Friday, 25 February 2011

The Economist "Trafiku organeve kishte mbështetjen e policisë sekrete shqiptare"

Nga Londra
Muhamed Veliu

Revista prestigjoze britanike “The Economist”, në vazhdën e publikimit të shkrimeve për tregtinë e organeve gjatë luftës në Kosovë, pretendon se disponon fakte të reja që mbështesin pretendimet e Dick Marty.

Gazetari Tim Judah ka publikuar një analizë të gjatë për këtë cështje me titull: “A është balta duke ngjitur?”.

“Gjatë dy ditëve të fundit kanë dalë në dritë dy dokumente të reja të cilat do t’ia shtojnë akoma më shumë ëndrrat e këqija atyre të përfolurve në raportin e Marty. Disa dokumenta që kanë përfunduar në mediat serbe duket se po i forcojnë më tepër pretendimet e shkruara në raport”, thuhet në artikull.

Tim Judah thotë se ai posedon transkriptimin në origjinal të dy intervistave të zhvilluara me dëshmitarë që kanë dijeni për tregtinë e organeve.

Sipas tij, këto dëshmi i janë dhënë nga një burim konfidencial në vitin 2003, të cilat i janë përcjellë edhe administratës së Kombeve të Bashkuara.

Dëshmitë e cituara nga “The Economist” tregojnë se dëshmitarët besojnë se serbë të rrëmbyer janë vrarë për t’iu marrë organet.

Dokumenti i parë mban datën 30 tetor 2003 dhe ka një aneks me dëshmitë e dërguara nga UNMIK tek gjykata për krimet e luftës në Hagë.

Dokumenti i dytë mban datën 12 dhjetor 2003 dhe është dërguar nga drejtuesit e UNMIK departamentit të Drejtësisë.

Nga një përmbledhje e këtyre dëshmive rezulton se gjatë periudhës qershor-tetor 1999, 100 deri 300 njerëz, shumica e të cilëve meshkuj serbë, janë rrëmbyer për t’u dërguar në Shqipëri.

100 prej tyre janë dërguar në një tjetër qendër detencioni, nga ku i janë hequr organet të cilat më pas janë transportuar për në Tiranë drejt Turqisë.

Por në këto dokumenta asnjë prej dëshmitarëve nuk kanë parë me sytë e tyre procedurat mjekësore, por kishin dijeni për këto ngjarje ku në disa raste sipas tyre ishin përfshirë drejtues të lartë të UCK-së.

Duke cituar një prej dëshmive, “The Economist” shkruan: “Të tilla operacione kishin mbështetjen e policisë sekrete shqiptare të qeverisë së zotit Sali Berisha, i cili është përsëri kryeministër i Shqipërisë”.

Në këto dokumente nuk përmendet emri i zotit Thaci, por ato të zotit Ramush Haradinaj dhe të vëllait Dautit.

Pavarësisht rrjedhjes së këtyre dokumentave, “The Economist” parashikon se do të jetë e pamundur për ata që kanë dijeni për trafikun e organeve të dëshmojnë nëse nuk i garantohet një identitet i ri dhe strehim jashtë Kosovës.

Thursday, 24 February 2011

Gjykata e Londrës lejon ekstradimin e Assange

Nga Londra
Muhamed Veliu

Ka marrë fund pa ndonjë surprizë të madhe pjesa e parë e sagës së ekstradimit të Julian Assange në Suedi. Sic edhe pritej, gjykata e ekstradimeve në Londër ka pranuar kërkesën e drejtësisë suedeze për të ekstraduar nga Anglia themeluesin e Wikileaks.

Howard Riddle, gjykatësi që mori në shqyrtim kërkesën e ekstradimit, tha se deri në këto momente prokuroria suedeze është në fazën e hetimit rreth pretendimeve të dy grave, më pas do të ketë një vendim për ngritjen e akuzave.

Më tej gjatë leximit të vendimit, gjykatësi Riddle u shpreh se kërkesa suedeze bazuar në urdhër-arrestin europian, është e vlefshme por është ende e paqartë përse ishte e pamundur që Assange të merrej në pyetje nga hetuesit e cështjes.

Sipas tij, vërehen elementë se Julian Assange qëllimisht ka evituar përballjen me marrjen në pyetje nga prokurorët, që është edhe thelbi i kërkesës së ekstradimit.

