Thursday, 30 December 2010

Rooney zbulon talentin shqiptar

Nga Londra
Muhamed Veliu

Wayne Rooney, njëri prej futbollistëve më të suksesshëm për momentin në futbollin anglez, e ka shpalosur talentin që kur ishte fëmijë, fillimisht duke shkelmuar topin nëpër rrugët e qytetit të Liverpoolit.

Duke mos harruar fëmijërinë e vështirë dhe dëshirën për t’u bërë futbollist, çdo vit në bashkëpunim me stacionin televiziv SKY, ai zhvillon një konkurs për të zbuluar talente futbolli.

Këtë vit në edicionin e tretë të konkursit “Futbollistët e rrugës të Wyane Rooney-it” u paraqitën 3 mijë persona nga të cilët u përzgjodhën 100 dhe më pas 10 ku mes tyre ishte edhe një shqiptar.

Shpresim Vulaj, i cili jeton në Londër, kaloi me sukses të gjitha fazat e konkurrimit duke mbërritur në finale ku morën pjesë tre konkurrues.

19-vjeçari i veshur me një bluze të kuqe dhe shqiponjë të zezë, është duartrokitur nga të pranishmit, mes tyre shume shqiptarë, në finalen e zhvilluar në Manchester dhe të ndjekur nga miliona britanikë përmes SKY.

Shkodrani Vulaj, i cili ka shpalosur një teknikë të lartë në gjuajtjen e topit, është renditur i treti, pasi është përpjekur të japë maksimumin gjatë një ushtrimi të vështirë.

Ai është një djalë i qetë që flet pak, por ama me pasion për këtë eksperiencë të bukur dhe të vlefshme në konkursin e Wane Rooneyit.

I shoqëruar nga babai Xhelal Vulaj, e takojmë Shpresimin në veri të Londrës, jo shumë larg zonës ku ai banon. E pyesim në fillim si i lindi ideja për t’u paraqitur në fazën seleksionuese të këtij konkursi.

“Kisha dy vjet që e ndiqja këtë program nga ku më lindi dëshira për të marrë pjesë, pasi isha i bindur që do t’i kaloja provat për të mbërritur në finale”, thotë Vulaj.

Shpresimi tregon se gjatë të gjithë konkursit Rooney shikonte për ata konkurrentë që kishin cilësi të veçanta mbi të gjitha vlerësonte teknikën. Përpara çdo ushtrimi ai vetë kryente demonstrimin.

“Ishte privilegj, njëkohësisht një eksperiencë e jashtëzakonshme, për mua të merrja instruksione për kryerjen e ushtrimeve nga një futbollist i cilësuar si George Besti i ri. Rooney ishte një djalë i thjeshtë, pa çka se ai tashmë ka statusin e njërit prej yjeve të futbollit anglez”, tregon Shpresimi.

Katër episodet e finales janë regjistruar në Manchester ku nuk ka në munguar edhe surprizat për tre finalistët.

Shpresimi tregon se një natë më parë na u tregua se Rooney i kishte ftuar të ndiqnin një ndeshje të nesërmen të Manchester United në Old Trafford.

Për të marrë tre finalistët, ai dërgoi një limuzinë dhe kishte rezervuar një prej bokseve VIP nga ku tre finalistët e ndoqën ndeshjen.

Gjatë njërës prej ditëve kur po xhirohej programi, Wayne kishte ditëlindjen. Shpresimi do t’i dhuronte një bluzë të kuqe me shqiponjë të cilën e ai e pëlqeu.

Ky moment është filmuar dhe transmetuar në puntatën e tretë ku Rooney thotë “më pëlqen”. “Kjo është në shenjë mirënjohjeje për ndihmën dhe këshillat e tua gjatë këtij konkurrimi .Kur të mbaroj konkurrimin e sotëm, do ta firmos”, i ka thënë i riu shqiptar, duke bërë shaka.

Dita e finales është pritur me tension nga tre konkurrentët të cilët e shprehin atë haptas gjatë intervistave përpara mbërritjes në sallën e përzgjedhur për dy ushtrimet finale.

I pari që nis ushtrimin e finales është Shpresimi. Nga tre tuba plastike lëshohen topa, ku konkurrenti me dy prekje duhet t’i fusë në një kuti që saj vjen dhe largohet nga pozicioni i tij.

Shpresimi arriti të fusë në kuti pesë topa gjatë kohës së lejuar. Shtatë topa futi në kuti konkurrenti i dytë dhe nëntë i treti. Vendimi i Rooneyt ishte i vështirë, siç edhe ai e thotë vetë gjatë programit.

I larguari ishte Shpresim Vulaj, të cilit i uron fat. Fitimi i konkursit pa dyshim do të ishte një arritje madhore për të. Megjithatë, mbërritja në finale i shërben promovimit të tij për të ardhmen.

Ai nuk është aspak i dekurajuar përse zuri vendin e tretë, por premton se do të marrë pjesë përsëri vitin e ardhshëm duke tentuar fitimin e vendit të parë.

I riu shqiptar që bëri realitet këtë dëshirë, ka nisur të luajë futboll që në moshën 9-vjeçare, kur tërhoqi vëmendjen e agjentëve nga qendra e zbulimit të talenteve në ekipin e Tottenhamit.

Më pas ai ka luajtur me disa ekipe të 13-vjeçarëve si ato të Southamptonit, Harringeyt dhe Kentish Town në Londër në ligat semiprofesionale.

Pasi ka kaluar me sukses dy kurse të FIFA-s, Shpresim Vulaj aktualisht punon edhe si trajner pranë ekipit të Arsenalit, për moshat 5 deri 15 vjeç.

Dëshira e tij e madhe është aktivizimi në ligat profesioniste angleze, duke përfshirë veshjen e fanellës së përfaqësueses shqiptare për të rinj.

Tuesday, 21 December 2010

Britani, ministri "rrebel" ne kurthin e gazetareve investigative

Nga Londra
Muhamed Veliu

Zërat për një sërë problemesh në gjirin e koalicionit qeverisës të drejtuar nga kryeministri David Cameron janë vërtetuar përmes një investigimi nga dy gazetarë të së përditshmes “Daily Telegraph”.

