Wednesday, 30 December 2009

Bisha nga Lindja është mysafiri ynë në Perëndim

Nga Oliver Harvey
“The Sun”

Një ish-spiun i lartë evropianolindor, që jeton në mënyrë të fshehtë në Britani dhe që ka përfituar mijëra paund, ka fituar një gjyq kundër ekstradimit, bën të qartë gazeta “The Sun”.

Bosi i Shërbimit Sekret, Ilir Kumbaro, 56 vjeç, një nga njerëzit më të kërkuar të Evropës Lindore, thuhet se ka rrëmbyer dhe torturuar tre njerëz në vendlindjen e tij, Shqipëri.

Ai fluturoi për në Britani në 1996, pasi ranë nga pushteti ai dhe zyrtarët e tjerë.

Ai ka përdorur emrin Shaqa Shatri për të fituar azil, duke bindur zyrtarët e emigracionit se ai është larguar për shkak të persekutimit serb.

Të vërtetit Shaqa Shatri i janë vjedhur dokumentet në kryeqytetin e ish-vendit komunist, Tiranë, më 1993. Kumbaros i ishte dhënë e drejtë qëndrimi pa afat dhe i është lëshuar një pasaportë britanike.

Ai u vendos në një pronë të Këshillit Bashkiak - në rrugën Fulham pranë Stamford Bridge të Chelsea-it, me gruan e tij dhe djalin.

Është e kuptueshme se ai ka marrë leje pune dhe përfitime për shtëpi dhe nuk ka punuar asnjëherë gjatë qëndrimit të tij 13-vjeçar me një jetë të dyfishtë në Britani.

Atij iu dhanë gjithashtu përfitime paaftësie për shkak të depresionit dhe çrregullimeve post-traumatike nga stresi.

Jeta sekrete e Kumbaros në Londër mund të kishte mbetur e pazbuluar, nëse nuk do të kishte qenë për një gabim çmendurak.

Me qëllim që të deklaronte paaftësinë për të përfituar nga kujdesi social, ai duhet të regjistrohej tek autoritetet e shëndetit.

Por, në vend që të regjistrohej nën identitetin e tij të ri, Kumbaro përdori emrin e tij të vërtetë. Regjistrimi u shua më vonë, por kjo mjaftoi që të viheshin në alarm detektivët britanikë.

Ata po kërkonin për Kumbaron në bazë të një kërkese nga autoritetet shqiptare në qershor 2008.

Në shtator 2008, detektivë nga njësia e ekstradimit e Scotland Yard, të drejtuar nga Peter Rance, arrestuan Kumbaron në apartamentin e tij në Fulham. Kur u pyet, ai tha: “Unë nuk jam Ilir Kumbaro, unë jam Shaqa Shatri.”

Por identiteti i tij i vërtetë u konfirmua më vonë dhe Ministria e Brendshme autorizoi ekstradimin për në prill të këtij viti.

Gjyqtari Howard Riddle tha në seancën e ekstradimit: “Është e qartë se z. Kumbaro kishte qëllim të shmangte hetimin duke përpiluar në mënyrë të kujdesshme dhe të mbështetur me dokumentacion një identitet të falsifikuar”.

Por gjyqtari i Gjykatës së Lartë, Lord Dyson, dhe z. Tugendhat kanë pezulluar ekstradimin.

Burime në Shqipëri thonë se kjo ka ndodhur, për shkak se mandati i arrestit ishte i pavlefshëm, sepse koha e largët që prej lëshimit të tij në 2004, e ka zhbërë atë.

Një zëdhënës tha: “Gjykata e Lartë në Shqipëri shoi mandatin e arrestit, sepse ai qe i pavlefshëm. Gjykata këtu zhbëri ekstradimin si pasojë e kësaj”.

Zyrtarët shqiptarë nënshkruan një mandat të ri arresti më 14 dhjetor, para se të dëgjohej apeli.

Por kjo do të vendoset në mënyrë të ndarë. I pyetur për një mundësi ri-arrestimi, zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme tha: “Do të ishte e papërshtatshme të ndërmerrej ndonjë vendim për përzënie apo heqje të qytetarisë”.

“Përparësia e qeverisë është të mbrojë sigurinë publike. Nëse dikush ka fituar qytetarinë me mashtrim ose është paditur për disa krime serioze, ligji lejon heqjen e qytetarisë (shtetësisë)”.

Një prej viktimave të dyshuara të Kumbaros, babai i pesë fëmijëve, Remzi Hoxha, nuk është parë i gjallë që prej vitit 1995.

Familja e tij ka frikë se ai është torturuar dhe vrarë, dhe Kumbaro ka qenë i implikuar. Një mandat arresti ndërkombëtar thotë se Kumbaro “qëllimisht ka shkaktuar dhimbje të mëdha dhe vuajtje” ndaj Hoxhës.

Ai ishte një biznesmen që mblidhte pará për lëvizjen për pavarësinë Kosovës, e cila po përpiqej të shkëputej nga Jugosllavia në 1990-ën. Djali i z. Hoxha, Ardiani, thotë: “Familja jonë kërkon që të ndërmerren të gjithë hapat, në mënyrë që Kumbaro të ekstradohet në Shqipëri”.

Monday, 28 December 2009

Britani, prifti ne mbrojtje te Christodoulou

Nga Londra
Muhamed Veliu

Nje prift katolik ne Angli, i cili ishte prezent ne seancen e fundit gjyqesore te dy britanikeve te akuzuar per ngacmime seksuale te femijeve ne nje jetimore ne Tirane, ka hedhur akuza te renda ndaj drejtesise shqiptare.

Prifti i quajtuar Rev Bernard Cocker, ne nje interviste per gazeten "Lancashire Telegraph", e quan misionin e shkuarjes ne Shqiperi si te deshtuar pasi miku i tij Dino Christodoulou tashme e ka te paevitueshem denimin me burg.

Duke u mbeshtetur edhe nga "Amnesty International", Rev Cocker gjate intervistes eshte shprehur se i frikesohet faktit se drejtesia shqiptare nuk eshte transparente dhe se kushtet e burgjeve ne Shqiperi s’jane aspak humane.

Sipas tij Dino Christodoulout i jane kerkuar 1 mije sterlina per te fituar lirine gje te cilen ai e ka refuzuar.