“Si jo të besueshëm dhe të varfër në argumenta”, kështu i ka cilësuar gjykatësi personat që dëshmuan në favor të ish-hacker-it australian.

Pretendimeve të mbrojtjes për gabime në hetimin e kësaj cështjeje gjykatësi Riddle i ka dhënë këtë përgjigje:

“Nëse janë bërë gabime në sistemin hetimor suedez, atëherë vendi më i përshtatshëm për t’i ekzaminuar ato është gjykata suedeze”.

Ndërsa për një kërkesë të mundshme në SHBA për ta ekstraduar atje Assange, gjykatësi tha se përpara se të ndodhë një gjë e tillë sekretarja britanike e Punëve të Brendëshme dëshiron të konsultohet me gjykatën suedeze.

Ndryshe nga seancat e tjera kur Assange ka dëgjuar i qetë zhvillimin e gjyqit, sot tek njeriu që tronditi diplomacinë amerikane me publikimin e kabllogramëve, dallohej qartë nervozizmi, legjitim në të tilla momente.

Ekipi mbrojtës i Julian Assange deklaroi në gjykatë se vendimi i sotëm do të apelohet menjëherë.

Friday, 18 February 2011

Londer-Pitbullët e shqiptarit kafshojnë vrapuesin portugez

Nga Londra
Muhamed Veliu

Neglizhimi në të ushqyerin dhe trajtimi në mënyrë mizore të dy qenve të rracës pitbull, i ka kushtuar pesë muaj burg një emigranti shqiptarë në Londër.

Sipas prokurorisë lonineze Hektor Bushati pronari dy qenve nuk i kishte ushqyer për disa ditë.

Të dy qentë që mbaheshin në orborrin e shtëpisë të 31 vjecarit në zonën Stratford në lindje të Londrës, kanë mundur të kalojnë gardhin duke kafshuar një person që

Portugezi Joao Barbeiro ka provuar në trupin e tij egërsinë e dy qenve pitbull duke i shkaktuar dëmtime trupore nga kafshimet.

Skena e qenve të egërsuar është ndjekur nga njerëzit në park që kanë telefonuar policinë.

Më pas një patrullë policie ka mbërritur në park duke i kërkuar ndihmë kolegëve nga njësia e armatosur, të cilët kanë ekzekutuar dy qentë e dalë jashtë kontrollit.

Pasi është identifikuar pronari i dy pitbullëve ai është prangosur nga policia ndaj të cilit janë ngritur akuzat për lejimin e qenve të sillen në mënyrë të rrezikshme dhe trajtimin në mënyrë mizore.

Hektor Bushati i ka pranuar akuzat në seancën e parë duke u dënuar në gjykatët Inner London Crown Court me pesë muaj burg.

Thursday, 17 February 2011

Londer-Dënohen shqiptarët, fshihnin kokainën në airbag të makinës

Nga Londra
Muhamed Veliu

Sofistikohet mënyra e fshehjes së lëndëve narkotike gjatë transportit, nga grupet kriminale shqiptare në Angli, duke befasuar oficerët e agjencisë britanike të krimit të organizuar SOCA.

Airbag është pjesë e rëndësishme e një makine, e shpikur në vitin 1980 që shërben për mbrojtjen e shoferit dhe pasagjerit, për mos t’u përplasur me xhamin në rast aksidenti.

Dy emigrantë shqiptarë në Londër i kishin transformuar makinat e tyre, duke përdorur pikërisht pjesën ku qëndron airbag, si vend-fshehje për drogën që transportonin.

Dritan dhe Olger Bullari ishin korrierët e një grupi kriminal, të cilët shpërndanin kokainë të pastër, që më pas përzihej me Lidokainë për t’u shitur në rrugë me gramë.

Kushërinjtë Bullari kanë pranuar akuzat në gjykatë për posedim dhe transportim të lëndëve narkotike, duke u dënuar me nga 6 vjet burg secili.

Në mënyrë shumë të sofistikuar, ata pasi kishin modifikuar airbag-un që hapet si një tullumbace e bardhë, i kishin vendosur kapakut mbi kroskotin e makinës një shul që hapej e mbyllej përmes një telekomande.

Shuli hapej e mbyllej përmes një mekanizmi elektrik, që komandohej nga telekomanda.

Një sy i lirë nuk mund ta dallonte se kësaj pjese të makinës i shin bërë modifikime të kësaj mënyre.

