nivelin e komuniteve të tjara. Me të drejtë përballë kësaj situate ku për këtë çështje ka mendime të ndryshme lind pyetja.
A janë krimet e shqiptarwve në Angli mit mediatik apo realitet?
Për ti dhënë një përgjigje sa më të detajuar kësaj “enigme” The Albanian ndërrmori një monitorim të përditshëm proceseve gjyqësor përmes faqes së internetit http://www.hmcourts-service.gov.uk, ku anoncohen listat ditore e proceseve gjyqësore rezultoi se për ç’do ditë gjykatat angleze kanë gjykuar shtetas shqiptarë. Gjatë të gjithë muajit Prill këto gjykata kanë shqyrtuar 35 raste me të akuzuar shqiptarë.
Të dhënat janë vetëm për gjykatat e krimeve që njihen si “Crown Courts”. Nëse atyre do ti bashkangjiten edhe rastet e gjykatave të një shkalle më të ulët “Magistrate Courts” atherë padyshim numri do të ishtë akoma më i madh.
Krimet për të cilat janë gjykuar bashkëatdhëtarët tanë janë nga më të ndryshmet.
Duke filluar nga problemet me drejtimin e makinës pa patentë, grabitje me armë, grabitje shtëpishë e vijuar me krime më të rënda si përdhunimi, trafiku kokainës, tentativë vrasjes, armbajtje paleje, vrasje dhe trafikim e shftytëzim personi për qëllime prostitucioni.
Një përkthyese shqiptare e cila nuk deshi ti përmendet emri deklaroi se nuk ka ditë që mos të thirret në stacione policie për të përkthyer të ndaluarit shqiptatë.
Ajo shtoi se gjatë karrierës së saj pesë vjeçare si përkthyese të pakta kanë qënë ditët kur nuk është thirur për të përkthyer nga gjykatat e krimeve në të gjithë Anglinë.
Në dhjetë vitet e fundit krimi shqiptarë në Britaninë e Madhe ka qënë aktiv, si pasaojë e ardhjes në këtë vënd të shumë elementëve kriminal nga vënde të ndryshme të Europës.
Shumë raste trafiku prostitucioni kanë zënë faqet e para të shtypit britanik madje shumë prej tyre janë shndërruar në skenare teledramash në stacinet e vëndit ishull.
Sipas një raporti katër vjet më parë të lëshuar nga ministria e brendëshme
Home Office thuhej se 70% e vajzave që punonin si prostituta në zonën e distriktit të dritave të kuqe SOHO kontrolloheshin nga shqiptarët.
Vitin e fundit po vërehet një rritje e rasteve kur grupet kriminale shqiptare janë përfshirë në trafikun e Kokainës. Dy muaj më parë 10 shqiptarë do të pranfoseshin në qytetin e Oksfordit. Atyre ju gjetën dy laboratorë kokaine.
Ndërsa në disa raste doganjerët e portit Ramsgate kanë kapur korrierë shqiptarë që trasportonin Kokainë nga Belgjika për në Angli.
Sipas ministrisë britanike të drejtësisë në vitin 2007 në burgjet angleze ishin 219 shqiptarë mes tyre 3 gra. Për katër mujorin e parë të 2008 sipas statistikave që ofron kjo ministri numri shqiptarëve në bugjet angleze është rritur. Ky numër tashmë ëshë 257 persona.
Po të krahasosh listën e të burgosurve europian shqiptarët renditen në vëndin e dytë me më shumë të burgosur pas polakëve me 402 të burgosur që vuajnë dënime në Angli pas përfshirë shifrat për Skocinë dhe Irlandën.
Një situatë e tillë kriminalistike që sa vjen e rritet nuk bën gjë tjetër veçse ja nxin akoma më shumë imazhin shqiptarëve të ndershëm në Britaninë e Madhe.
Kësaj çëshje të imazhit të keq të shqiptarëve në mediat britanike në librin e tij më të fundit akademiku Gëzim Alpion i ka kushtuar një kapitull të veçantë ku për shqiptarët e krimit shprehet si më poshtë.
“Kombi shqiptarë përfshi shumicën e qytetarëve e saj që jëtojnë në perëndim duke zbatuar ligjin,kanë shumë se ç’të falenderojnë bashkëpatriotët e tyre të përfshirë në krime, për ndëshkimin jo të drejtë e kolektiv që u bëhet atyre në Perëndim. Disa persona të papërgjegjshëm të botës së krimit, nuk duhet të shikohen si përfaqësuesit e shqiptarëve”.