Është Vince Cable, ministri që mbulon çështjet e biznesit, nga Partia Liberal Demokrate që ka shprehur një mori pakënaqësish gjatë një bisede me dy gazetarët e paraqitur si votues në zonën e tij elektorale.

Cable gjatë bisedës të regjistruar në mënyrë sekrete tha se ai ka të gjitha mundësitë për të rrëzuar qeverinë nëse ai do të shtyhet për të bërë më shumë se ç’është e mundur nga kolegët e tij konservatorë.

I pyetur nga gazetarët investigativë se çfarë influence ai ka në qeverinë e kryeministrit Cameron, ministry ka dhënë këtë përgjigje:

“Dua të jem shumë i siqertë me ju. Unë kam një mundësi nukleare. Është njësoj si të luftosh një luftë. Ata e dinë që unë kam një armë nukleare, por unë nuk kam ndonjë armë konvencionale. Nëse do të shtyhet për të bërë më shumë se ç’është e mundur, atëherë unë largohem nga kabineti qeveritar duke e rrëzuar qeverinë. Ata e dinë këtë”, ka deklaruar Cable.

Më tej gjatë bisedës zoti Cable ka ilustruar situatën brenda koalicionit me detajet e disa debate mes konservatorëve dhe liberaldemokratëve siç janë ato për bankat, çështjet e emigracionit apo rritjen e tarifës për të ndjekur universitet.

Si një betejë konstante e ka cilësuar ai atë që po ndodh mes partnerëve të koalicionit qeverisës.

Këto deklarata padyshim do të shkaktojnë një valë tronditjeje në politikën britanike.

Jo vetëm kaq, por edhe do të ngrenë një sërë pikëpytjesh për vijimin e koalicionit pasi deklaratat e Cable një politkan popullor tek Liberal Demokratët, janë të sinqerta gjatë bashkëbisedimit.

Kur Daily Telegraph ka kontaktuar Vince Cable të komentonte deklaratat e regjistruara ai ka shprehur keqardhje duke u ndjerë i turpëruar, për të tilla deklarime dhe se nuk ka ndërmend të largohet nga qeveria.

Daily Telegraph ka premtuar publikimin e të tjera investigimeve në ditët në vazhdim, përmes të cilave do të tregohen pakënaqësitë e aleatëve Liberal Demokrat në qeverinë Cameron.

The Times ,Thaci "Akuzat e Marty, propagandë fashiste"

Nga Londra
Muhamed Veliu

Prestigjozja britanike “The Times” ka zhvilluar një intervistë me Hashim Thacin, ku ai ka follur rreth trillmeve të Dick Marty.

Që në fillim të intervistës, ish-lideri i UCK-së i cilëson akuzat e Marty si një propogandë fashiste, e frymëzuar nga lobet anti-kosovare.

Sikurse edhe në deklarimet e mëparshme, Thaci në mënyrë kategorike i ka mohuar akuzat duke i treguar “The Times” se ai asnjëherë nuk është përfshirë në trafikun e drogës, apo të ketë urdhëruar vrasje, apo të ketë vrarë vetë ndonjë person.

“Jam tërësisht i pastër ndaj këtyre pretendimeve. Jam i qetë. Unë jam akuzuar për të tilla gjëra që 15 vjet më parë dhe e di që për Europën dhe Amerikën këto akuza nuk janë gjë tjetër përvec se gënjeshtra”, ka deklaruar lideri Partisë Demokratike të Kosovës.

Edhe njëhërë tjetër, nëpërmjet gazetës britanike, Hashim Thaci ka treguar vendosmërinë e tij për t’i cuar në gjykatë shpfijet e senatorit zviceran.

Në vijim të intervistës, Thaci është shpehur se këto akuza nuk e ndalojnë atë që të vazhdojë me axhendën politike që ai ka. “Tre kanë qënë qëllimet madhore në jetën time”, thotë Thaci për “The Times”, duke i shpjeguar ato.

“Clirimi i Kosovës duke udhëhequr shqiptarët gjatë luftës në vitin 1999, shpallja e pavarsisë në 2008 dhe tani sfida më e madhe, integrimi i Kosovës në NATO dhe BE”, ka deklaruar Thaci.

“Tipa si Dick Marty nuk mundën të më ndalonin mua në realizimin e dy qëllimeve të para. Po ashtu nuk do të munden të më ndalojnë në përmbushjen e qëllimit të tretë”, ka theksuar ai.

I kontaktuar nga “The Times”, Dick Marty nuk ka pranuar të komentojë rreth rasportit dhe kundërshtimeve nga pala kosovare.

Monday, 20 December 2010

Ekpertja e OKB Anna Di Lellio: " Dick Marty nuk ka prova"

Nga Londra
Muhamed Veliu

Anna Di Lellio është një emër i njohur në qarqet ndërkombetare dhe ato politike në Kosovë. Ajo është një sociologe dhe gazetare e cila ka shërbyer në Kosovë si konsulente e Kombeve të Bashkuara duke kryer një sër detyrash. Që prej vitit 1999 Di Lellio është një observuese dhe njëkohësisht raportuse e ngjarjeve të atjeshme duke i publikuar ato nëpër gazetat më me emër në Europë dhe Amerikë.
Aktualisht ajo është profesoreshë e mardhënieve ndërkombëtare në universitetin e “New School të New Yorkut”. Gjatë një interviste ekskluzive për Top-Channel unë fillimisht e pyeta zonjen Di Lelloi se cila është pikëpamja e saj rreth akuzave tejet të rënda në raportin e publikuar nga Dick Marty.

Nuk mund të komentoj me saktësi rreth këtyre akuzave pasi nuk e kam lexuar raportin. Ato janë thjesht akuza bazuar në thënie të ndryshme të cilat meritojnë një hetim të plotë në mënyrë që cilido më pas të komentojë rreth tyre.

Gjatë kohës që keni punuar në Kosovë a keni dëgjuar rreth të tilla krimeve monstruoze të kenë ndodhur gjatë luftës sic përshkruhen në raport?