Duke vijuar rrefimin mbrojtes per Christodouloun ne gazeten Lancashire Telegraph Rev Cocker ka deklaruar se ne Shqiperi nuk ka drejtesi dhe se kristiani i devotshem, Christodoulou eshte gjetur fajtor indirekt.

Per priftin Rev Cocker provat e paraqitura ne gjykaten shqiptare kurresesi nuk mund te merreshin per baze nga nje gjykate britanike nese gjyqi do te zhvillohej ne Angli.

Rev Cocker duke perfunduar rrefimin e tij ka deklaruar se ai ka zbuluar qe ne Shqiperi qarkullon nje kenge me titull “Te varet Dino”.

Javen e shkuar prokurorja Erida Lamka ne perfundim te paraqitjes se konkluzioneve perfundimtare i kerkoi gjykates deklarimin “fajtor” te te pandehurve dhe denimin me 22 vjet burg per Dino Kristodoulou dhe 17 vjet per Robin Arnold.

Burimi: Gazeta Lancashire Telegraphhttp://www.lancashiretelegraph.co.uk/news/blackburndarwenhyndburnribble/4821735.Priest_gives_evidence_in_Blackburn_man_s_Albanian_orphans_abuse_trial/

Wednesday, 23 December 2009

Angli, ADN-ja shpeton “vrasesin” nga Shqiperia

Nga Londra
Muhamed Veliu


Oficeret e skuadres se ekstradimeve ne Scotland Yard mendonin se kishin goditur ne shenje duke prangosur nje te kerkuar shqiptar per vrasje.

Ne fakt kesaj radhe ata kane dale bllof, pasi testi i ADN-se ka rezultuar ne favor te shqiptarit te arrestuar qe besohej te ishte Sokol Sinani.

Qe ne momentin e pare te arrestimit, i dyshuari si Sokol Sinani i tha policise se quhej Ismail Sinani dhe se ishte nje qytetar nga Dragashi i Kosoves qe kishte fituar nenshtetesine britanike pasi kishte kerkuar azil.

Per te zbuluar identitetin e vertete te shqiptarit te arrestuar u krye testi ADN-se pasi ne Britanine e Madhe jetonte Afrim Sinani vellai i Sokol Sinanit, bashkautor ne vrasjen e ndodhur ne nje fshat te Kukesit ne vitin 1996.

Ne seancen e fundit gjyqesore te ekstradimit, perfaqesuesi i shtetit shqiptar ne kete proces i tha gjykates se testi krahasimit te ADN-se Afrim Sinanit me ate te personit te arrestuar si i dyshuari Sokol Sinani, rezultoi negativ.

Gjykatesja Daphine Wickam menjehere ka anuluar mandatin nderkombetar te arrestimit, duke lene te lire Ismail Sinanin i cili nen shoqerine e bashkeshortes ka lene ambientet e Gjykates se Ekstradimeve.

Burime policore thane se Sokol Sinani dhe Afrim Sinani jane vellezer nga i njejti baba por me dy nena te ndryshme, prandaj edhe testi i ADN-se ka dale negativ.

Policia shqiptare nuk disponon shenjat e gishterinjve perveç nje fotografie shume te vjeter të Sokol Sinanit i kërkuar per vrasje,qe besohet se fshihet në Britanine e Madhe.

Disa jave me pare gjykata e apelit të Londer “Royal Court of Justice” rrezoi apelin e Afrim Sinanit per te bllokuar ekstradimin ne Shqiperi ku kerkohet te plotesoj 20 vite denimi per vrasje pasi u largua nga burgu Bençes ne vitin 1997.

Saturday, 19 December 2009

Prokuroria i “dhuroi” lirinë Ilir Kumbaros


Nga Londra
Muhamed Veliu

Zbulohen shkaqe të reja që çuan në mos-ekstradimin e Ilir Kumbaros nga Britania e Madhe.
Krahas vendimit të kolegjit penal të gjykatës së lartë që pushoi masën e arrestit me burg, një rrol vendimtar në vendimmarrjen e dy gjykatësve britanik ka patur mospasparqitja nga përfaqësuesja e shtetit shqiptarë të masës së re të arrestit me burg, kërkuar nga gjykata e krimeve të rënda në Tiranë
.
Burime nga organi i akuzës në Shqipëri thanë se vendimi numër 154 i datës 15 Dhjetor 2009 i është dërguar nëpërmjet kanaleve diplomatike drejtësisë britanike.
Por Top-Channel ka mundur të zbulojë se ky vendim nuk ka mbërritur në Londër deri mesditën e së premtes kur u zhvillua séanca gjyqësore në gjykatën e apelit “Royal Court of Justice”.
Prokuroria britanike ka konfirmuar mosmarrjen e vendimit apo vënies në dijeni të një vendimi të tillë, që do ti kalonte më pas për ekzekutim departamentit të ekstradimeve në Home Office.
E gjithë kjo situatë ka kapur të papërgatitur në sallën e gjykatës së apelit përfaqësuesen e shtetit shqiptarë në këtë proces Claire Dobin.
Bllokimi i ekstradimit nga Ilir Kumbaro shënon fitoren e dytë për atë duke mbajtur firmën e gjykatës së apelit në Londër.
Dhjetë vjet më parë dy djemtë e Ilir Kumbaros fituan lejen e qëndrimit në Britani nga kjo gjykatë pasi sipas tyre ata kishin qenë të persekutuar për lidhjet që kishte patur familja e tyre me regjimin komunist.
Nëpërmjet avokatëve ata i kanë argumentuar gjykatës më 7 Maj të vitit 1999 se familja e tyre ishte kërcënuar me vdekje,ishin rrahur disa herë dhe si pasojë kishin patur nevojë për ndërhyrje mjekësore, e gjitha kjo pasi babai ishte njëri prej zyrtarëve të lartë në rregjimin komunist.
Si justifimin për të vazhduar qëndrimin në Angli Endrit dhe Evin Kumbaro i paraqitën atë kohë, gjykatës së apelit edhe faktet që kishin të bënin me zhdukjen e prindërve të tyre dhe mbajtjen nën survejim nga regjimi i Sali Berishës pasi ky regjim sipas tyre përdorte metoda survejimi ndaj kundërshtarëve.

Friday, 18 December 2009

Britani, gjykata apelit kundershton ekstradimin e Ilir Kumbaron

Nga Londra
Muhamed Veliu

Ilir Kumbaro fiton betejen me drejtesine shqiptare per te mos u ekstraduar nga Britania e Madhe, duke perdorur vendimin e Gjykates se Larte Shqiptare, dhene me 2 dhjetor 2009.