Ja lista e 35 procese gjyqësor ndaj shqiptarëve


Data-1 Prill 2008
Emri-Nexhat Murraku
Gjykata- Plymouth Magistrate Court
Akuzat-Drejtim makine me patentë jo të vlefshme
Dënimi-1,700 stërlina gjobë

Data-3 Prill 2008
Emri-Ilia Ferko
Gjykata- Southwark Crown Court Londër
Akuzat-Kotroll, shfrytëzim, trafikim 2 vajza lituaneze për prostitucion
Dënimi-6 vjet burg

Data- 3 Prill 2008
Emri-Festim Paca
Gjykata-Inner London Crown Court
Akuzat- Posedim dhe përdorim psaporte të falsifikuar
Dënimi-Seanca radhës 01 Maj 2008

Data- 4 Prill 2008
Emri-Mete Gashi
Gjykata-Canterbury Croën Court
Akuzat- Trafik 5,5 kg kokainë nga Belgjika
Dënimi-Ende i padënuar. Pranoi akuzat.

Data- 4 Prill 2008
Emri-Alfonso Boka
Gjykata-Canterbury Croën Court
Akuzat- Trafik 5,5 kg kokainë nga Belgjika
Dënimi- Seanca gjyqësore e radhës 14 Maj 2008


Data-7 Prill 2008
Emri-Elton Selimi
Gjykata-Cambridge Crown Court
Akuzat-Tentativë vrasje në bashkëpunim, armbajtje paleje
Dënimi-I pafajshëm-Dëbuar në Shqipëri, krim të mëparshëm


Data-7 Prill 2008
Emri-Fisnik Isufi
Gjykata-Wood Green Crown Court
Akuzat-Ngacmim seksual, dëmtime banese
Dënimi-750 paund kompesim ndaj viktikës

Data-7 Prill 2008
Emri-Shpendi Krasniqi
Gjykata- Snaresbrook Crown Court Londër
Akuzat- Përdorim prostitute në rrugë për blerje seksi
Dënimi- Sentenca 6 Maj 2008


Data-7 Prill 2008
Emri-Gazmir Meta
Gjykata- The Law Courts Brighton
Akuzat- Plagosje personi me dashje
Dënimi- Seanca gjyqësore e radhës 12Maj 2008


Data-8 Prill 2008
Emri-Leonard Nika
Gjykata- Southwark Crown Court Londër
Akuzat-Grabitje me armë
Dënimi-9 Maj 2008

Data-9 Prill 2008
Emri-Bledar Berisha
Gjykata- Southwark Crown Court Londër
Akuzat-I përgatitur për të shkuar në grabitje
Dënimi-14 Maj 2008Data-10 Prill 2008
Emri-Besmir Mazrreku
Gjykata- Southwark Crown Court Londër
Akuzat-I përgatitur për të shkuar në grabitje
Dënimi-14 muaj burg


Data-14 Prill 2008
Emri-Admir Shehu
Gjykata-Croydon Crown Court Londër
Akuzat-Plagosje me qëllim, Thyerje të qetësisë publike
Dënimi-Procesi gjyqësor vazhdon


Data-15 Prill 2008
Emri-Erion Meta
Gjykata-Redbridge Magistrate Court Londër
Akuzat-Përdorim prostitute në rrugë për blerje seksi
Dënimi-3 muaj heqje patente, £285 gjobë

Data- 16 Prill 2008
Emri- Besim Dobrushi,
Gjykata-Cambridge Magistrate Court
Akuzat-Rrahje të një roje sigurine në një klub nate
Dënimi-6 muaj burg

Data-16 Prill 2008
Emri- Dritan Canaj
Gjykata- Cambridge Magistrate Court
Akuzat- Rrahje të një roje sigurine në një klub nate
Dënimi-6 muaj burg

Data-17 Prill 2008
Emri-Edmond Elezaj
Gjykata-Southwark Crown Court Londër
Akuzat-Trafikim, përdhunim,shfrytëzim për prostiticion të një 17 vjecareje
Dënimi-2 vjet burg

Data-18 Prill 2008
Emri-Nazif Selini
Gjykata- Leeds Crown Court
Akuzat-Trafik dhe kontroll personi për prostitucion
Dënimi-4 vjet burg

Data-21 Prill 2008
Emri-Erjon Demucaj
Gjykata- Stratford Crown Court
Akuzat-Rrahje të një shoferi autobuzi
Dënimi-3 vjet burg

Data-21 Prill 2008
Emri-Luigj Popaj
Gjykata- Croyden Magistrate Court Londër
Akuzat-Prodhim dhe distribucion të dokumentave falce
Dënimi- Seanca radhës 23 Qershor 2008