Jo. Kurrë nuk kam dëgjuar të tilla gjëra. Unë kam mbërritur në Kosovë në vitin 1999 ekzaktësisht në përfundim të luftës. Përpara se të mbërrija atje isha në kampet e refugjatëve në Shqipëri. Kurrë nuk dëgjuar të tilla gjëra por e para herë që kam dëgjuar ishte në 2004 kur për herë të parë akuza të tilla u bënë publike nga Carla Del Ponte e cila hetoi këto akuza por pa sukses. Është disi e cuditshme që po të njëjtat akuza ringrihen përsëri.


A besoni se raporti në vetvete ka prova të mjaftueshme ku t'i mbështesë akuzat?
Jo. Raporti nuk ka paraqet ndonjë provë është thjesht i bazuar në gojdhëna të ndryshme. Unë mendoj se do të jetë në interes të zotit Thaçi si ish-udhëheqës i UCK-s të kërkojë një hetim të plotë. Unë nuk dua të them që jam 100% e sigurtë por jam shumë e sigurtë se anjë gjë nuk ka për tu vërtetuar apo gjetur në këto akuza të përmendura në raport.

Pas publikimit të këtij raporti, mendoni se komuniteti ndërkombëtar në Kosovë ka arsye të fortë për të nisur një hetim kriminal?

Po, unë besoj se janë arsye të forta për një hetim të tillë nga Këshilli Europës. Është në interes të personave të përmenduar në raport, të nis një hetim që do të provojë pafajsinë e tyre. Nuk e kuptoj pse njerëzit janë të mërzitur nga e gjithë kjo histori. Këto akzua janë të ngjashme me ato të ngritura në “Librin e Bardhë” që flet për terrorizmin shqiptarë të publikuara në anglisht nga Ministria e Jashtëme serbe disa vite mëparë. Ky ishte një libër që tentonte të kriminalizonte UCK-të gjithë luftën e tyre, pa patur asnjë provë.

Padyshim që ky raport ka dëmtuar figurën e zotit Thaci njëkohësisht imazhin e Kosovës. Zoti Thaci i ka mohuar të tilla akuza. Cila do të jetë rruga më e mirë që ai ta pastrojë emrin e tij nga këto akuza?

Mendoj se ai duhet të kërkojë një hetim. Nuk duhet ti frikësohet anjë hetimi. Nëse ai e bën një gjë të tilla atherë përvec se do të pastrojë emrin e tij njëkohësisht kjo do të vlejë për të gjithë. Të tilla akuza u ngritën disa vitë me parë por kurrë nuk u materializuan në prova. Janë shfaqur përsëri . Vetëm një investigim i plotë do ti qëtësojë ata që përmend në të.

Di Lellio në fund të intervistës thotë se për të ky nuk është një lajm i ri duke marrë si shembull një raport të BBC-së për “Shtëpinë e Verdhë” e cila është në qendër të historisë së tregtisë së organeve. Sipas saj do të jetë një zhvillim interesant për këto gazeta dhe televizione serioze të arrinë e të zbulojnë që këto akuza kanë baza.

Sunday, 19 December 2010

John Terry “Makina e bllokuar në Tiranë s’është e imja”

John Terry “Makina e bllokuar në Tiranë s’është e imja”

Nga Londra
Muhamed Veliu


Dy ditë më parë, burime policore të cituara nga disa media shqiptare, me plot vendosshmëri dhe siguri, kishin raportuar, për bllokimin në rrugët e Bllokut në Tiranë, të makisës së vjedhur që i përkiste futbollistit John Terry.


Sipas po të njëjtave burime makina kishte dy vjet, që i ishte vjedhur kapitenit, të ekipit të Celsit dhe skuadra e antitrafiqeve në Tiranë kishte përdorur sistemin GPS për ta lokalizuar.

Top-Channel ka mundur të hedhë dritë mbi këtë ngjarje duke zbuluar të kundërtën e këtyre deklarimeve.

Makina me targa angleze LT55EUO bllokuar nga policia e Tiranës javën e shkuar nuk i përket aspak John Terryt.

Është zoti Phil Hall nga kompania PHA-Media i cili kryen rrolin e zëdhënësit për futbollistin e kombëtares angleze, që mohon në mënyrë kategorike se makina në fjalë i është vjedhur klientit të tij .

“Jo. Ajo makinë nuk i përket John Territ. Ai kurrë nuk ka patur ndonjë makinë që ti vidhet. Nuk kam c’të them më shumë. Ata e kanë dhënë komplet gabim këtë gjë”.

Gjithashtu të kontaktuar përmes telefonit Scotland Yard në Londër dhe policia e zonës Surrey ku jeton John Terry konfirmuan se nuk kanë ndonje denoncim nga ky person apo të afërmit e tij, për makinë të vjedhur.

Nga kontrolli në një faqe të specializuar interneti në Angli, të targës së makinës të bllokuar rezulton se kjo makinë është e vjedhur dhe denoncuar në polici më datë 26 Tetor 2010, dhe jo dy vjet më parë sic deklarojnë burimet policore.

Një zëdhënëse e policisë së Tiranës deklaroi se “Interpoli është duke punuar për këtë cështje por ende nuk ka një denononcim nga personi në fjalë” pra John Terry”.

E gjithë kjo histori i ngjan një propagande të shëmtuar nga ata që e kanë orkestruar lëshimin e lajmit ndoshta me qëllimin final, për ti bërë qejfin shefave të tyre, pse jo edhe vetë ministrit të rendit Lulzim Basha se kishin mundur me sukses të bllokonin, makinën e vjedhur të John Territ.

Friday, 17 December 2010

Shtyhet ekstradimi i Kumbaros per ne Shkurt 2011

Nga Londra
Muhamed Veliu

Ilir Kumbaro do t’i kalojë festat e fundivit i lirë me kusht për t’u përballur përsëri me drejtësinë britanike në fillim të vitit të ardhshëm kur do të shqyrtohet kërkesa e drejtësisë shqiptare që kërkon ekstradimin.

Gjatë seancës së sotme gjyqësore 17 Dhjetor 2010, përfaqësuesja e shtetit shqiptarë Rachel Scoot dhe John Jones, avokati Kumbaros, i kanë kërkuar bashkarisht, gjykatësit Haward Riddle shtyrjen e seancës ku palët do të paraqesin argumentat dhe kundra argumentat.