Edhe nëse kushërinjtë Bullari mund të ndaloheshin rastësisht nga ndonjë patrullë policie në rrugë, policëve kurrë nuk do t’i shkonte ndërmend që kokaina ishte fshehur në pjesën e airbag-ut.

Kjo metodë fshehje e drogës është zbuluar vetëm falë survejimit të SOCA-s kur Olger Bullari u filmua, duke hapur mbulesën e airbag-ut teksa kishte parkuar makinën në lagjen Enfield, në veri të Londrës.

Agjencia britanike kundër krimit të organizuar SOCA, që hetoi aktivitetin e tyre, zbuloi disa makina të modifikuara nga shqiptarët, përmes të cilave kryenin transportin e kokainës.

Chris Farrimond, një oficer i SOCA-s tha se “këta individë besonin se kryenin aktivitetin kriminal jashtë radarit të forcave ligj zbatuese, duke u maskuar në mënyrë të kujdesshme.

Heqja e pjesës të airbag-ut, duke e modifikuar në një mini-magazinë droge, tregon përpjekjet e tyre për të shpikur mënyra të reja për fshehjen e kokainës”.

Oficerët e SOCA që hetuan aktivitetin kriminal të Dritan dhe Olger Bullarit thonë që kjo është hera e parë që ata zbulojnë një mekanizëm të tillë për fshehjen e drogës.

Burgosja e kushërinjve Bullari e çon në 44 numrin e shqiptarëve të dënuar në Angli për trafik droge në tre vitet e fundit.

Wednesday, 9 February 2011

Julian Assange, beteja ekstradimit vazhdon

Nga Londra
Muhamed Veliu

Julian Assange themelues i Wikileaks do t’i duhet të presë deri të premten për të mësuar nëse beteja e nisur për ta ekstraduar drejt Suedisë do të përfundojë në favorin apo disfavorin e tij.

Nuk kanë mjaftuar dy ditë intensive në gjykatën e Londrës për të konkluduar këtë çështje e cila ka tërhequr vëmendjen botërore.

Dita e dytë e këtij proçesi ishte një betejë e nxehtë juridike mes avokatëve të Assange dhe përfaqësueses të shtetit suedez që kërkon ekstradimin pasi ai akuzohet për ngacmimin dhe përdhunim e dy grave.

Avokatët mbrojtës të Assange i kanë paraqitur gjykatës një dëshmi e cila mund të ndalojë ekstradimin njëkohësisht të vërtetojë se proçesi ka prapaskena politike me qëllimin final ekstradimin e ish hakerit australian drejt SHBA-ve.

Bjord Hurting avokati i Assange në Suedi i tha gjykatës se në dosjen hetimore të prokurorisë suedeze i janë treguar 100 mesazhe telefonike dërguar dy viktimave ku atyre u premtohet pagesë, nëse ato do të hakmerreshin.

Por, sipas Hurting, këto mesazhe nuk janë lejuar të kopjohen dhe t’i kalohen ekipit mbrojtës në Suedi.

“Një veprim i tillë është thyerje e hapur e proçedurave gjyqësore”, ka thënë avokati Bjord Hurting.

Një ish prokuror suedes që dëshmoi në gjykatën londineze i thirrur nga pala mbrojtëse, shprehu kritikat e tij rreth mënyrës së kërkesës suedeze për ta ekstraduar Assange.

Sven-Erik Alhem tha se Suedia i ka të gjitha mundësitë ta intervistojë Assange në Angli dhe nuk është aspak nevoja për ta ekstraduar.

Shpresohet që gjykatësi Haëard Riddle ta lexojë vendimin të premtem.

Nëse kjo nuk ndodh të premten, atëherë Assange duhet të presë edhe disa javë të tjera plot ankth për të mësuar vendimin e gjykatësit Riddle.

Tuesday, 8 February 2011

“Top-Gear”, ironi me Shqipërinë

Nga Londra
Muhamed Veliu

Dy ditë pasi kryeministri Berisha propozoi kontraktimin e njërit prej këngëtarëve më të spikatur për ta sjellë në Shqipëri, në programin “Top-Gear” të BBC, edhe njëherë tjetër imazhi Shqipërisë nxihet duke u përshkruar si një vend mafioz.

Në emisionin “Top-Gear” në BBC2 testohen markat më të reja të makinave.