Data-21 Prill 2008
Emri-Mehmet Berisha
Gjykata- Croyden Magistrate Court Londër
Akuzat-Prodhim dhe distribucion të dokumentave falce
Dënimi-Seanca gjyqësore e radhës 23 Qershor 2008


Data-22 Prill 2008
Emri-Albert Tafshiu
Gjykata- Woolwich Crown Court Londër
Akuzat-Armbajtje zjarri paleje
Dënimi- Seanca gjyqësore e radhës 2 Maj 2008

Data-23 Prill 2008
Emri-Zamir Veseli
Gjykata- Canterbury Crown Court
Akuzat-Rrahje, plagosje personi të qëllimëshme
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-25 Prill 2008
Emri-Asim Murtati
Gjykata- Westminster Magistrate Court Londër
Akuzat-Proces ekstradimi. Dënuar në mungesë për grabitje më armë ne Shqiperi
Dënimi-Seanca gjyqësore e radhës 19 Maj 2008


Data-25 Prill 2008
Emri-Admir Dega
Gjykata- Snaresbrook Crown Court Londër
Akuzat-Posedim dhe tentativë shpërndarje Kokaine
Dënimi- Seanca gjyqësore e radhës 2 Maj 2008

26-Data-28 Prill 2008
Emri-Rustem Geca
Gjykata- Central Criminal Court Old Bailey Londër
Akuzat-Vrasje të shtetasit britanik Lee Rayner
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-28 Prill 2008
Emri-Kreshnik Disha
Gjykata- Central Criminal Court Old Bailey Londër
Akuzat-Përdhunim të një vajze polake
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-28 Prill 2008
Emri-Alban Lala
Gjykata- Chelmsford Crown Court
Akuzat-Përdhunim
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-28 Prill 2008
Emri-Ylli Delaj
Gjykata- Southwark Crown Court
Akuzat-Rrahje, plagosje me dashje
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-28 Prill 2008
Emri-Besim Brahimi
Gjykata- Southwark Crown Court
Akuzat-Konspiracion në grabitje parkingjesh
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-28 Prill 2008
Emri-Fazlli Musliu
Gjykata- Southwark Crown Court
Akuzat-Konspiracion në grabitje parkingjesh
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-28 Prill 2008
Emri-Afrim Ibrahimi
Gjykata- Southwark Crown Court
Akuzat-Konspiracion në grabitje parkingjesh
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-28 Prill 2008
Emri-Esat Hazimi
Gjykata- Southwark Crown Court
Akuzat-Konspiracion në grabitje parkingjesh
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-28 Prill 2008
Emri-Mursel Haziri
Gjykata- Kingston U Thames Crown Court
Akuzat-Grabitje shtëpish,posedim sendesh të vjedhura
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-29 Prill 2008
Emri-Femi Oseni
Gjykata- Maidstone Crown Court
Akuzat-Tre Grabitje
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

You aren’t permitted to publish any material text of photo from this blogg. Any publication will be treated as breach of copyright.
© Veliupress copyright 2007

Krimimet e shqiptarëve në Angli mit mediatik apo realitet?

Krimi shqiptarë në Angli fakte dhe shifra. Gjatë muajt Prill, 35 shqiptarë në gjykatat angleze. Statistikat e Ministrisë britanike të Drejtësisë japin shifrën e 257 shqiptarëve në burgjet angleze nga ku 50 prej tyre të dënuar për shfytëzim prostitucioni.