Avokatet e Kumbaros, ne seancen e sotme gjyqesore i kane kerkuar Gjykates se Apelit, pushimin e ceshtjes se ekstradimit pasi Gjykata e Larte ne Tirane, me vendimin e saj ka rrezuar masen e arrestit te kerkuar nga prokuroria.

Ata i kane argumentuar dy gjykatesve britanike ate qe thuhet ne vendimin e Gjykates se Larte shqiptare.

Disa teknikalitete ligjore rreth akuzave te ngritura dhe rrezimit te mases se arrestit per Ilir Kumbaron, i jane paraqitur Gjykates Britanike te Apelit, Royal Court of Justice.

Te gjitha keto argumente kane sherbyer per t’i treguar gjykatesve se kerkesa e ekstradimit, sebashku me vendimin e dhene nga gjykata e ekstradimeve ne favor te shtetit shqiptar, duhet te rrezohen.

Pasi kane degjuar argumentat e paraqitura nga avokatet e Kumbaros, dy gjykatesit britanike kane rrezuar kerkesen e shtetit shqiptar per ta ekstraduar ish oficerin e sherbimit sekret, per mosperputhje me seksionin 1/4 dh 1/8 te Aktit Britanik per Ekstradimet.

Kumbaro ka rifituar lirine, por burime policore nga Scotland Yard shprehen per mundesine e venies se Ilir Kumbaros nen akuze per perdorimin e nje pasaporte te falsifikuar me emrin Shaqa Shatri.

Eshte ende e paqarte nese perfaqesuesja e shtetit shqiptar ne kete proces ekstradimi do t’i kerkoje Gjykates se Ekstradimeve shqyrtimin e kerkeses per ta arrestuar perseri Ilir Kumbaron.

Thursday, 17 December 2009

Londer, 17 vjet burg falsifikuesve shqiptare

Nga Londra
Muhamed Veliu

Pas prostitucionit dhe tregetise se lendeve narkotike, falsifikimi i pasaportave eshte nje tjeter aktivitet i jashteligjshem ku jane perfshire grupet kriminale shqiptare ne Britanine e Madhe.

Pavaresisht goditjes se disa grupeve falsifikatoresh shqiptare ne te shkuaren, nga operacioni “Maksim”, qe heton krimet e te huajve ne Angli, perseri te tjere individe shqiptare perfshihen ne kete biznes fitimprures.

Pas nje survejimi disa mujor operacioni “Maksim” shkaterroi nje grup falsifikatortesh shqiptare, duke i prangosur ata mesditen e dates 6 Prill 2009.

Sipas policise, ata kishin fituar mijera paund nga ndertimi nje labotratori ne veri te Londres. Dy mije pasaporta boshe, karta plastike boshe ku hidhen te dhenat e siguracionit personal, patenta britanike dhe europiane, printera perfshire fotografi te porositesve te psaportave false u kapen ne shtepine e Valmir Gjoshit.

Se bashku me Ismail dhe Andi Haskon ata kishin ndertuar nje rrjet sekseresh nga te cilet merrnin porosite. Dy prej seksereve te kapur te ketij grupi ishin shtetas algjeriane.

Ismail Hasko dhe Valmir Gjoshi jane denuar mesditen e se enjtes nga gjykata e krimeve Wood Green Croen Court me nga 6 vite burg, Andi Hasko me 5 vjet, ndersa dy algjerianet Malik Cherad 4 vjet e 6 muaj dhe Abdi Ali 14 muaj burg.

“Denimi i dhene ketij grupi te sofistikuar kriminal dergon nje mesazh te qarte tek ata te cilet ndertojne laboratore falsifikimesh. Ne nuk do ta tolerojme kete sjellje kriminale duke i arrestuar dhe vene perpara drejtesise”, tha detektiv Clive Strong qe hetoi kete grup kriminal.

Shqipëria e hapur për të bërë biznes.

Nga Londra
Muhamed Veliu

Shqipëria e hapur për të bërë biznes.
Kjo ishte tema e një forumi biznesi organizuar nga Ambasada shqiptare në Londër,Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë shqiptare, së bashku me Dhomën e Tregtisë Shqiptaro-Britanike, në bashkëpunim me Dhomë n e Tregtisë dhe Industrisë britanike.

Që limi i kë tij forumi është në vazhdën e përpjekjeve të ambasadës shqiptare në Britaninë e Madhe për shtimin e prezencës së bizneseve britanike në Shqipëri.
Duke cituar fillimisht atë që thuhej në një reportazh të BBC-se, disa ditë më parë për Shqipërinë , ambasadori Zerf Mazi të pranishmëve në forum, u tha se rritja ekonomike e Shqipërisë më e larta në Europë është një prej motiveve të shumta, për ne për ti thënë bizneseve britanike se jemi gati të presim partner seriozë për të investuar në vendin tonë .
Kryetari i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Nikolin Jaka tha se për ç’do biznesmen apo kompani të huaj që kërkon të investojë pikë spari një vë nd të rë ndë sishë m zë imazhi atij vendi ku shkohet për të investuar .
“Ne jemi këtu në Londër për ti treguar investitorëve britanik se në Shqipëri ata do të gjejnë një klimë të duhur për të bërë biznes mbi të gjitha partner lokal me eksperiencë dhe ekspertizë n e duhur në shumë fusha biznesi” theksoi zoti Jaka.”
Piter Bishop zëvendës shef ekzekutiv i Dhomës se Tregtisë dhe Industrisë britanike gjatë një takimi me zotin Jaka tha se nga informacionet që ai kishte e shikonte Shqipërinë si një vend ku prezenca e investimeve britanike sidomos në industri duhet të jetë akoma më e madhe.
Zoti Bishop u shpreh se gjatë vitit të ardhshëm të dy dhomat e tregtisë do të në neshkuajnë një program afatgjatë bashkëpuni duke krijuar forume respektive për bizneset.
“Pres me kënaqësi vizitë n time në Tiranë pas ftesë s së marrë nga zoti Nikolin Jaka” tha zoti Bishop.
Krahas biznesmenë ve britanik në kë t forum morë n pjesë edhe 20 biznesmenë shqiptarë të ardhur nga Tirana të cilët përfaqësonin biznese të ndryshme.