“Jemi në pritjeve të zhvillimit të një seance në kolegjet e bashkuara pranë Gjykatës së Lartë në Tiranë për të cilën na është thënë se do të zhvillohet gjatë muajt shkurt”, ka thënë prokurorja Scoot.

Ndërsa avokati Jons, krahas mbështetjes së kësaj kërkese, i kërkoi gjykatësit Riddle lehtësimin e kushteve të lirisë me kusht për ish drejtorin e Drejtorisë së Parë të SHIK-ut për Tiranën, i akuzuar për rrëmbimin dhe zhdukjen e Remzi Hoxhës, përfshi abuzime me detyrën.

Sipas avokatit Johns, është e tepër paraqitja Ilir Kumbaros tre herë në javë në një stacion policie, ndërkohë që ai monitorohen çdo ditë nga një cip elektronik.

Krahas pranimit të kësaj kërkese që Kumbaro të paraqitet vetëm një herë në javë në stacionin e policisë gjykatësi Haward Riddle paralajmëroi palët se pavarësisht zhvillimeve në Tiranë ai është i prirur të shqyrtojë këtë çështje sipas ligjit britanik të ekstradimeve.

Ilir Kumbaro do të paraqitet përsëri përpara kësaj gjykate me 11 shkurt 2011 ku do të vendoset, data finale e zhvillimit të seancës së ekstradimit.

Thursday, 16 December 2010

Vilionistja Dizdari, sukses i pandalshem në Londër

Nga Londra
Muhamed Veliu

Violinistja shqiptare Alda Dizdari po korr sukses me interpretimin e saj në koncertin më të fundit në Hollin Mbretëror të qëndrës kultutore në Southbank të Londrës.

Koncerti titullohej “Brahm’s Univers” ku ajo ka interpretuar të gjitha sonatat nga kompozitori Brahm.

Pas deputimit në sallën prestigjoze të koncerteve Wigmore Hall në Londër në muajin korrik, ky koncert ishte suksesi i radhës për Aldën, duke u vlerësuar maksimalisht nga publiku dhe media.

Alda Dizdari, tashmë është një emër i spikatur në qarqet artistike në Londër falë një talenti të vecantë.

Gjithashtu falë interpretimeve të shkëlqyera ajo ka bërë emër si soliste nëpër skenat botërore ku ka dhënë koncerte si pjesë e orkestrave më me emër në botë. Rruga drej një kariere tashmë të konsoliduar për violinisten shqiptare ka nisur në Shqipëri në moshën 5-vjecare, kur ajo u dashurua pas instrumentit të violinës, më pas në Rumani ku ajo ka kryer universitetin, masterin në Amerikë dhe së fundmi vijimin e studimeve të avancuara për solistikë në Londër .

Sean Rafferty drejtues i emisionit prestigjon “In Tune” në BBC Radio 3 e ka ftuar Alda Dizdarin ne disa emisione live ku ajo ka interpretuar.

“Interpretim i jashtëzakonshëm. Një artiste e shkëlqyer. Një fillim i mbarë për një violinist shqiptare” me këto fjalë Sean Rafferty komenton interpretimin e saj në studion e BBC-Radio 3.

Instrumenti, që përdor zonjusha Dizdari, është një violinë e Gian Battista Ceruti, Cremona prodhuar në vitin 1791, e cila i është dhuruar nga një sponsor privat.

Julian Assange fiton apelin, gjykata i jep liri me kusht

Nga Londra
Muhamed Veliu

Pas një seance gjyqësore dramatike, në Gjykatën e Lartë në Londër të ndjekur nga 200 gazetarë të mediave botërore, shefi Wikileaks Julian Assange ka fituar lirinë me kusht.

Gjykatësi Duncan Ouseley ka kundërshtuar pretendimet e përfaqesueses së Suedisë e cila i tha gjykatës, se nëse Assange fitonte lirinë me kusht, ai do të zhdukej duke mos u paraqitur në gjykatë.

39-vjecari australian, që vazhdon së publikuari kabllogramet e diplomacisë amerikane, do të qëndrojë në një shtëpi në zonën Suffolk, pronë e mikut të tij Von Smith duke u paraqitur cdo ditë ne polici.

Avokatët e zotit Assange kanë depozituar një garanci pasurore prej 240 mijë stërlinash.

Assange i cili kërkohet të ekstradohet në Suedi për dy ngacmime seksuale, ndodhur në muajin gusht 2010, fitoi lirinë me kusht dy ditë më parë nga Gjykata e Ekstradimeve, por përfaqësuesja e Suedisë apeloi.

Të gjitha informacionet e dy ditëve më parë linin të besohej se vendimi për të apeluar lirinë me kusht ishte kërkuar nga Suedia.

Në fakt Suedia nuk e ka kërkuar një gjë të tillë por prokuroria britanike duke hedhur hije dyshimi për një reagim britanik përtej asaj cfarë i është kërkuar nga Suedia.

Më 11 Janar 2011 Julian Assange do të paraqitet përsëri në Gjykatën e Ekstradimeve ku palët do t'i raportojnë gjykatësit progresin e bërë në përgatitjen për seancën finale të ekstradimit.

Tuesday, 14 December 2010

Gjykata londineze liri me kusht Julian Assange, apelon Suedia

Nga salla Nr 1 e gjykates se ekstradimeve ne Londer
Muhamed Veliu

Gjykata londineze e ekstradimeve i ka lejuar Julian Assange lirinë, me kusht pasi miqtë e tij ofruan një garanci pasurore prej 240 mijë stërlinash dhe një adresë ku themeluesi WikiLeaks mund të qëndrojë, por ai nuk e ka fituar menjëherë lirinë pasi përfaqësuesja e Suedisë do ta apelojë dhëninen e lirisë me kusht.

Pas një seance gjyqësore që ka zgjatur 80 minuta gjykatësi Haward Riddle tha se kushtet e reja të paraqitura në aplikimin për liri me kusht, nga avokati Geofrey Robnertson ishin në përputhje me aktin britanik të ekstradimeve.