Krimimet e shqiptarëve në Angli mit mediatik apo realitet?Investigim
nga Londra

Muhamed Veliu


Shpeshherë në Britaninë e Madhe sa herë që flitet për krimin në komunitetin shqiptarë mendimet janë nga më të larmishmet.
Ka nga ata që fajësojnë mediat britanike për të kthyerin e shqiptarëve në steriotipa të botës së krimit, të tjerë persona pranojnë se në këtë vënd ka emigruar llumi shqiptarëve që kishin aktivitete kriminale në vënde të ndryshme europiane.
Ndërkohë ka nga atë të cilët që thonë se krimet e shqiptarëve janë as më shumë as më pak në nivelin e komuniteve të tjara. Me të drejtë përballë kësaj situate ku për këtë çështje ka mendime të ndryshme lind pyetja.
A janë krimet e shqiptarwve në Angli mit mediatik apo realitet?
Për ti dhënë një përgjigje sa më të detajuar kësaj “enigme” Gazeta Shqip ndërrmori një monitorim të përditshëm proceseve gjyqësor përmes faqes së internetit http://www.hmcourts-service.gov.uk, ku anoncohen listat ditore e proceseve gjyqësore rezultoi se për ç’do ditë gjykatat angleze kanë gjykuar shtetas shqiptarë. Gjatë të gjithë muajit Prill këto gjykata kanë shqyrtuar 35 raste me të akuzuar shqiptarë.
Të dhënat janë vetëm për gjykatat e krimeve që njihen si “Crown Courts”. Nëse atyre do ti bashkangjiten edhe rastet e gjykatave të një shkalle më të ulët “Magistrate Courts” atherë padyshim numri do të ishtë akoma më i madh.
Krimet për të cilat janë gjykuar bashkëatdhëtarët tanë janë nga më të ndryshmet.
Duke filluar nga problemet me drejtimin e makinës pa patentë, grabitje me armë, grabitje shtëpishë e vijuar me krime më të rënda si përdhunimi, trafiku kokainës, tentativë vrasjes, armbajtje paleje, vrasje dhe trafikim e shftytëzim personi për qëllime prostitucioni.
Një përkthyese shqiptare e cila nuk deshi ti përmendet emri deklaroi se nuk ka ditë që mos të thirret në stacione policie për të përkthyer të ndaluarit shqiptatë.
Ajo shtoi se gjatë karrierës së saj pesë vjeçare si përkthyese të pakta kanë qënë ditët kur nuk është thirur për të përkthyer nga gjykatat e krimeve në të gjithë Anglinë.
Në dhjetë vitet e fundit krimi shqiptarë në Britaninë e Madhe ka qënë aktiv, si pasaojë e ardhjes në këtë vënd të shumë elementëve kriminal nga vënde të ndryshme të Europës.
Shumë raste trafiku prostitucioni kanë zënë faqet e para të shtypit britanik madje shumë prej tyre janë shndërruar në skenare teledramash në stacinet e vëndit ishull.
Sipas një raporti katër vjet më parë të lëshuar nga ministria e brendëshme
Home Office thuhej se 70% e vajzave që punonin si prostituta në zonën e distriktit të dritave të kuqe SOHO kontrolloheshin nga shqiptarët.
Vitin e fundit po vërehet një rritje e rasteve kur grupet kriminale shqiptare janë përfshirë në trafikun e Kokainës. Dy muaj më parë 10 shqiptarë do të pranfoseshin në qytetin e Oksfordit. Atyre ju gjetën dy laboratorë kokaine.
Ndërsa në disa raste doganjerët e portit Ramsgate kanë kapur korrierë shqiptarë që trasportonin Kokainë nga Belgjika për në Angli.
Sipas ministrisë britanike të drejtësisë në vitin 2007 në burgjet angleze ishin 219 shqiptarë mes tyre 3 gra. Për katër mujorin e parë të 2008 sipas statistikave që ofron kjo ministri numri shqiptarëve në bugjet angleze është rritur. Ky numër tashmë ëshë 257 persona.
Po të krahasosh listën e të burgosurve europian shqiptarët renditen në vëndin e dytë me më shumë të burgosur pas polakëve me 402 të burgosur që vuajnë dënime në Angli pas përfshirë shifrat për Skocinë dhe Irlandën.
Një situatë e tillë kriminalistike që sa vjen e rritet nuk bën gjë tjetër veçse ja nxin akoma më shumë imazhin shqiptarëve të ndershëm në Britaninë e Madhe.
Kësaj çëshje të imazhit të keq të shqiptarëve në mediat britanike në librin e tij më të fundit akademiku Gëzim Alpion i ka kushtuar një kapitull të veçantë ku për shqiptarët e krimit shprehet si më poshtë.
“Kombi shqiptarë përfshi shumicën e qytetarëve e saj që jëtojnë në perëndim duke zbatuar ligjin,kanë shumë se ç’të falenderojnë bashkëpatriotët e tyre të përfshirë në krime, për ndëshkimin jo të drejtë e kolektiv që u bëhet atyre në Perëndim. Disa persona të papërgjegjshëm të botës së krimit, nuk duhet të shikohen si përfaqësuesit e shqiptarëve”.


Ja lista e 35 procese gjyqësor ndaj shqiptarëve


Data-1 Prill 2008
Emri-Nexhat Murraku
Gjykata- Plymouth Magistrate Court
Akuzat-Drejtim makine me patentë jo të vlefshme
Dënimi-1,700 stërlina gjobë

Data-3 Prill 2008
Emri-Ilia Ferko
Gjykata- Southwark Crown Court Londër
Akuzat-Kotroll, shfrytëzim, trafikim 2 vajza lituaneze për prostitucion
Dënimi-6 vjet burg

Data- 3 Prill 2008
Emri-Festim Paca
Gjykata-Inner London Crown Court
Akuzat- Posedim dhe përdorim psaporte të falsifikuar
Dënimi-Seanca radhës 01 Maj 2008

Data- 4 Prill 2008
Emri-Mete Gashi
Gjykata-Canterbury Croën Court
Akuzat- Trafik 5,5 kg kokainë nga Belgjika
Dënimi-Ende i padënuar. Pranoi akuzat.

