Saturday, 11 December 2010

“FT”, analizë për zgjedhjet në Kosovë

Nga Londra
Muhamed Veliu

Prestigjozja britanike “Financial Times” i ka kushtuar një analizë të ngjatë zgjedhjeve të së djelës në Kosovë, me titull “Sondazhet në Kosovë tregojnë rritje të partive të reja”. Albin Kurti, lideri partisë Vetëvendosja, gjithmonë nëpër protesta merr me vete një libër për ta lexuar më vonë nëpër qelitë e policisë.

Kështu e nis analizën “FT”, duke përshkruar profilin dhe ngjarjet që kanë patur si protagonist Kurtin, i cili nga udhëheqës i një levizjeje studentore, tani ndodhet në potizat e një politikani me prominencë.

“Të djelën shteti më i ri i Ballkanit zhvillon zgjedhjet e para që nga shpallja e pavarsisë”, shkruhet në vijim të artikullit, ku nënvizohet fakti se, “grupimi zotit Kurti, së bashku me partitë e reja të cilat kanë një platformë elektorale të pëlqyshme, mund të luajnë një rol në përcaktimin e koalicionit të ardhshëm”.

Duke analizuar rolin e liderëve serbë pro-europianë, “FT” vëren se ata janë duke bashkëpunuar, por këto zgjedhje në Kosovë ngrenë pyetjen se, cili do të jetë qëndrimi qeverisë së ardhëshme të Kosovës pasi shumica e shqiptarëve etnikë i shikojnë negociatat si të pakuptimta, ose të dëmshme.

“FT” për Partinë Demokratike të Hashim Thacit parashikon një garë të ngushtë elektorale përballë ish-partisë partnere në koalicion, LDK-së.

Artikulli vazhdon duke cituar analistë kosovarë të cilët mendojnë se partitë e reja kanë mobilizuar ata që votojnë për herë të parë, duke i larguar ata nga suporti për zotin Thaci.

Duke cituar themeluesin e partisë Fryma e Re, Shpend Ahmeti, kjo gazetë shkruan se qeveria ka dështuar në kryerjen e reformave të parashtruara nga Bashkimi Europian.

“FT” e ka cilësuar ish-koalicionin e mëparshëm qeveritar si “të cuditshëm”, me përbërje nga ish-ushtarët e UCK-së dhe pjesa tjetër akademikët e paraluftës që dështuan në sjelljen e investitorëve të huaj, gjë e cila do të shërbente në uljen e papunësisë që është 40%.

Artikulli mbyllet duke iu referuar sondazheve të cilat nxjerrin si parti të tretë forcën politike të Albin Kurtit me 20%, i cili ka shprehur qëndirimin e tij se një koalicion me PDK-në e Thacit apo me LDK-në e Mustafës është gati i pamundur për momentin.

Blog Archive

About Me

Veliupress


View My Stats