Prezantuesit e “Top-Gear” e nisën programin duke lexuar një letër ardhur në redaksinë e programit nga një mafioz shqiptar që kërkonte t’i sugjerohej një makinë e përshtatëshme për aktivitetin e tij kriminal.

Tre prezantuesit e “Top-Gear”, pasi kanë mbërritur me traget nga Korfuzi testuan makinat “Rolls Royce” dhe “Benz” në rrugën Himarë-Sarandë dhe atë të Butrintit.

Programi vazhdon duke testuar bagazhet e dy makinave se cila prej tyre mund të ishte e përshtatëshme për të fshehur një njeri pasi bosi shqiptar i mafias ta kishte vrarë.

Duke pirë një kafe në Sarandë drejtuesi programit Jeremy Clarkson u shpjegon kolegëve të tij përse në rrugët e Shqipërisë ka kaq shumë makina me targa angleze.

“Shqiptarët vinë në Angli, punojnë dhe kur kthehen sjellin makina me vete. Por makinat e kanë celësin e derës të shqyer”, duke lënë të kuptohet se ato janë makinë të vjedhura.

“Top-Gear” mbyllet me një test mes “Rolls Royce” dhe “Benz”, të ndjekura nga dy makina dhe një motorcikletë e policisë shqiptare, pasi gjoja prezantuesit britanik të emisionit ishin përfshirë në grabitjen e një banke në Himarë.

Për këtë program bashkëpunoi edhe policia shqiptare. Ndërsa produkti final i programit ishte një turpërim tjetër i Shqipërisë dhe Shqiptarëve përballë audiencës britanike.

Për këto ofendime në “Top-Gear” nuk dihet ende nëse ambasada shqiptare në Londër do të reagojë, ndërkohë që disa media britanike kanë komentuar rreth “Top-Gear” dhe gjuhës së papërshtatëshme në të, duke i bërë shqiptarët steriotipa të krimit.

Monday, 7 February 2011

Miranda Vickers: "Ishte protestë, jo grusht shteti"

Nga Londra
Muhamed Veliu

Miranda Vickers është një studjuese e cështjeve shqiptare në Ballkan, njëkohësisht edhe autore e disa librave më i fundit i të cilëve ai për vitin e mbrapshtë 1997.

Vickers gjithmonë ka mbajtur një qëndrim kritik ndaj mënyrës së qeverisjes prej politikanëve shqiptarë gjatë këtyre 20 viteve të fundit.

Gjatë një interviste ajo shpreh shqetësim rreth situatës akutuale që po kalon Shqipëria, duke theksuar se në Shqipëri po sundon një rregjim i korruptuar dhe autoritar.

TCH: Cili është komenti juaj rreth zhvillimeve më të fundit në Shqipëri e vecanarisht pas protestës së 21 janarit ku u vranë katër protesues?

Vickers: Jam shumë e shqetësuar sikurse të gjithë në komunitetin ndërkombëtar. Për mua aspekti më shokues është drejtimi që kanë marrë këto ngjarje nga qeveria dhe kryeministri, duke tentuar t’i mbushin mëndjen njerëzve se ata janë viktimat e vërteta të kësaj situate, duke e përshkruar veten si viktima të një grushti shteti. Në fakt, viktimat e vërteta janë vetë populli shqiptar duke u nënvleftësuar nga qeveria njëkohësisht duke mos u parë si viktimat reale të asaj që ndodhi më 21 Janar.

TCH: Pas këtyre ngjarjeve kryeministri Berisha, përmes televizioneve, iu drejtua popullit shqiptar duke deklalruar se cfarë ndodhi ishte një grusht shteti i drejtuar nga lideri i opozitës, zoti Rama, së bashku me prokuroren e përgjithëshme. Sipas jush, a ka baza një deklaratë e tillë?

Vickers: Unë mendoj se e gjitha kjo është për të qeshur. Të gjithë ne e dimë se c’farë do të thotë një grusht shteti dhe se si ngjason një i tillë. Ne pamë thjesht një protestë popullore të njerëzve që donin një protestë paqësore, sic mund të ndodhë në të gjitha vendet demokratike. Ata ndjejnë se zgjedhjet janë manipuluar pjesërisht dhe kjo ishte një arsye reale që ata të dilnin në protestë sic ne shikojmë në të gjitha vendet e Europës. Në asnjë mënyrë kjo nuk ishte një përpjekje për grusht shteti. E gjithë ajo që ndodhi ishte një protestë e zakonshme ku njerëzit kërkonin zgjedhje të reja.