Gjykata e lartë frenon grevën e British Airways

Nga Londra
Muhamed Veliu

Një gjykatës britanik në gjykatën e lartë e ka cilësuar si të paligjshme, grevë n 12 ditore të deklaruar disa ditë më parë nga stuardesët e kompanisë British Airways.
Ky vendim ka shpëtuar kryerjen e pushimeve për festat e Krishtlindjeve dhe fundvitit të më shumë se një 1 milion britanikë ve.
Nëse greva do të niste atëherë do të prekeshin edhe mijëra emigrantë shqiptarë që kanë rezervuar biletat për të udhëtuar drejt Tiranë s dhe Prishtinës për të festuar festat e fundvitit.
Kompania British Airways e çoi vendimin pë r nisjen e grevës për interpretim ligjshmërie, në gjykatë n e lartë duke e cilësuar atë të padrejtë dhe aspak të bazuar në ligj.
Sindikata e stuardeseve e ka cilësuar vendimin si një ditë e turpshme për demokracinë .
Vendimi i gjykatë sit britanik, pezullon përkohësisht të drejtë n për zhvillimin e kë saj greve që do të niste më 22 Dhjetor deri 2 janar 2010 .
Burime nga sindikata e stuardesëve i thanë gazetë s londineze Evening Standard se ata po shikojnë të tjera mundë si për nisjen e grevë s fillim fitin e ardhshëm.

Prokuroria kerkon arrestimin e Kumbaros ne Londer

Nga Londra
Muhamed Veliu


Departamenti ekstradimeve ne Ministrine e Brendshme, britanike “Home Office” nepermjet kanaleve diplomatike, ka marre mesditen e se merkures, nje kerkese te Prokurorise Shqiptare per kthimin ne burg te Ilir Kumbaros.

Nuk dihet ende se kur kjo kerkese do t’i paraqitert gjykates londineze te ekstradimeve .

Ish oficeri i larte i SHIK-ut ka lene qelite e burgut Eanseoth mbasditen e dates 8 Dhjetor pasi nje gjykates britanik ra dakort qe ai te lirohej me kusht.

Tre jane kushtet qe i shumekerkuari drejtesise shqiptare duhet te permbushe:

Qendrimi ne adresen ku ai u arrestua me 20 Shtator 2008 ne lagjen Fulham, nje garanci pasurore prej mijera paund, tashme e depozituar ne gjykate dhe paraqitja 3 here ne jave ne nje rajon policie.

Refuzimi per te folur perpara mikrofonit te Top-Channel nga Ilir Kumbaro tregon se ai ka zgjedhur te heshte duke shtuar akoma me teper misterin e zhdukjes se Remzi Hoxhes.

Nje heshtje e cila zgjat per 15 vjet duke tentuar keshtu, varrosjen e se vertetes rreth rrembimit, torturimit dhe zhdukjes se Remzi Hoxhes perfshi torturimin c’njerezor te Zizo Kristopulit dhe Avdyl Loshajt.

Gjykata e Larte britanike, “Royal Court of Justice” do te shqyrtoje apelin e kerkuar nga avokatet e zotit Kumbaro.

Disa muaj me pare Gjykata e Ekstradimeve sebashku me Sekretarin britanik te Puneve te Brendshme, Alan Xhonson e cilesuan si te drejte kerkesen e drejtesise shqiptare per ta ekstraduar Ilir Kumbaron.

Tuesday, 15 December 2009

Greva BA-mijëra shqiptarë rrezikojnë festat e fundvitit në atdhe

Nga Londra
Muhamed Veliu

Me mijëra emigrantë shqiptarë në Britaninë e Madhe rrezikojnë të mos i festojnë Krishtlindjet sëbashku me festën e ndërrimit të viteve në Shqipëri pasi kompania fluturimeve British Airways ka anoncuar një grevë 12 ditore.Janë me mijëra emigrantët të cilët kanë rezervuar biletat me këtë kompani, punonjësit e të cilës sot ranë dakort ta nisin grevën në datën 22 Dhjetor deri 2 Janar 2010.
Ishte sindikata e stuardesëve që votoi pro grevës pasi kompania British Airways kishte hartuar një plan për shkurtimin e 1200 vendeve të punës.
James Von Der Flic zëdhënës i kompanisë British Airways tha se greva do të prekë edhe fluturimet drejt Tiranës.
“Ne do të bëjmë ç’është e mundur për ti ofruar data alternative fluturimi, atyre që kanë rezervuar biletat me kompaninë tonë. Gjithashtu klientët tanë duhet që të na dërgojnë të dhënat e sakta të adresës së postës elektronike sëbashku me numrat e telefonit ku mund ti kontaktojmë.” shtoi zëdhënësi Flic.
Drejtuesit e kompanisë British Airways janë shprehur të gatshëm për të vazhduar negociatat me sindikatën e stuardesëve.
Nuk dihet ende nëse do të mund të arrihet një mirëkuptim mes palëve, gjatë ditëve në vazhdim, që do të çojë në anulimin e grevës e cila do ta trondisë akoma më shumë kompaninë British Airways që për pak i shpëtoi falimentimit disa muaj më parë.
Gjatë gjysmës së parë të vitit 2009 kjo kompani shënoi 292 milion stërlina humbje.

Monday, 14 December 2009

Shqipëria në reportazhin e BBC

Kryebashkiaku Edi Rama dhe analist Lutfi Dervishi rrëfejnë realitetin.Vendi ka ndërrmarë hapa të mëdhenj drejt pranimit në BE Shumë njerëz në Shqipëri – vendi që ka rritjen ekonomike më të shpejtë në Europë dhe aspiratat për t’iu bashkuar BE-së – ndjejnë ish-diktaturën e cila ka bërë një rrugë të gjatë.