Krahas garancive pasurore gjykatësi Riddlle tha se Assange duhet të paraqitet çdo ditë në rajonin më të afërt të policisë dhe lëvizjet do t’i monitorohen nëpëmjet një çipi elektronik të vendosur në këmbë.

Von Smith themeluesi “FronTline Club”, në Londër, i tha gjykatës se Assange mund të qëndronte në shtëpinë e tij. Gjithashtu Smith ofroi një garanci pasurore prej 20 mijë stërlinash.

Sara Sander një tjetër mike e Julian Assange vuri në dispozicion të gjykatës shumën prej 150 mijë stërlindash, ndërsa disa persona të tjetër i kanë ofruar gjykatës shumën prej 70 mijë stërlinash.

Julian Assange tek i cili dalloheshin shenja lodhjeje e mirëpriti vendimin duke buzëqeshur, ndërsa nëna e tij prezente në sallën e gjygjit nisi të qajë.

Pavarësisht këtyre zhvillimeve Assange edhe natën e sotme do ta kalojë në burgun Wandsworth pasi shuma prej 240 mijë stërlinash duhet të depozitohet në gjykatë në formën “cash”.

Jemma Lindsphield përfaqësuese e Suedisë tha se do ta apelojë vendimin e dhënises së lirë me kusht në gjykatët e lartë e cila do ta shqyrtojë apelin pas 48 orëve.

Assange do të paraqitet përsëri në këtë gjykatë me 11 Janar 2011 ku palët do t’i rapotojnë gjykatësit progresin në përgatitjen për gjygjin final të ekstradimit që do të zgjasë dy ditë.

Pak përpara mbërritjes në gjykatë Julian Assange ka patur një bisedë telefonike 10 minutëshe me nënën e tij, zonjën Christine Assange e cila kishte ardhur nga Australia.

Nëpërmjet saj njeriu që turpëroi diplomacinë amerikane, ka drejtuar një mesazh të gjithë mbështetëseve të WikiLeaks.

“Tani të gjithë ne e dimë që kompanitë Visa, Master Cards, Paypal dhe të tjera, janë instrumenta të politikës së jashtme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. I bëjë thirrje të gjithë botës të marrë në mbrojtje punën time, njërëzit e mi nga këto sulme ilegale dhe të pamoralshme”, tha ai.

Assange e mbyll këtë mesazh duke deklaruar se ai i qëndron besnik idealeve tashmë të bëra publike dhe se rrethanat aktuale nuk do t’i lëkundin ato.

“Të gjitha këto sulme nuk kanë bërë gjë tjetër përveç se ka rritur vendosmërinë time”, ka thënë ai.

Monday, 13 December 2010

Daily Express-BE, 8,8 miliard euro ndihme vendeve te Ballkanit

Nga Londra
Muhamed Veliu

E përditshmja britanike “Daily Express” krtitikon ashpër vendet e Bashkimit Europian për ndihmën prej 8,8 miliard eurosh vënë në dispozicion të vëndeve si Shqipëria, që janë ende shumë larg aderimit në familjen Europiane.

Editori politik i kësaj gazete, Macer Hall shkruan se Shqipëria, e zhytur në varfëri, do të përfitojë gjatë pesë viteve të ardhëshme 320 milionë euro, pavarsisht se për momentin nuk po zhvillon negociata për aderim në BE.

“Ti japësh miliona euro vendeve si Serbia dhe Shqipëria për të luftuar korrupsion, ky është një hap shumë i madh nga Bashkimi Europian, që njihet si një organizatë e korruptuar. Është skandaloze t’i jepen këto para Shqipërisë kur me mijëra familje në Britani janë duke vuajtur financiarisht”, ka deklaruar për “Daily Express” eurodeputeti britanik William Dartmouth.

Duke i cilësuar nënpunësit e Brukselit si burokratë, “Daily Express” shkruan se janë miliarada euro të takspagusve që do t’i shkojnë Shqipërisë, Turiqisë, Bosnjës, Malit të Zi, Kroacisë dhe Serbisë, të cilat mund t’i bashkohen BE-së në një kohë ende të paparashikuar.

Skepticizmi i kësaj gazete britanike është legjitim, pasi në të shkuarën historia e financimeve europiane në Shqipëri është e errët.

Pjesën më të madhe të luanit nga këto fonde e marrin po vetë ekspertët e BE-së, që për një ditë këshillim të këtyre projekteve paguhen mijëra euro nën të ashtuquajturën asistencë teknike e projektit.

Një zyrtar i Komisionit Europian ka deklaruar se kjo ndihmë për këto vende ndihmon indirekt Bashkimin Europian.

Saturday, 11 December 2010

Interviste ekskluzive me njeriun qe strehoi Julian Assange ne Londer

Nga Londra
Muhamed Veliu

Dalja e fundit në publik e Julian Assange ishte më 4 nëntor gjatë në konference në Zvicër. Pas kësaj date ai ka qëndruar në Angli në dy adresa të ndryshme njëra prej tyre ndërtesa e “Frontline Club” një vend takim i gazetarëve britanikë dhe atyre ndërkombëtarë.
Njeriu i fundit që ka takuar thelemeluesin e Wikileaks përpara se ai të hynte në stacionin e policisë ishte Vaughan Smith, themeluesi “FrontLine Club”. Korrespondenti i Top Channel e ka takuar ate në sallën e konferencave të Front Line Club nga ku Assange më 26 Korrik anoncoi mekanizmin e lëshit të dokumentave sekrete për luftën në Irak dhe Afganistan. Fillimisht Smith u pyet nëse ai u suprizua që zotit Assange nuk ju lejua liria me kusht.

"U suprizova shumë. Unë isha në të njëjtën makinë nga cila e coi në rajonin e policisë. E rikujtoj momentin kur ai vendosi të hyjë në polici, kur më tha se ishte i bindur që do t'i lejohej liria me kusht. Kjo ishte një nga arsyet përse ai u vetëdorëzua. Nuk arrita ta kuptoj përse gjykatësi nuk e lejoi një gjë të tillë pas vetëdorëzimit", thote Smith.