Data- 4 Prill 2008
Emri-Alfonso Boka
Gjykata-Canterbury Croën Court
Akuzat- Trafik 5,5 kg kokainë nga Belgjika
Dënimi- Seanca gjyqësore e radhës 14 Maj 2008


Data-7 Prill 2008
Emri-Elton Selimi
Gjykata-Cambridge Crown Court
Akuzat-Tentativë vrasje në bashkëpunim, armbajtje paleje
Dënimi-I pafajshëm-Dëbuar në Shqipëri, krim të mëparshëm


Data-7 Prill 2008
Emri-Fisnik Isufi
Gjykata-Wood Green Crown Court
Akuzat-Ngacmim seksual, dëmtime banese
Dënimi-750 paund kompesim ndaj viktikës

Data-7 Prill 2008
Emri-Shpendi Krasniqi
Gjykata- Snaresbrook Crown Court Londër
Akuzat- Përdorim prostitute në rrugë për blerje seksi
Dënimi- Sentenca 6 Maj 2008


Data-7 Prill 2008
Emri-Gazmir Meta
Gjykata- The Law Courts Brighton
Akuzat- Plagosje personi me dashje
Dënimi- Seanca gjyqësore e radhës 12Maj 2008


Data-8 Prill 2008
Emri-Leonard Nika
Gjykata- Southwark Crown Court Londër
Akuzat-Grabitje me armë
Dënimi-9 Maj 2008

Data-9 Prill 2008
Emri-Bledar Berisha
Gjykata- Southwark Crown Court Londër
Akuzat-I përgatitur për të shkuar në grabitje
Dënimi-14 Maj 2008Data-10 Prill 2008
Emri-Besmir Mazrreku
Gjykata- Southwark Crown Court Londër
Akuzat-I përgatitur për të shkuar në grabitje
Dënimi-14 muaj burg


Data-14 Prill 2008
Emri-Admir Shehu
Gjykata-Croydon Crown Court Londër
Akuzat-Plagosje me qëllim, Thyerje të qetësisë publike
Dënimi-Procesi gjyqësor vazhdon


Data-15 Prill 2008
Emri-Erion Meta
Gjykata-Redbridge Magistrate Court Londër
Akuzat-Përdorim prostitute në rrugë për blerje seksi
Dënimi-3 muaj heqje patente, £285 gjobë

Data- 16 Prill 2008
Emri- Besim Dobrushi,
Gjykata-Cambridge Magistrate Court
Akuzat-Rrahje të një roje sigurine në një klub nate
Dënimi-6 muaj burg

Data-16 Prill 2008
Emri- Dritan Canaj
Gjykata- Cambridge Magistrate Court
Akuzat- Rrahje të një roje sigurine në një klub nate
Dënimi-6 muaj burg

Data-17 Prill 2008
Emri-Edmond Elezaj
Gjykata-Southwark Crown Court Londër
Akuzat-Trafikim, përdhunim,shfrytëzim për prostiticion të një 17 vjecareje
Dënimi-2 vjet burg

Data-18 Prill 2008
Emri-Nazif Selini
Gjykata- Leeds Crown Court
Akuzat-Trafik dhe kontroll personi për prostitucion
Dënimi-4 vjet burg

Data-21 Prill 2008
Emri-Erjon Demucaj
Gjykata- Stratford Crown Court
Akuzat-Rrahje të një shoferi autobuzi
Dënimi-3 vjet burg

Data-21 Prill 2008
Emri-Luigj Popaj
Gjykata- Croyden Magistrate Court Londër
Akuzat-Prodhim dhe distribucion të dokumentave falce
Dënimi- Seanca radhës 23 Qershor 2008

Data-21 Prill 2008
Emri-Mehmet Berisha
Gjykata- Croyden Magistrate Court Londër
Akuzat-Prodhim dhe distribucion të dokumentave falce
Dënimi-Seanca gjyqësore e radhës 23 Qershor 2008


Data-22 Prill 2008
Emri-Albert Tafshiu
Gjykata- Woolwich Crown Court Londër
Akuzat-Armbajtje zjarri paleje
Dënimi- Seanca gjyqësore e radhës 2 Maj 2008

