Wednesday, 10 March 2010

Britani, nje shqiptar ne bienalen "Artes Mundi"

Nga Londra
Muhamed Veliu


Jane mesuar emrat e tete finalisteve pjesmarres ne bienalen “Artes Mundi” qe po zhvillohet ne qytetin e Cardifit, ku mes tyre eshte edhe nje artist shqiptare.


Nje prej punimeve te Adrian Pacit eshte ne gare per te fituar cmimin prej 40,000 sterlinash i cili konsiderohet si cmimi me i larte qe jepet ne Angli per artet vizuale.

Te nominuarit per fitimin e ketij cmimi jane perzgjedhur pas shqyrtimit te 500 aplikanteve me punimet e tyre nga e gjithe bota. Adrian Paci, garon ne kete bienale me nje fotografi ne te cilen eshte fiksuar nje peme ne momentin kur dielli deperton brenda degeve te saj si nje berthame zjarri.

Punimet e tete artisteve finalist jane prezantuar mbremjen e djeshme ne Muzeun Nacional te Uellsit.

Fituesi do te shpallet gjate nje ceremonie e cila do te zhvillohet me 19 maj. Organizatoret e bienales "Artes Mundi" thone se politika do te luaj nje rol te rendesishem kete vit, gjate bienales, pasi artistet finalist jane perzgjedhur duke pare se si ka reflektuar politika ne punimet e tyre.

Qellimi kesaj bienaleje eshte dhenia pergjigje nepermjet artin dy pyetjeve, se kush jemi ne dhe ne cfare shoqerie jetojme.

Zef Mazi ambasador i Shqiperise ne Mbreterine e Bashkuar ishte nje prej te ftuarve te nderit ne hapjen e bienales.

Ne nje prononcim per Top Channel ai e quajti si nje hap perpara per artin shqiptare pjesmarrjen e Adrian Pacit ne kete bienale duke theksuar se kjo arritje e artistit shqiptare tregon nivelin e larte qe artistet tane kane duke u perfaqesuar denjesisht.

“Te tilla evenimente jane padiskutim mjeti me i mire per rritjen e imazhti te Shqiperise dhe Shqiptareve ne Mbreterine e Bashkuar”, ka deklaruar ambasadori Mazi.

Punimet e Adrian Pacit gjate viteve te shkuara jane ekspozuar edhe ne disa galeri londineze, perfshi edhe ate me fame boterore sic eshte galeria TateModern.

Blog Archive

About Me

Veliupress


View My Stats