Front Line club është përshkruar në mediat britanike si “selia sekrete e Assange në zemër të Londrës”.

"Julian Assange e ka përdorur Frontline Club si një bazë të tijën në Londër gjatë 4-5 muajve të fundit. Ai nuk ka qëndruar këtu gjatë të gjithë kohës pasi ka udhëtuar për në Suedi apo vende të tjera por ishte Frontline Club ishte një vend qëndrimi i vazhdueshëm për të. Ai pagoi për dhomën ku qëndronte njësoj në Clubet e tjera. Unë isha shumë i interesuar të kisha këtu një njeri interesant shumë të informuar. Edhe gazetarët antarë të club-it tonë e donin një dicka të tillë. Unë i kam pyetur antarët tanë se cfarë mendonin pasi disa e njihnin disa të tjerë jo. Morëm një përgjigje pozitive nga të gjithë ata", shton Smith.

Voughan Smith beson se akuzat për ngacmim seksual nuk qëndrojnë.

"Unë nuk i besoj ato por natyrisht tani kemi të bëjmë me procedura ligjore. Kam biseduar me pesë gazetarë të cilët i kanë investiguar këto akuza. Cdonjëri prej tyre më ka pohuar se ato nuk qëndrojnë sipas pikëpamjes së tyre. Jam shumë rretha dyshues rreth tyre. Fillimisht ai u akuzua dhe më pas ato u rrëzuan nga një prokuror që tha se akuzat nuk qëndronin. Provat ishin të pa mjaftushme. Ai pyeti që mund të largohej nga Suedia pasi qëndroi atje për 40 ditë. Ata kishin kohën e mjaftushme për t'u marrë me këtë cështje. Kur u rikthye në Londër papritur akuzat u ringritën. Unë besoj se një presioni është ushtruar. Këto që them janë bazuar në thëniet e gazetarëve që unë kam biseduar të cilët kanë investiguar këtë cështje", tha Smith.

Sipas Voughan Smith një ish-kameraman në Afganistani ne dhe Kosovë Wikileaks nuk ka shkaktuar dëm ne jetën e njerëzve sic pretendon Amerika.

"Nuk besoj në një gjë të tillë. është e vështirë të thuash se cfarë mund të ketë ndodhur pas këtyre publikimeve. Ne duhet të presim të paktën pesë vjet dhe të shikojmë. Duhet të kuptojmë. Nuk është WikiLeaks që direkt po bën shpërndarjen. WikiLeaks është duke bashkëpunuar me pesë gazetat më të mëdha në botë, të cilat janë duke bërë redaktimet e nevojshme duke fshirë emrat. Eshtë gabim të fokusohemi vetëm tek Wikileaks dhe harruar faktin që dokumentat po kalojnë nëpër kanalet mediatike. Unë jam shumë i qetë me këtë aspekt", shton Smith.

I pyetur nese zoti Smith beson se me 14 dhjetori Assange do t'i lejohet liria me kusht, ai u pergjigj:

"Shpresoj shumë. Për mua do të jetë një tronditje nëse nuk rifiton lirinë me kusht. Një prej shumë gjërave që më shqetëson është ajo që më është thënë nga avokatët e tij të cilët e kanë të vështirë të takojnë dikë që është në burg . Ata kanë vetëm dy orë kohë për ta takuar dhe bashkëbiseduar nga ku mund të ndërtojnë një stategji, një marrëdhënie me klientin që duhet për ta mbrojtur atë sa më shumë që të jetë e mundur. Nuk është aspak një gjë e mire të jesh në të tilla pozita. Kjo është me të vërtetë për t'u shqetësuar".

Më shumë se një ekstradim i Assange në Amerinë për zotin Smith do të kishte vlerë gjetja e një kontrolli më të mirë të internetit.

"Nuk e di nëse ndonjëherë ata do t'ia arrijnë ta ekstradojnë. Mbase ata do të ndryshojë ndonjë ligj kjo nuk do të jetë e drejtë. Shumë njerëz do të mërziten nga një veprim i tillë. Që tani shumë njerëz në Angli janë të shqetësuar. Nëse ai shkon në burgjet amerikane shumë e shumë njerëz do të mërziten. Kjo nuk do të jetë një dicka këndshme. Më mirë le të punohet se si në këtë botë moderne duhet të sillen me WikiLeaks, me internetin për ta kontolluar me mënyra të reja dhe jo arrestuar një njeri që quhet Julian Assange", tha Smith.

Pavarisht deëshirës prej një miku të Assange që ta shikojë atë të lirë , Von Smith e ka mëse të qartë se beteja SHBA kundra Assange do të jetë e gjatë dhe e vështirë.

“FT”, analizë për zgjedhjet në Kosovë

Nga Londra
Muhamed Veliu

Prestigjozja britanike “Financial Times” i ka kushtuar një analizë të ngjatë zgjedhjeve të së djelës në Kosovë, me titull “Sondazhet në Kosovë tregojnë rritje të partive të reja”. Albin Kurti, lideri partisë Vetëvendosja, gjithmonë nëpër protesta merr me vete një libër për ta lexuar më vonë nëpër qelitë e policisë.

Kështu e nis analizën “FT”, duke përshkruar profilin dhe ngjarjet që kanë patur si protagonist Kurtin, i cili nga udhëheqës i një levizjeje studentore, tani ndodhet në potizat e një politikani me prominencë.

“Të djelën shteti më i ri i Ballkanit zhvillon zgjedhjet e para që nga shpallja e pavarsisë”, shkruhet në vijim të artikullit, ku nënvizohet fakti se, “grupimi zotit Kurti, së bashku me partitë e reja të cilat kanë një platformë elektorale të pëlqyshme, mund të luajnë një rol në përcaktimin e koalicionit të ardhshëm”.

Duke analizuar rolin e liderëve serbë pro-europianë, “FT” vëren se ata janë duke bashkëpunuar, por këto zgjedhje në Kosovë ngrenë pyetjen se, cili do të jetë qëndrimi qeverisë së ardhëshme të Kosovës pasi shumica e shqiptarëve etnikë i shikojnë negociatat si të pakuptimta, ose të dëmshme.