TCH: Zyra e prokurores së përgjithëshme ka kërkuar që 6 prej pjestarëve të Gardës së Republikës të merren në pyetje, por policia nuk i ekzekutoi fletë-thirrjet. Duket se ky incident është një shembull i pastër që institucionet nuk po funksionojnë. Sa e rrezikëshme është për demokracinë shqiptare?


Vickers: Është me të vërtetë shumë e rrezikëshme. Pas 20 vjetësh rrugëtim drejt demokracisë është e pabesueshme dhe e pafalëshme të jemi në një situatë të tillë. Të gjithë mekanizmat e institucioneve shqiptare janë organizuar sipas udhëzimeve të komunitetit ndërkombëtar. Nuk ka asnjë lloj preteksti për mosfunksionimin e tyre. Janë institucione të dobëta ngaqë nuk ka një vullnet politik që ato jetë të fuqishme. Shumë njerëz në Shqipëri, jo vetëm nga klasa politike por edhe nga biznesi që kanë interesa, mundohen që t’i mbajnë të dobëta institucionet në mënyrë që ato të manipulohen.

TCH: Sipas jush, kush është fajtor për një situatë të tillë në Shqipëri?


Vickers: Është shumë e lehtë nëse themi se kjo situatë ka ardhur si produkt i rritjes dhe sjelljes paranojake të kryeministrit, por ndoshta ky është një fakt që duhet pranuar. Janë edhe të tjerë elementë për t’u fajësuar. Mes tyre Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Komuniteti Europian.

TCH: Përse është një gjë e tillë?

Vickers: Gjatë 20 viteve të fundit ata kanë qenë dëshmitarë të rritjes së korrupsionit në nivel zyrtar në Shqipëri. Kjo situatë është lejuar të vazhdojë kështu relativisht pa u kontrolluar. Janë marrë disa nisma kundër korrupsionit në një nivel të ulët, por unë mendoj se komuniteti ndërkombëtar e ka toleruar këtë thjesht për stabilitetin e Shqipërisë dhe të rajonit. Ky është shqetësimi kryesor i komunitetit ndërkombëtar. Është mëse e qartë. E gjithë situata është injoruar. Tani populli shqiptar po paguan një cmim të rëndë. Shqipëria u lejua t’i bashkohet NATO-s pa plotësuar tërësisht kërkesat për të vijuar procesin e reformave në drejtimin e duhur. Është e pafalshme për komunitetin ndërkombëtar. Pra, janë disa elementë që duhen fajësuar, marrë në konsideratë për situartën aktuale.

TCH: Të tilla ngjarje e risollën Shqipërinë edhe njëherë në vëmendjen e komunitetit europian. Sa e ka dëmtuar imazhin e Shqipërisë dhe shqiptarëve e gjitha kjo situatë, kur aspiratat e tyra synojnë bashkimin me familjen europiane?

Vickers: Kjo situatë e ka rikthyer Shqipërinë mbrapa në radhë për t’iu bashkuar BE-së, vecanarisht kur tani në BE nuk ekziston dëshira për zgjerim me vende të reja. E gjitha kjo është asrye perfekte për ta futur kërkesën e Shqipërisë më një anë, duke vazhduar së thëni me zë të lartë për vazhdimin e reformave. Vecanarisht për zgjedhje të lira dhe demoktatike. Shqipëria nuk mund të ketë progres drejt Europës me një situatë të tillë, pa patur zgjedhje të lira dhe demokratike. Kur njerëzit atje kërkojnë zgjedhje të lira u mbyllet goja duke u qëlluar në rrugë.

TCH: Cila mund të jetë zgjidhja për të dalë nga një situatë kaq e tensionuar kur kemi opozitën që kërkon zgjedhje të parakohshme, ndërsa kryeministri në detyrë i ka thënë me kohë jo kësaj kerkese?