Data-23 Prill 2008
Emri-Zamir Veseli
Gjykata- Canterbury Crown Court
Akuzat-Rrahje, plagosje personi të qëllimëshme
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-25 Prill 2008
Emri-Asim Murtati
Gjykata- Westminster Magistrate Court Londër
Akuzat-Proces ekstradimi. Dënuar në mungesë për grabitje më armë ne Shqiperi
Dënimi-Seanca gjyqësore e radhës 19 Maj 2008


Data-25 Prill 2008
Emri-Admir Dega
Gjykata- Snaresbrook Crown Court Londër
Akuzat-Posedim dhe tentativë shpërndarje Kokaine
Dënimi- Seanca gjyqësore e radhës 2 Maj 2008

26-Data-28 Prill 2008
Emri-Rustem Geca
Gjykata- Central Criminal Court Old Bailey Londër
Akuzat-Vrasje të shtetasit britanik Lee Rayner
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-28 Prill 2008
Emri-Kreshnik Disha
Gjykata- Central Criminal Court Old Bailey Londër
Akuzat-Përdhunim të një vajze polake
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-28 Prill 2008
Emri-Alban Lala
Gjykata- Chelmsford Crown Court
Akuzat-Përdhunim
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-28 Prill 2008
Emri-Ylli Delaj
Gjykata- Southwark Crown Court
Akuzat-Rrahje, plagosje me dashje
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-28 Prill 2008
Emri-Besim Brahimi
Gjykata- Southwark Crown Court
Akuzat-Konspiracion në grabitje parkingjesh
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-28 Prill 2008
Emri-Fazlli Musliu
Gjykata- Southwark Crown Court
Akuzat-Konspiracion në grabitje parkingjesh
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-28 Prill 2008
Emri-Afrim Ibrahimi
Gjykata- Southwark Crown Court
Akuzat-Konspiracion në grabitje parkingjesh
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-28 Prill 2008
Emri-Esat Hazimi
Gjykata- Southwark Crown Court
Akuzat-Konspiracion në grabitje parkingjesh
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-28 Prill 2008
Emri-Mursel Haziri
Gjykata- Kingston U Thames Crown Court
Akuzat-Grabitje shtëpish,posedim sendesh të vjedhura
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdon

Data-29 Prill 2008
Emri-Femi Oseni
Gjykata- Maidstone Crown Court
Akuzat-Tre Grabitje
Dënimi- Procesi gjyqësor vazhdonYou aren’t permitted to publish any material text of photo from this blogg. Any publication will be treated as breach of copyright.
© Veliupress copyright 2007