“FT” për Partinë Demokratike të Hashim Thacit parashikon një garë të ngushtë elektorale përballë ish-partisë partnere në koalicion, LDK-së.

Artikulli vazhdon duke cituar analistë kosovarë të cilët mendojnë se partitë e reja kanë mobilizuar ata që votojnë për herë të parë, duke i larguar ata nga suporti për zotin Thaci.

Duke cituar themeluesin e partisë Fryma e Re, Shpend Ahmeti, kjo gazetë shkruan se qeveria ka dështuar në kryerjen e reformave të parashtruara nga Bashkimi Europian.

“FT” e ka cilësuar ish-koalicionin e mëparshëm qeveritar si “të cuditshëm”, me përbërje nga ish-ushtarët e UCK-së dhe pjesa tjetër akademikët e paraluftës që dështuan në sjelljen e investitorëve të huaj, gjë e cila do të shërbente në uljen e papunësisë që është 40%.

Artikulli mbyllet duke iu referuar sondazheve të cilat nxjerrin si parti të tretë forcën politike të Albin Kurtit me 20%, i cili ka shprehur qëndirimin e tij se një koalicion me PDK-në e Thacit apo me LDK-në e Mustafës është gati i pamundur për momentin.

Thursday, 9 December 2010

Mirësevini në bunkerin "Assange"!

Nga Londra
Muhamed Veliu

Sikurse vetë jeta e mistershme e Julian Assange bosit të WikiLeaks, po aq i mistershëm mbetej edhe bunkeri ku ai ka të fshehura 251000 kabllogramet amerikane.

Mediat britanike kanë mungur së sigurojnë foto në brendësi të bunkerit nga ku ka nisur shpërndarja e dokumentave sekrete të cilat kanë shkaktuar një tronditje botërore.

I ngjashëm me skenat e filmit Agjenti 007 bunkeri quhet “Pionen data Centre” i ndërtuar 100 mentra nën tonë.

Gjatë luftës së ftohtë bunkeri nuklear është përdorur për qëllime ushtarake ndërsa sot në mënyrë po aq paradoksale po përdoret nga Julian Assange si qendra e një lufte tejet të vecantë në llojin e saj.

Vendodhja e tij ndodhet në parkun Vita Berg, në afërsi të kryeqytetit suedez Stokholm.

Bunkeri që mban sekretet amerikane tashmë të poseduara nga Assange dhe organizata ëikileaks është rihapur në vitin 2008.

Ndërtimi këtij bunkeri mban firmën e arkitektit suedez Albert France-Lanord, i cili e mori inspirimin për ta projektuar atë nga skenat e filmit Agjenti 007.

Eshtë ende e paqartë se si Assange mundi të marrë në përdorim shërbimet që ofron “Pionen data Centre” ku ai ka ruajtur materialet e përfituara nga një burim, që nuk pranoi ta bëjë publik, por që besohet të jetë ushtari amerikan Brandley Manning.

Kush e mbron Julian Assange?

Nga Londra
Muhamed Veliu

Julian Assange, themeluesi i WikiLeaks ka kaluar 48 orët e para në qelitë e burgut Wandsworth në Londër. Mbrapa tij qëndron një ekip mbrojtës me avokatë anglez, të cilët po tentojnë bllokimin e ekstradimit.

Por cilët janë juristët që kanë marrë përsipër një mision të vështirë sic mund të jetë mbrojtja e njeriut që iu kundërvu në mënyrën më të ashpër një superfuqie botërore sic janë SHBA.

Në krye të ekipit mbrojtës në Londër qëndron Mark Stephens një avokat me eksperiencë të gjatë i përkushtuar cështjeve të medias.

Stephens është pjesa e dukshme e përfaqësimit ligjor falë një mori deklaratash në media ku ai e ka cilësuar kërkesën e ekstradimit të Assange si “të motivuar politikisht” ndërsa drejtësinë suedeze e ka akuzuar “si orkestruese të një procesi gjyqësor që do t'i përngjajë një show.”

Barrën më të rëndë në prezantimin e mbrojtjes në gjykatë, e mban baristeri John Jones një jurist lider në fushën e ekstradimeve në Britaninë e Madhe përfshi cështjet e terrorizmin.

CV-ja e tij përmban një sëre cështjes të profilit të lartë sic janë marrja në mbrojtje e Naser Orić dhe Rasim Delić që të dy, komandante lufte gjatë luftës në Bosnjë dhe Hercegovinë.

NE CV përfshihet edhe mbrojtja e Ejup Ganic ish- presidentit së Federatës së Bosnjë Hercegovinës duke mundur bllokimin e ekstradimit nga Londra për në Serbi si të motivuar politikisht.

Juristi John Jones që prej 10 Shtatorit 2008 ka marrë në mbrojtje edhe ish SHIK-asin Ilir Kumbaron, ndërsa në vitin 2007 Vullnet Mucellin i kërkuar për t'u ekstraduar në Francë dhe Shqipëri.

Për zotin Johnes ky proces ekstradimi padyshim është një prej sfidave më të mëdha profesionale.

Atij do t'i duhet përsëri t'i argumentojë gjykatës javën e ardhshme kërkesën e lirimit me kusht për Assange.

Në krah të ekipit mbrojtës së Julian Assange janë edhe zonja Jemima Khan një aktiviste e të drejtave të njeriut ish e dashura e yllit të kinemasë britanike, Hugh Grant.

Ken Loach një regjisor i njohur britanik është një tjetër përkrahës.

Gazetari John Pilger një prej legjendave të gazetarisë britanike, mik i shefit të Wikileaks, është një tjetër përkrahës i Assange i cili së bashku me Khan dhe Loach vunë në dispozicion të gjykatës një garanci pasurore prej 180,000 stërlinash.

Prezenca e tyre në gjykatë më 14 Dhjetor duket se do të jetë e paevitueshme duke ofruar përsëri këtë garanci pasurore njëkohësisht duke i shtuar këtij procesi atë që është cilësuar si “Celebrity-Factor”.

