Monday, 10 January 2011

Angli-"Herkuli” shqiptar mohon akuzat për trafik droge

Nga Londra
Muhamed Veliu

Xhimi Marku, tre herë fitues i konkursit “Burri më i Fortë në Angli” i ka mohuar akuzat si i përfshirë në trafik droge.

Paraditen e së hënës ai ka dalë përpara Gjykatës së Krimeve në Harrow për t’u shprehur rreth akuzave të ngritura.

Marku së bashku me dy persona të tjerë është arrestuar më 19 nëntor 2010 me 10 kg kanabis sativa në zonën Willesden Green në veri të Londrës.

Menjëherë pas arrestimit zyra e shtypit e Scotland Yard tha se arrestimi ishte zhvilluar pas një informacioni të siguruar për shit-blerje të një sasie droge.

36 vjecari Marku në mënyrë kategorike ka mohuar përfshirjen në këtë aktivitet kriminal. Dy të bashkëakuzuarit me Markun, shqiptari Adriatik Dosti 27 vjec dhe irlandezi i Hugh McCourt 40 vjec, pranuan akuzat për posedim të lëndës narkotike me qëllim shpërndarje.

Dostit dhe Mccourt do t’i lexohet masa e dënimit në javët në vazhdim ndërsa Xhimi Marku do të gjykohet për posedim dhe shpërndarje droge më 21 Mars.

Mbetet ende e paqartë përfshirja e Markut në këtë histori por me sa duket ai është ndodhur në vëndim e gabuar në momentin e gabuar kur ka ndodhur arrestimi.

Në komunitetin shqiptar në Angli ai është parë gjithmonë si një shqiptar i suksesshëm dhe model për t’u ndjekur nga të rinjtë shqiptar. Gjatë të gjitha pjesmarrjeve në konkursin “Burri më Fortë” megjithëse Marku ka përfaqësur Anglinë ai gjithmonë me krenari ka pohur origjinën shqiptare.

Lajmi për arrestimin e tij ka ardhur shumë papritur dhe si një tronditje për komunitetin shqiptar në Britaninë e Madhe që krenonet me një sportist të llojit të vecantë sic është Xhimi Marku.

Blog Archive

About Me

Veliupress


View My Stats