Vickers: Shumë njerëz në Shqipëri, përfshirë një politikan të respektuar si Sabri Godo, kanë kërkuar dhe kërkojnë zgjedhje të reja që në verën e shkuar, përfshirë edhe opozitën. Kjo për mendimin tim është e vetmja mënyrë për të ecur përpara. Që kjo të ndodhë duhet që qeveria aktuale të japë dorëheqjen duke u krijuar një qeveri teknike, e mbikëqyrur nga komuniteti ndërkombëtar për të ndryshuar ligjin e zgjdhjeve dhe më pas të mbahen zgjedhje të reja. Megjithatë, duke parë situatën aktuale jam shumë pesimiste që kryeministri ta lejojë një gjë të tillë. Kjo tregon se c’farë rregjimi të korruptuar dhe autoritar ka në Shqipëri dhe se në cfarë situate të rrezikëshme vëndi juaj ndodhet dhe i gjithë Ballkani në tërësi si rajon.

Angli, tjetër triumf i gazetarisë investigative

Nga Londra
Muhamed Veliu

Gazetaria investigative në Britaninë e Madhe ka shënuar suksesin e radhës, ndryshe nga Shqipëria ku gazetarët investigative anatemohen, televizionet ku ata punojnë gjobiten dhe ku drejtori i programit të emisionit “Fiks Fare” etiketohet si çakall nga kryeministri i vendit.

Pas një investigimi të gazetës ‘News of The World’, publikuar vitin e shkuar, tre prej pjesëtarëve të ekipit kombëtar të Pakistanit në kriket janë pezulluar për disa vite të jenë pjesë e këtij sporti pasi u filmuan duke shitur një ndeshje.

Një gjykatë në kryeqytetin Doha të Katarit, bazuar në provat e publikuara nga kjo gazetë, dënoi me 10 vjet për të mos luajtur kriket Salman Butt, kapitetin e skuadrës pakistaneze.

Ndërsa dy lojtarët e tjerë, Mohammad Asif dhe Mohammad Amit, u dënuan për mos të luajtur respektivisht me nga shtatë dhe pesë vjet.

Këshilli Ndërkombëtar i sportit të kriketit, i udhëhequr nga Harron Lorgat që hetoi tre sportistët, lavdëroi investigimin e gazetarit Mazher Mahmood.

“Pa ndihmën e këtij investigimi gazetaresk do të ishte e pamundur të frenonim këtë aktivitet të jashtëligjshëm në sportin e kriketit. Ne jemi shumë mirënjohës ‘News of The World’ për bashkëpunimin” ka deklaruar Harron Lorgat.

Ky investigim zbuloi atë që është cilësuar si skandali më i madh në historinë e sportit ku një bashkëpunëtor i tre lojtarëve pakistanezë u filmua duke marrë 150 mijë stërlina dhe më pas gjatë ndeshjes kundër Anglisë, lojtarët u filmuan duke humbur pikët siç edhe kishin premtuar.

Historia korruptive e tre lojtarëve pakistanezë nuk mbaron këtu. Më 17 mars ata duhet të paraqiten në një gjykatë në Londër ku do t’i komunikohen akuzat pas një hetimi të Scotland Yard bazuar në provat e mbledhura gjatë investigimit nga ‘News Of The World’.

Nëse ata do të shpallen fajtorë rrezikojnë të dënohen me nga 7 vjet burg.

Angli, tjetër triumf i gazetarisë investigative

Nga Londra
Muhamed Veliu

Gazetaria investigative në Britaninë e Madhe ka shënuar suksesin e radhës, ndryshe nga Shqipëria ku gazetarët investigative anatemohen, televizionet ku ata punojnë gjobiten dhe ku drejtori i programit të emisionit “Fiks Fare” etiketohet si çakall nga kryeministri i vendit.

Pas një investigimi të gazetës ‘News of The World’, publikuar vitin e shkuar, tre prej pjesëtarëve të ekipit kombëtar të Pakistanit në kriket janë pezulluar për disa vite të jenë pjesë e këtij sporti pasi u filmuan duke shitur një ndeshje.

Një gjykatë në kryeqytetin Doha të Katarit, bazuar në provat e publikuara nga kjo gazetë, dënoi me 10 vjet për të mos luajtur kriket Salman Butt, kapitetin e skuadrës pakistaneze.

Ndërsa dy lojtarët e tjerë, Mohammad Asif dhe Mohammad Amit, u dënuan për mos të luajtur respektivisht me nga shtatë dhe pesë vjet.

Këshilli Ndërkombëtar i sportit të kriketit, i udhëhequr nga Harron Lorgat që hetoi tre sportistët, lavdëroi investigimin e gazetarit Mazher Mahmood.