Wednesday, 8 December 2010

Assange nën akuzë "bëri seks pa prezervativë"

Nga Londra
Muhamed Veliu

Pas vetëdorëzimit në polici të themeluesit të Wilileaks, Julian Assange dhe refuzimit të lirisë me kusht kundrejt një garancie pasurore prej 180 mijë stërlinash, pyetja e parë që ngrihet është nëse ai do të ekstradohet në Suedi.

Përpara se kjo pyetje të marrë përgjigje duhet të analizohet e gjithë procedura e ekstrdamit duke nisur nga shpjegimi se cfarë është Mandati Europian i Arresit, që në gjuhën ligjore njihet si “European Arrest Warant”.

Mandati Europian i Arresit është i vlefshëm për të gjitha vendet e BE-së për cështje të karaktetit kriminal.

Me t'u lëshuar prej njërit shtet në mënyrë automatike të gjitha shtetet e tjera nisin zbatimin duke arrestuar personin e kërkuar në territorin e tyre.

Katër janë cështjet e parashtruara në mandatin e firmosur nga prokuroria suedeze ndaj të cilave kërkohet marrja në pyetje në polici i Julien Assange.

Së pari ngacmim seksual të viktimës A ndodhur më 14 Gusht 2010 në Stokholm.

Së dyti marredhënie seksuale më dëshirë por duke kundërshtuar përdorimin e prezervativit.

Së treti është përsëri viktima A që thotë se Assange më 18 Gusht 2010 e ka ngacmuar atë seksualisht.

Akuza e katërt vjen nga viktima B, e cila pretendon, se kur ajo po flinte Assange ka krye marredhënie seksuale pa kondom, kundra dëshirës së saj që cilësohet si përdhunim.

Mandati Europian i Arresit është vlerësuar nga gjykatësi Haward Riddle në përputhje me aktin britanik të ekstradimeve duke ja kaluar të gjithë betejën ligjore ekipit mbrojtës së Assange.

Ata duhet të provojnë që kërkesa e ekstradimit është e motivuar politikisht që për momentin përballë kërkesës suedeze nuk ka asnjë element politik.

Thënë ndryshe probabiliteti i përfundimit të procesit, në favour të shtetit suedez është shumë i lartë.

Nëse Assange ekstradohet në Suedi do të përballet me një hetim, nga ku mund të ngrihen edhe akuza duke e cuar cështjen në gjykatë.

Ateherë, nëse ai do të shpallet fajtor në të gjitha shkallët e gjyqësorit suedez, bosit të Wikiliks do t'i duhet të shpenzojë disa vite në burg.

Por a do të ndihmonte një zhvillim i tillë në nisjen e shumëdëshiruar nga amerikanët, të procedurave të ekstradimit drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës? Nga pikepamja ligjore duket shumë e vështirë.

E vetmja akuzë që prokurorët amerikanë mund të ngejnë për Assange është spiunazhi.

Suedia dhe Amerika kanë një marreveshje ekstradimi por në të nuk përfshihet spiunazhi që do të thotë një avantazh për Assange.

E gjitha kjo do të jetë një betejë e gjatë dhe e vështirë ligjore që nisi dje në Londër për të përfunduar me 14 Dhjetor, nëse gjykata do të mund të marrë një vendim duke vijuar në Suedi, me aktin final të një ekstradimi të mundshëm në Amerikë.

Tuesday, 7 December 2010

Assange humb lirinë me kusht

Nga gjykata ekstradimeve "City of Westminster Magistrates Court"
Muhamed Veliu

Julian Assange themelusei WikiLeaks ka humbur lirinë duke u izuluar në një burg londinez, por jo mundësinë e vazhdimit së publikuari të dokumentave sekrete të dipllomacisë amerikane.


Gjatë seancës së parë të ekstradimit gjykatësi Haward Riddle ka refuzuar ta lirojë zotin Assange me kusht pavarësisht se pesë prej miqve të tij ofruan një garanci pasurore prej 100 mijë stërlinash.

Që në filim të seancës gjyqësore Julian Assange i veshur me një kostum blu të errët dhe këmishë të bardhë, i zbehur në fytyrë, por i qetë, ka refuzuar ekstradimin për në Suedi ku kërkohet të merret në pyetje pasi është akuzuar nga dy gra për pëdhunim dhe ngacmim seksual.

Gemma Lindfield përfaqësuese e drejtësisë suedeze për herë të parë ka treguar detajet e fletëarrestit, por jo emrat e dy grave akuzuese të Assange të cilat janë nga Stokholmi.

Jon Jones avakati mbrojës i Assange, i cili mbron edhe ish SHIK-asin Ilir Kumbaro, propozoi që klienti i tij ta ndjekë proçesin e ekstradimit në liri me kusht.

Gjykatësi Haward Riddle e refuzoi kërkesën duke e argumentuar me faktin se Assange nuk ka një adresë fikse në Angli përfshi mospasjen e informacionit se kur dhe në cilën pikë kufitare ai ka hyrë në Britaninë e Madhe.

Gjithashtu gjykatësi Riddle tha se nëse ai do t’i garantonte Assange një liri me kusht i frikësohej mosparaqitjes në gjykatë.

Seanca e ardhshme do të jetë më 14 dhjetor ku palës mbrojtëse do t’i duhet të argumentojë përse Assange nuk pranon të shkojë në Suedi për t’u pyetur nga hetuesit e atjeshëm në lidhje me akuzat të cilat ai i ka mohuar.

Assange do të arrestohej mëngjesin e së martës, kur sëbashku me avokatët ai u paraqitën vullnetarisht në një stacion policie pasi ishin njoftuar se ndaj tij kishte mbërritur një fletë arresti ndërkombëtar.

Kryeministria britanike dhe Downing Street e ka komentuar arrestin si “tërësisht një çështje të policisë”, ndërsa sekretari amerikan i mbrojtjes Robert Gates tha se “zhvillimet në Londër ishin një lajm i mirë”.

Izolimi Julian Assange në një burg londinez pritet të provokojë një valë publikimesh të reja, ku siç është premtuar nga WikiLeaks do të shpërndahen dokumenta të paçesuruara me emra diplomatësh apo agjentësh amerikanë.

Blog Archive

About Me

Veliupress


View My Stats