Lutfi Dervishi është mjaft i vjetër për të krahasuar jetën sot në Shqipëri me jetën e atëhershme. Çdo herë ai mendon se rruga drejt integrimit Europian nuk është aq e shpejtë sa duhet, ai ndalet për ti kujtuar vetvetes se sa larg vendi i tij ka shkuar që kur hodhi jashtë regjimin më të rreptë komunist të kontinentit vetëm 19 vjet më parë. "Unë mund të mbaj mend gjëra të tmerrshme nga kaluara", thotë ai. "Kishte raste kur ju mund të përfundonit në burg vetëm se mësonit gjuhën angleze." Ai përshkruan se si një bisedë me një të huaj mund të dënoj ashpër dhe se si çdo riferim i "informacionit të ndjeshëm", si fakti që nuk kishte patate ne dyqan, mund të rezultonte në një dënim me burgim të gjatë. "Dhe ishte një varfërisë e tmerrshme," thotë ai. "Unë vetë - ne kemi qenë katër në familje, katër fëmijë - mund të kujtojmë kohën kur prindërit e mi mund ti lejonin vetes vetëm një vezë midis nesh për mëngjes. "Por kur unë ia tregoj këtë histori birit tim që është 12 vjeç, ai vetëm qesh, ai nuk mund ta kuptojnë realitetin e kaluar."

Sundimi i ligjit

Në ditët e sotme, z.Dervishi është drejtor ekzekutiv i Transparency International në Shqipëri, duke punuar për të krijuar një vend më demokratik, të begatë në të cilin qytetarët të ndjehen të integruar me Europën. "Ne kemi një brez të ri dhe tani ai ka shumë aspirata," thotë ai. "Ata përdorin Google, iPhones, iPods dhe TV me definicion të lartë. Dhe vendi duhet të shikojë në këtë brez, jo në atë timin." Teknikisht, Shqipëria aktualisht mund të mburret me rritjen më të shpejtë ekonomike në Europë. Sipas Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH), e cila është investitori më i madh institucional në Shqipëri, ekonomia kombëtare u rrit me 7% në 2008 dhe 6% në tremujorin e parë të vitit 2009, e nxitur kryesisht nga investimet në infrastrukturën publike dhe në industrinë e telekomunikacionit. Nuk është provë e recesionit, por investimet e huaja janë në rritje, ashtu siç edhe besimi tek bankat. Dhe të gjitha parashikimet për vendin janë që të qëndrojë në errësirë. Shqiptarët kanë qenë përdorur për ndërprerje të energjisë elektrike prej vitesh, por gjërat janë përmirësuar deri në atë masë saqë, në pranverën e këtij viti, kompania shtetërore e energjisë filloi eksportin e energjisë elektrike në Greqinë fqinje. Vështirësitë dhe papunësia e përhapur janë zhdukur, kështu mendohet. Dhe në Indeksin e Korrupsionit të Transparency International, Shqipëria renditet në vendin e 95-ta, jashtë 180 vendeve të njohura, ajo ndodhet nën Arabinë Saudite dhe Maroku. "Vendi ka problemet e tij," thotë zoti Dervishi. "Ka ende standarde që ne duam ti arrijmë në mënyrë që të bëhemi një anëtar i familjes së BE-së. Dhe, kur flasim për standardet, dua të them sundimin e ligjit."Ne nuk kemi tradita në sundimin e ligjit. Për pesë shekuj, Shqipëria jetonte nën Perandorinë Osmane dhe për katër dekada e gjysmë nën regjimin komunist. Pra, në lidhje me këtë ne jemi ende në fazë tranzicioni".

Planet e ndërtimit

Shpejtësia e këtij tranzicioni është e qartë në kryeqytet, në Tiranë, një qytet i varfër i njohur një dekadë më parë. Dashuria gjithnjë e më shumë e intensifikuar në çështjet e qytetarëve të zakonshëm me makinën, është e qartë në zhurmën dhe shpesh e lidhur me smogun nëpër rrugë. Por në të gjithë qytetin, gri, ndërtesave gri të erës komuniste u janë dhënë ngjyra shumë të gjalla, si pjesë e shtizës politike të kryesuar nga kryetari i bashkisë së Tiranës, ish-artisti Edi Rama, tani i zgjedhur në mandatin e tij të tretë. Ai mbron pastrimin dhe rilyerjen e tij si një e qënë shumë larg sipërfaqësores. Në rrugët që kanë petk të gjelbër, të purpurt, të verdhë dhe vjollcë, mbledhja e taksave është bërë plotësisht e suksesshme, thotë ai. Ai shton me krenari impiantin e një hapësire të re publike e cila u restaurua me një optimizëm qytetar. Dhe ai ka shumë projekte ambicioze dhe plane ndërtimi. Zoti Rama është cinik në lidhje me statistikat e premtuara ekonomike dhe i shtyn prapa ato, më shumë si llogaritje politike të qeverisë shqiptare. Ai bën thirrje për rritjen kombëtare "të të papunëve" dhe thotë se shumë njerëz ende duan të largohen nga Shqipëria e tyre amtare në kërkim të një standardi më të mirë të jetesës. Më shumë se një e treta e shqiptarëve janë aktualisht në emigrim vullnetarë.

Duke ecur me krenari

Por zoti Rama nuk ka për momentin mbështetjen e çështjes popullore për ofertën e Shqipërisë për anëtarësim në BE. Dhe ai tregon për anketat që sugjerojnë se më shumë se tetë prej 10 banorëve duan që Makeover-i i tij i kryeqytetit të vazhdojë - çuditërisht, më shumë, sesa në fakt rrëfejnë që i pëlqen look-u i ri. "Pas shumë vitesh të një shoqërie tërësisht të ngurtë, kolektiviste, kemi gjetur veten në një shoqëri të atomizuar, individualiste," thotë ai. "Kështu çështja për tu marrë tani është përpjekja për të rindërtuar një ndjenjë të përkatësisë në qytet dhe hapësirat e saj publike, së bashku me një sens të përgjegjësisë për to. "Tirana më parë ishte si një grua e shtrirë në një shtrat për shkak të një sëmundje shumë serioze. Dhe tani ajo është si një grua që u ngrit, bëri të veten dhe është duke ecur përsëri me krenari."

Perkthimi nga anglishtja Tirana Observer

Sunday, 13 December 2009

Ekstradohet nga Britania i shumekerkuari shqiptar Selami Cokaj

Nga Londra
Muhamed Veliu

Ne sekret te plote e pa shume buje oficeret e Interpol Tiranes nepermjet aeroportit Stansted ne Angli, nen masa te rrepta sigurie te ofruara nga homologet britanike, kane ekstraduar nje te shumekerkuar shqiptar.

Pas 12 vjetesh fshehje ne Londer dhe disa qytete te tjera angleze ka marre fund arratia e Selami Cokajt.