Britanikët. E bëjmë Vlorën si Dubai. Gati investimi 1,2 miliard euro

Mirëpritet Forumi investimeve Britaniko-Shqiptare

Nga Forumi Investimeve Britaniko Shqiptare
Muhamed Veliu


Tërheqja investimeve britanike në Shqipëri ka qënë një domosdorshmëri e kahershme të cilës ju kushtua vëmëndje vëtëm disa kohë më parë duke ndërrmarë një iniciativë konkrete.
Për herë të parë në Londër është zhvilluar Forumi Investimeve Britaniko – Shqiptare i cili ngjalli inters tek më shumë se 150 kompani vendase që operojnë në fusha të ndryshme, mes tyre edhe disa institucione bankare të rëndësishme, që ishin prezent.
Mbajtja e tij u zhvillua n “One Whitehall Place” një ndërtesë me stil 100 vjecar Viktorian, njohur ndryshe si “National Liberal Club”.
Mardhënjet politike mes dy vëndeve gjithmonë janë cilësuar si të një niveli të lartë por në fushën e biznesit ato nuk kanë qënë të tilla.
Kjo ka detyruar ambasadorin e Shqipërisë në Mbrëtërinë e Bashkuar Zef Mazi të organizojë këtë forum për të tërhequr investime britanike në Shqipëri.
“Çfarë ne duam të arrimë nga ky forum është promovimi Shqipërisë përfshi mundësitë që ajo ofron për të investuar. Britania luan një rrol të rëndësishëm në në investimet globale gjë e cila është shumë e rëndëishme për ne” është shprehur zoti Mazi i cili ka hapur këtë forum.
Gjatë tij është diskurua rreth sistemit financiar përfshi atë bankar,ekonominë të tërësi,energjitikën, transportin e komunikacionin.
Një rëndësi e veçantë i është dhënë edhe mundësive që ekzistojnë për të investuar në fushën e turizmit.
Ministrat pjesmarrës Genc Rruli, Ylli Pango, Sokol Olldashi, zëvëndës ministri financave Mima, e kanë cilësuar këtë forum si të një rëndësie të veçantë për kohën dhe vëndin ku zhvillohet.
Drejtori i përgjithshëm i KESH Gjergj Bojaxhi u shpres se ky forum ofronte një mundësi të mirë në shpalosjen e platformës së kësaj korporate e cila ka hyrë në fazën e një privatizimi të pjeshëm.
Shqipëeria në fushën e turizmit ka tërhequr vëmendjen e britanikëve për të investuar por jo aq sa duhet.
“Gjatë kërij sezoni turistik në Sarandë do të mbërrinë një numër i konsiderueshëm Kroçerësh me turistë britanik. Po ashtu jemi kontaktuar nga disa investitorë britanikë që duan të investojnë në turizmin shqiptarë. Megjithatë synimi ministrisë që drejtojë është që të kemi sa më shumë investirorë nga britania pasi dihet se industria e turizmit në këtë vënd është ndër më të përparuarat në botë.” tha ministri Pango
Gjatë fjalës së tij ai theksoi mundësitë dhe zonat ku britanikët mund të investojnë në Shqipëri.
Gjatë senacës së pyetje shumë pjesmarrës që e kishin vizituar Shqipërinë kanë evidentuar mundësitë e investimeve afat mesme apo afat gjata por i kanë fokosuar pyetjet e tyre në përmirësimin e infrastrukturës pa të cilën investimet në këtë fushë sdo të vinë.
Pjesmarrjen në këtë forum nuk e kanë lënë pa shfrytëzuar edhe disa shqiptarë që punojnë në institucionet bankare në Londër. Njëra prej ishte edhe Eriola Kulari e cila punon për bankën e investimeve NBG-International.
“Organizimi këtij forumi është padyshim i rëndësishëm sepse me hyrjen në NATO Shqipërisë i duhet btë filtrohet totalisht në tregun financiar global. Sa më shpejtë të ndosh një gjë e tillë aqmë më shpejtë do të rritet konfidenca e investitorëve të huaj përfshi ata britanik të vinë në Shqipëri” u shpeh ajo.
Interes të veçantë ka ngjalluar fjala e ministrit të trasporteve dhe komunikacionit Sokol Olldashi të cilit pjesmarrsit i drejtuan një mori pyetjesh sidomos për investimet në Gjirin e Vlorës, investimet dhe gjëndjen aktuale të rrugëve.
Njëri nga të pranishmit e pyeti Olldashin se kur do të mbaronte edukimi policëve rrugor dhe trajtimi të huajve në Shqipëri me dinjitet dhe jo si objek zhvatjesh duke u vënë gjoba.
Në fakt interesimi britanik në fushën e trasporteve në veçanti atij detar nuk kanë munguar. Kompania britaniko-Zviceriane ZumaX ka i ka parqitur një projekt qeverisë shqiptare për ndërtimin e një porti kontenjerësh në gjirin e Vlorës me vlerë 1,2 miliard euro i cilësuar nga gazeta Financial Times si një prej investimeve më të rëndësishme në Shqipëri.
Një mori pyetjesh nga të pranishmit i janë drejtuar guvernatorit të bankës së Shqiëprisë zotit Ardian Fullani rreth sistemi bankar shqiptarë, në veçanti tregut të sigurimeve.
Organizimi këtij forumi është përpjekja e radhës që Shqipëria ndërmerr në thithjen e investitorëve të huaj në veçanti atyre britanike.
Suksesi tij do të duket në muajtë apo vitet në vazhdim nëse numri kompanive britanike do të rritet.

Britanikët e Zumax-E bëjmë Vlorën si Dubai

Kompania britanike ZUMAX e specializuar në fushën e trasportit detar i ka dorëzuar qeverisë shqiptare më 26 Nëntor 2007 propozimin për ndërtimin e një porti ku do të përpunohën kontenjerësh, ndërsa në 10 Mars 2008 kjo kompani ka dorëzuar projektin me vlërë totale 1,2 miliard euro. Faza e parë parashikon një investim prej 533 milion euoro. Nëse këti projekti do ti ipet drita jeshile për tu realizuar në të do të punësohen 2 mijë persona nga të cilët 726 veta do të jenë pjesë e stafit menaxhues me specialistë të ndryshëm.Sipas projektin një kopje të së cilës është parë nga Shqip, mësohet se ai do të ndërtohet në një sipërfaqe prej 300 hektarësh në zonën e Triportit në Vlorë i ngjashëm me portet e këtij lloji në Dubai dhe Katar.
Projektusit e tij thonë se ky port do të jetë më i rëndësishmi në Mesdhe duke lënë prapa Maltën dhe Qipron të cilat shquhen për të tilla porte. Projekti parashikon lidhjen e tij me Korridorin Tetë si dhe ndërtimin e një aeroporti lokal në funksion të portit.
Philip George drejtor i këtij projekti pjesmarrës në “Forumin e Investimeve Britaniko – shqiptare” tregon për herë parë ekskluzivisht për Shqip përse ata kërkojnë ta realizojnë këtë projekt në Shqipëri.
“Ky projekt ka lindur si nevojë e kërkesës që ka tregu operatorëve të kontenjerëve. Ky treg për ç’do vit ka një rritje me 11%.
Këta oparatorë kërkojnë një port të ujrave të thella në Mesdhe për këtë ZUMAX pasi inspektoi disa vënde mesdhetare zgjodhi tre prej tyre, të cilat ishin Turqia, Libia dhe Shqipëria. Zgjodhëm Vlorën për thellësinë e detit që ka dhe pozicionin e favorshëm gjeografik që ofron për të tilla porte. Ne i kemi propozuar qeverisë Shqiptare që ky port të jetë i sigurisë së lartë, duke patur parasysh që në Shqipëri nuk ka një port të tillë”


