Saturday, 28 November 2009

Britani, shqiptaret kremtojne festat kombetare

Nga Londra
Muhamed Veliu

Sikurse edhe vitet e shkuara emigrantet shqiptare ne Britanine e Madhe kane
kremtuar festat kombetare.

Siparin aktiviteteve me karakter kulturor e ka hapur shoqata 'Ardhmeria', e cila
ka organizuar nje koncert festiv per anetaret e saj.

Ambasadori i Shqiperise ne Mbreterine e Bashkuar, Zef Mazi krahas pritjes
zyrtare per trupin diplomatik te akredituar ne Londer ka organizuar nje pritje
te vecante per komunitetin shqiptar ne ambientet e reja te ambasades.

Mes te pranishmeve ishin aktori i mirnjohur i spektaklit Portokalli Gazmend
Paja, qe po kryen nje master ne Londer dhe boksieri Kreshnik Qato.

Aktivitete te ndryshme jane zhvilluar edhe nga gazeta e komunitetit ne Londer
'The Albanian', grupet studentore nga universiteti westminster dhe London School
of Economics.

28 dhe 29 Nentori jane perkujtuar edhe nga emigrantet shqiptare qe jetojne ne
Irlande, Skoci,Uells, Birmingham dhe Leeds.

Te gjithe seebashku ata kane uruar njeri-tjetrin per sa me shume respekt dhe
forcimin e komunitetit shqiptar ne Britanine e Madhe duke mos iu shmanguar
bisedave rreth zhvillimeve te fundit politike ne Shqiperi.

Festimet do te mbyllen me nje mbremje te madhe festive me muzike teresisht
shqiptare ku te ftuar jane Alban Skenderaj dhe Miriam Cani.

Blog Archive

About Me

Veliupress


View My Stats