Avokatet e tij kane ndermarre nje kalvar te gjate procesesh gjyqesore ku i kane humbur te gjitha betejat ligjore qe i cuan deri ne Dhomen e Lordeve per te bllokuar ekstradimin.

Selami Cokaj nga Shoshani i Tropojes eshte rikthyer ne burg per te plotesuar vuajtjen e denimit.

Ai kerkohej nga drejtesia shqiptare per perfundimin e denimit pasi eshte denuar per goditjen me thike per vdekje te nje person ne vitin 1994.

Tre vjet me vone Cokaj do te ikte nga burgu Shenkollit ne Lezhe per te emigruar ne Britanine e Madhe ku perdorte emrin Valton Gashi.

Cokaj baba i kater femijeve kishte mundur te fitonte lejen e qendrimit madje edhe shtetesine britanike.

Gjate viteve te fshehjes ne veri te Anglise, ai do te shnderrohej ne nje biznesmen te suksesshem duke fituar mijera paund ne vit nga ngritja e disa pikave lavazhesh per larjen e makinave.

Selami Cokaj 36 vjec, marsin e ketij viti, ishte personazhi kryesor ne dokumentarin “Te shumekerkuarit ne Angli” trasmetuar ne televizionin ITV.

Menjehere pas ketij dokumentari ministri i Emigracionit Phil Wolas premtoi shpejtimin e procesit te ektradimit.

Organi me i larte i drejtesise britanike Dhoma e Lordeve refuzoi kerkesen e Cokajt per te mos u ekstraduar.

Saturday, 12 December 2009

Angli-Medalje mbretërore kadetit shqiptarë

Nga Londra
Muhamed Veliu

Një kadet shqiptarë përfundon me rezultate të shkëlqyera shkollimin në “Akademinë Mbretërore Ushtarake Sandhurst” në Britaninë e Madhe.
Bleard Vucaj ishte njëri prej dhjetë studentëve të huaj nga 260 kadetë të diplomuar ketë vit nga kjo akademi me traditë 300 vjeçare.
Momentin e dorëzimit të medaljes “Hodgson's Horse Merit Aë ard” , për nder të origjinë s së kadetit Vucaj është ngritur flamuri kombëtar shqiptarë .
Kjo medalje e lartë i jepet studentit/kadetit të huaj që ka demonstruar performancë të lartë dhe për merita te veçanta.
Në emër te mbretëreshës Elisabeta II ceremoninë e përshëndeti zëvendësshefi i shtabit të
përgjithshëm të Ushtrisë të Mbretë risë së Bashkuar, Gjenerali Sir Nikolas Hjuten, i cili edhe
zyrtarizoj diplomimin e kadetë ve dhe nisjen e paradë s ushtarake që njihet si parada mbretë reshë s.
Kadeti Bleard Vucaj i tha Top-Channel se pjesëmarrja në kë të paradë e bë ri atë të ndjehej krenar pasi ceremonia është madhështore dhe se është parada e mbretëreshës.
“Thjesht të jesh pjesë e kë saj parade të krijohet një ndjesi e mirë mbi të gjitha të bë n të ndjehesh krenar. Sadisfaksioni është akoma më i madh kur ty të ipet edhe një medalje” u shpreh ai.
Ambasadori i Shqipërië në Mbretërinë e Bashkuar Zef .Mazi, në urimin e tij zyrtar tha se, performanca dhe rezultatet e kadetit Vucaj janë një nder pë r vendin tonë , për familjen e tij dhe në radhe të parë pë r vetë kadetin. Ajo flet pë r vlerat e brezit të ri të Shqipërisë , të vlerësuara në kë të nivel nga ndoshta akademia më prestigjioze ushtarake botërore.
Sipas atasheut ushtarak të Shqipërisë në Britaninë e Madhe Qemal Shkurti, objektivi i kësaj akademie është forcimi i atributeve të intelektit dhe karakterit, të cilët, të kombinuar me zhvillimin e kompetencë s profesionale, pajisin oficerë t me atë nivel të lartë përgjegjësie për drejtim që në emërimin e tyre të parë .

Prangoset shqiptari armatosur afër shtëpisë së Toni Bler

Nga Londra
Muhamed Veliu

Arrestohet shumë pranë shtëpisë së ish kryeministrit britanik Toni Bler një shqiptarë i armatosur me një pistoletë dhe selensiator të montuar.
Një zëdhënës i Scotland Yard tha se shqiptari i arrestuar është 56 vjecari Kujtim Nurka por nuk dha asnjë detaj se ç’farë shqiptari ka pohuar gjatë marrjes në pyetje.
Ndërsa një zëdhënës i ish kryeministrit Toni Bler tha se ai nuk dëshironte të komente për çështje sigurie që kanë të bëjnë me zotin Bler.
Kujtim Nurka është arrestuar pasi ai ngjalli dyshim tek një patrullë policie në rrugën Connaugt.
Pas 20 minutash nga koha kur është arrestuar shqiptari për parregullsi dokumentacioni një qytetar i është afruar policëvce duke i dhënë një pistoletë me selensiator që e kishte gjetur në cep të rrugës.
Oficerët e policisë në vendngjarje të alarmuar nga gjetja e pistoletës menjëherë kanë njoftuar skuadrën speciale në Scotland Yard që merret me mbrojtjen e trupës diplomatike dhe zyrtarëve shtetëror.
Kjo skuadër është përgjegjëse edhe për sigurinë e ish kryeministrit Bler.
Nga hetimet paraprake u vërtetua se në pistoletë janë gjetur shenja gishtash dhe ADN-ja e Kujtim Nurkajt.
Ndaj tij është ngritur akuza për armbajtje paleje ndërkohë nuk dihen ende arsyeja përse shqiptari me makinën e tij ndodhej afër shtëpisë së ish kryeministrit Toni Bler.