Drejtori përgjithshëm i Raiffeisen Bank
“Tregu shqiptarë i punës favorizues për investimet britanike”

Oliver J. Whittel është drejtor i përgjithëm i Raiffeisen Bank i cili ishte pjesmarrës në këtë forum. Ai është britanik dhe njohës i mirë i ekonomisë shqiptare në vençati investimeve të huaja. Gjatë një interviste për Shqip ai shprehet se kjo konferencë e para e këtij lloji është e rëndësishme pasi tregon se Shqipëria është gati të presë investimet ndërkombëtare. “Ne si bankë këmi lidhje të forta me botën e biznesit atje dhe jemi të gatshëm të ndihmojmë me kredi apo bashkëpunime të ndryshme me investitorë që duan të vinë e investiojnë në Shqiëpri njësoj siç ne bëmë pesë vjet më parë. Duke qënë se unë jam britanik ndihma ime nuk do të jetë e kursyer për të sjellë investitorë britanik atje.”
Por a është Shqipëri gati të mirpres investimet britanike? Oliver J. Whittel vëren se është e vërtëtë që ka pak investime britanike në Shqipëri gjë për të cilën nuk e kupton përse ndodhi një gjë e tillë pasi në këtë shkuarën të dy vëndet kanë lidhje historike me njëri tjetrin.
“Ka ardhur koha për investitorët britanik të vinë në Shqipëri pasi ka potenciale të mëdha për të investuar. Ka një treg pune relativisht të lirë, ka njerëz të edukuar me aftësi menaxhuse. Të gjitha këto janë avantazhe për cilindo investitor. Unë do të thoja se jam shumë i ipresionuar dhe i gëzuar me pjesmarrjen e delagatëve në këtë forum, të cilët kanë marrë me vete mesazhe të cilat do ti inkurajojnë të shkojnë në Shqipëri. Vetë pjesmarrja tregon se ata kanë interes në vëndin tuaj. Tani atyre u duhet të ndërmarrin hapin tjetër të shkojnë atje të shikojnë nga afër këtë vënd sa ka zhvilluar dhe ç’farë ofron”.You aren’t permitted to publish any material text of photo from this blogg. Any publication will be treated as breach of copyright.
© Veliupress copyright 2007

DOKUMENTAR NË TOP-CHANNEL PËR SHQIPTARËT NË BRITANI

Gjatë javës Europiane ne Tiranë të Mërkurën 7 Maj 2008 është shfaqur dokumentari “Albania and the UK: European Partners" Shqipëria dhe UK: Partnerë Europian

Ky dokumentarë është një prodhim i departamentit të lajmeve në Top-Channel.

Në të trajtohet kontributi mijëra shqiptarëve që jetojnë dhe punojnë në Britaninë e Madhe, përfshi ata të cilët janë kthyer në Shqipëri duke ndihmuar me zhvillin e reformave duke e afruar akoma më shumë Shqipërinë drejt qëllimit final aderimit në Bashkimin Europian.

Këtë dokumentar mund ta ndiqni në Top-Channel të Dielën 11 Maj 2008 ora 19:00 UK Time 20:00 EU Time.

Sygjerimet dhe komentet rreth këtij dokumentari apo për dokumentarë të tjerë nga Britania e Madhe janë të mirpritura në adresën:

pressmv@yahoo.co.uk

Shikim të këndshëm.
Me respektet më të zgjedhura

Muhamed Veliu
Korrespondent i Top-Channel
Londër


You aren’t permitted to publish any material text of photo from this blogg. Any publication will be treated as breach of copyright.
© Veliupress copyright 2007

Blog Archive

About Me

Veliupress


View My Stats