Prangoset shqiptari armatosur afër shtëpisë së Toni Bler

Nga Londra
Muhamed Veliu

Arrestohet shumë pranë shtëpisë së ish kryeministrit britanik Toni Bler një shqiptarë i armatosur me një pistoletë dhe selensiator të montuar.
Një zëdhënës i Scotland Yard tha se shqiptari i arrestuar është 56 vjecari Kujtim Nurka por nuk dha asnjë detaj se ç’farë shqiptari ka pohuar gjatë marrjes në pyetje.
Ndërsa një zëdhënës i ish kryeministrit Toni Bler tha se ai nuk dëshironte të komente për çështje sigurie që kanë të bëjnë me zotin Bler.
Kujtim Nurka është arrestuar pasi ai ngjalli dyshim tek një patrullë policie në rrugën Connaugt.
Pas 20 minutash nga koha kur është arrestuar shqiptari për parregullsi dokumentacioni një qytetar i është afruar policëvce duke i dhënë një pistoletë me selensiator që e kishte gjetur në cep të rrugës.
Oficerët e policisë në vendngjarje të alarmuar nga gjetja e pistoletës menjëherë kanë njoftuar skuadrën speciale në Scotland Yard që merret me mbrojtjen e trupës diplomatike dhe zyrtarëve shtetëror.
Kjo skuadër është përgjegjëse edhe për sigurinë e ish kryeministrit Bler.
Nga hetimet paraprake u vërtetua se në pistoletë janë gjetur shenja gishtash dhe ADN-ja e Kujtim Nurkajt.
Ndaj tij është ngritur akuza për armbajtje paleje ndërkohë nuk dihen ende arsyeja përse shqiptari me makinën e tij ndodhej afër shtëpisë së ish kryeministrit Toni Bler.

Tuesday, 8 December 2009

Mbreteresha Elisabeth II: Do vijojme ndihmen per Kosoven

Nga Londra
Muhamed Veliu

Monarkja britanike mbreteresha Elisabeth II, eshte interesuar personalisht per situaten aktuale ne Kosove, duke premtuar ndihme te vazhdueshme qe qeveria e saj do t’i ofroje ketij shteti.

Interesimi i madherise se saj Elisabeth II eshte shprehur gjate pritjes qe ajo i rezervoi ambasadorit te pare te Kosoves ne Mbreterine e Bashkuar, Muhamet Hamiti, i cili i dorezoi letrat kredenciale.

Takimi mes tyre ka zgjatur me shume se 20 minuta. “Sot eshte nje dite e madhe per Kosoven dhe marredheniet e saja te shkelqyera me Britanine e Madhe.

Une i percolla madherise se saj, mbretereshes Elisabeth II mirenjohjen e presidentit Sejdiu, te qeverise dhe popullit te Kosoves per mbeshtetjen qe vendi i saj na ka dhene ne kthesat historike dhe vendimtare per fatet e popullit dhe shtetit tone, ne lufte dhe ne paqe”, e ka komentuar ambasadori Hamiti dorezimin e letrave kredenciale.

Sipas tij, mbreteresha Elisabeth II shprehu kenaqesine e saj rreth lidhjeve miqesore dhe te shkelqyera mes dy vendeve.

Gjate bisedes me ambasadorin e Kosoves ne Mbreterine e Bashkuar, mbreteresha ka kujtuar se vajza saj, princesha Ann pas kthimit nga Kosova i kishte folur rreth vizites se saj atje.

Ne ceremonine e dorezimit te letrave kredenciale, se bashku me ambasadorin Hamiti sipas protokollit mbreteror kane marre pjese edhe bashkeshortja e tij Vjosa, se bashku me zevendesambasadorin Bejtullah Destani.

Perfaqesuesit e Kosoves ne Britanine e Madhe, sipas tradites monarkiste, jane marre me dy karroca mbreterore nga selia e ambasades se Kosoves ne Londer duke i cuar ata ne pallatin Buckingham.

Monday, 7 December 2009

The Sun-3 shqiptarë të fotografuar në shitblerjen e një skllaveje seksi

Nga Londra
Muhamed Veliu

Një shqiptarë i cili në momentin e dorëzimit të parave dy shqiptarëve të tjerë që shinsin një vajzë Lituaneze në rrugën më të njohur në Angli Oxford Street , janë fotografuar nga policia.
Sipas skuadrës së anti prostitucionit në Londër që survejonte shqiptarët blerësi i lituanezes ishte Gazmed Turku i cili e bleu atë për 3 mijë stërlina.
Scotland Yard e thotë se Turku ishte pronar i një shtëpie publike në qendër të Londrës.
Ndërsa dy shqiptarët e tjerë që kryen shitjen e vajzës ishin Izet Fejzullahu dhe Agron Demarku që të dy pjesë e grupit krimit kriminal të njohur si “Vëllezërit Demarku” të dënuar me 63 vite burg në total.
“Vëllezërit Demarku” kishin ndërtuar një rrjet prej nëntë shtëpish publike në zonën Hanslow në Perëndim të Londrës nga të cilat në një vit sipas policisë fitonin 3 milion stërlina.
Për llogari të tyre punonin 22 vajza të trafikuara mes tyre edhe disa shqiptare.
Fotot e operacionit policor janë publikuar për herë të parë sot në gazetën The Sun e cila shkruan se vajza lituaneze supozohet ti sillte një fitim pre 100 mijë stërlinash pronarit të saj të ri Gazmend Turku.
Oficerë të lartë të Scotland Yard i frikësohet shtimit të numrit të vajzave dhe grave të trafikuara në Britaninë e Madhe për qëllime prostitucioni me afrimin e lojrave olimpike Londër 2012.
The Sun shkuan se policia lejoi publikimin e këtyre fotove për të ilustruar këtë tregëti makabre në rrugët e Londrës.
Në burgjet britanike aktualisht janë 325 shtetas shqiptarë prej të cilëve 52 vuajnë 504 vite burg në total për shfrytëzim dhe kontroll prostitucioni.

Sunday, 6 December 2009

Angli, 500 sterlina kush spiunon komshiun

Nga Londra
Muhamed Veliu

Jane gabuar ata te cilet kane menduar se epoka e spiuneve me pagese ka marre fund njehere e pergjithmome. Nga sot e tutje, ne Britanine e Madhe nese spiunon komshiun paguhesh 500 sterlina.

Nepermjet nje skeme te vecante, qeveria britanike ka nisur aplikimin e nje projekti per te inkurajuar qytetaret ne dhenien e informacionit per fqinjet e tyre te cilet banesat e dhene nga bashkia, i leshojne me qera.

Ne dispozicion te qytareve te cilet do te spiunojne jane vene disa numra telefoni, nje adrese e-mail perfshi nje faqe ne internet. Hartuesit e ketij ptojekti thone se shperblimi prej 500 sterlinash do te nxise qyataret te japin informacion ne bashkite e tyre.

Sipas nje studimi jane 50.000 banesa te leshuara nga bashkite te cilat jane leshuar me qera ne kundershtim me ligjin nga personat te cileve keto shtepi u jane dhene nga shteti.

Ne dispozicion te kesaj skeme, qeveria e kryeministrit Gordon Brown ka miratuar nje fond prej 4 milione paund. Nepermjet nje fushate sensibilueze per kete skeme qytetareve u kerkohet te raportojne edhe per ceshtje te tjera si hapja shtepive publike ilegale, emigranteve ilegale apo te sjelljeve anti–sociale.

Kritiket e kesaj skeme thone se qeveria eshte duke legjitimiar spiunimin e pakontrolluar duke krijuar keshtu nje armate te tere spiunesh me pagese.

Por hatuesit e kesaj nisme kane pohuar se bashkive i eshte kerkuar te jene vigjilente ndaj atyre cilet mund ta perdorin kete mundesi spiunimi per t’u hakmarre ndaj fqinjeve te tyre per inate personale.

Friday, 4 December 2009

Thoma Simaku fiton çmimin Kompozitori vitit në Britaninë e Madhe

Nga Londra
Muhamed Veliu

Duke i suprizuar të gjithë një kompozitor shqiptarë ka fituar çmimin prestigjioz kompozitori i vitit në Britaninë e Madhe.

Kompozitori Thoma Simaku, lektor ne universitetin e Yorkut e mori këtë çmim gjatë ceremonisë së përvitshme organizuar nga Akademia Britanike e Autorëve te Këngëve, kompozitorëve dhe Autorëve në Londër.

Juria unanimisht vendosi që vepra e Simakut e ridimensionon instrumentin në një mënyrë vizionare dhe krejtësisht origjinale.

Ata e lëvduan veprën për virtuozitetin, thellësinë ekspresive të saj dhe imagjinatën e fuqishme.

Simaku u shpall kompozitor i vitit në Britanë e Madhe pas këtyre vlerësimeve të dhëna nga juria për kompozimin e tij të titulluar Soliloquy V, Flauto Acerbo.

Duke komentuar marrjen e këtij çmimi Thoma Simaku tha për Top-Channel se fitimi këtij çmimi në Britaninë e Madhe për të do të thotë shumë.

"Ky çmim ka nje rezonancë të madhe mbarëkombëtare dhe jehona që i ka bërë BBC-ja është me të vertetë domethënëse. Ndjehem shumë i gëzuar që vepra është radhitur përkrah kompozitoreve më të njohur angleze" ka deklaruar ai.

"Zef Mazi ambasador i Shqipërisë ne Mbretërinë e Bashkur e ka komentuar fitimin e këtij çmimi si një lajm tepër të mirë dhe i gëzueshëm, për atë personalisht njëkohësisht edhe për vendin tonë, që ky kompozitor shumë i mirënjohur shqiptar, fiton çmimin e vitit për kompozim.

Ambasadori Mazi tha se vendi ynë ka vërtete me ç’farë krenohet, veçanërisht në fushën e artit, kulturës, letërsisë dhe arteve. Simaku dhe niveli që ai ka arritur në fushën e muzikës dhe kompozimit në botë është krenari për ç’do shqiptar.

Ajo që mund të bëhet përmes artit dhe kulturës për vendin, për imazhin e tij këtu në Britani , është shumë më e efektshme se shumë përpjekje në fusha të tjera, theksoi ambasadori Mazi pasi artistët e famshëm janë edhe diplomatët më të mrekullueshëm të vendit të tyre.

Kompozitori shqiptar gjatë këtyre viteve që jeton dhe punon në Angli ka fituar një mori cmimesh në shumë konkurse ndërkombëtare.

Ndërsa CD-ja e tij në kolanën Klasikët e Shekullit 21 të shtëpisë diskografike “Naxos” është vlerësuar mjaft nga kritika muzikore në Evropë dhe në Amerikë.

Oxford- 7 shqiptarët e “drogës” fitojnë pafajësinë

Nga Londra
Muhamed Veliu

Shtatë shqiptarë të akuzuar për shitje kokaine në qytetin e Oxfordit fitojnë pafajësinë pas një gjyqi 11 mujor që i ka kushtuar takspaguesve britanik 1,9 milion stërlina.
Shqiptarët u arrestuan Marsin e vitit 2008 duke u mbajtur në burg për dy vjet ndërsa juria i gjeti jo fajtorë në akuzat e ngritura.
Juria rrëzoi të gjitha provat e hetimit 8 mujoj të policë se Oxfordit që survejonte shqiptarët.
Policia e Oksfordit ditën e arrestimit të shqiptarëve përmes një komunikate për shtyp tha se kishte shkatërruar një grup të fuqishëm kriminal të cilëve i janë kapur dy laboratorë droge, mijëra paund cash si dhe sasi e konsiderueshme droge.
Kanë fituar menjëherë lirinë në gjykatë Leon Cohadari,Gentian Harizaj, Elmand Koshaj, Ervin Meta, Artan Lleshi, Uljan Nelku dhe Elton Celbiqiri.
“Falënderoj zotin që në këtë vend ka juri. Ende nuk e di përse policia mendonte se ne ishim të përfsjirë në shitje droge. Ata kontrolluan shtëpinë time dhe të miqve të mi duke mos gjetur asnjë gjë.
Unë u burgosa padrejtësisht për 20 muaj ” deklaroi 30 vjecari Elton Celbeqiri.
Ndërsa Leon Cehodari tha se ishte një eksperiencë jashtëzakonisht e keqe pasi burgosja e largoi nga gruaja dhe fëmija i tij pesë muajsh.
“Jam i kënaqur me drejtësinë britanike dhe jo policinë e cila shpenzoi kaq shumë para dhe në fund të fundit nuk arriti asgjë” pohoi Cehodari.
“Unë humba punën në kompaninë e makinave BMV ku punoja si pasojë e burgosjes 18 mujore. E gjitha kjo ngjarje më ka shkatërruar jetën pasi kam humbur gjithçka. Sistemi drejtësisë britanike më i miri në botë ndërsa hetimi policisë një trillim i vërtetë.
Kështu do ta përshkruante Oltjon Nezha këtë ngjarje të pazakontë ndodhur në qytetin e Oxfordit ku tani policisë do ti duhet edhe të dëmshpërblejë shqiptarët për burgosje të padrejtë.

Blog Archive

About Me

Veliupress


View My Stats