“Pa ndihmën e këtij investigimi gazetaresk do të ishte e pamundur të frenonim këtë aktivitet të jashtëligjshëm në sportin e kriketit. Ne jemi shumë mirënjohës ‘News of The World’ për bashkëpunimin” ka deklaruar Harron Lorgat.

Ky investigim zbuloi atë që është cilësuar si skandali më i madh në historinë e sportit ku një bashkëpunëtor i tre lojtarëve pakistanezë u filmua duke marrë 150 mijë stërlina dhe më pas gjatë ndeshjes kundër Anglisë, lojtarët u filmuan duke humbur pikët siç edhe kishin premtuar.

Historia korruptive e tre lojtarëve pakistanezë nuk mbaron këtu. Më 17 mars ata duhet të paraqiten në një gjykatë në Londër ku do t’i komunikohen akuzat pas një hetimi të Scotland Yard bazuar në provat e mbledhura gjatë investigimit nga ‘News Of The World’.

Nëse ata do të shpallen fajtorë rrezikojnë të dënohen me nga 7 vjet burg.

Friday, 4 February 2011

Amnesty International : "Të mos pengohet prokuroria"

Nga Londra
Muhamed Veliu

Pas deklaratës së djeshme në mbrojtje të katër gazetarëve shqiptarë që ishin përfshirë në planet e komisionit hetimor parlamentar për t’i kontrolluar tabulatët, Amnesty International ka publikuar sot një tjetër reagim shqetësues për mos lejimin e prokurorisë në zbatimin e ligjit.

Kjo organizatë ka shprehur shqetësimin për abuzimet verbale të adresuara nga kryeministri Berisha ndaj kryeprokurores së përgjithëshme Ina Rama.

Andrea Huber, zëvendësdrejtore e Amnesty International për Europën, ka shprehur shqetësimin për pengesat që po ndesh prokuroria në marrjen në pyetje të drejtuesve të Gardës së Republikës.

“Amnesty International shpreh shqetësimin për injorimin e kërkesës së zyrës së prokurores së përgjithëshme në zbatimin e urdhër-ndalimit për gjashtë drejtuesit kryesor të Gardës së Republikës, të cilët kërkohen të hetohen për vdekjen e tre personave, të shkaktuar nga përdorimi i armëve të zjarrit gjatë protestave të 21 janarit” thuhet në deklaratë.

Gjithashtu, Amnesty International vëren se Policia e Shtetit ka injoruar kërkesën e prokurorisë duke ndërhyrë në mos zbatimin normal të ligjit.

Zonja Andrea Huber e mbyll deklaratën e saj duke dënuar sjelljen e kryeministrit Berisha ndaj kryeprokurores Ina Rama.

“Amnesty International shpreh shqetësim të thellë për gjuhën abuzuese të kryeministrit Berisha ndaj prokurores së përgjithëshme, gjë e cila nënvleftëson respektin për ligjin në Shqipëri”, është shprehur ajo.

Thursday, 3 February 2011

Hetimi i gazetarëve, reagon Amnesty International

Organizata prestigjoze “Amnesty International” i është bashkuar zërave kritik të organizatave të tjera botërore, duke e cilësuar si të padrejtë kërkesën e komisionit hetimor parlamentar për të hetuar tabulatet e telefonave të katër prej gazertarëve më të njohur në Shqipëri.

Andrea Huber, zëvëndësdrejtore e Amnesty International për Europën në një prononcim dhënë korrespondentit të Top-Channel në Londër, Muhamed Veliu, e konsideron kërkesën drejtuar kompanive të celularëve, për marrjen e tabulateve telefonike të katër gazetarëve, nga komisioni parlamentar që heton ngjarjet e 21 janarit si thyerje e të drejtës dhe lirive të gazetarëve për t’u informuar bazuar në të drejtën e informimit të publikut.

“Konfidencialiteti në mbrojtje të burimeve të informimit të gazetarëve është esenciale për lirinë dhe pavarësinë e medias sikurse është edhe integriteti i gazetarëve disa prej të cilëve u dhunuan nga policia më 21 janar në momentet kur ata po kryenin detyrën në raportimin e protestës anti-qeveritare në Tiranë”, thuhet në vijim të deklaratës.

“Amnesty International” në mënyrë të vendosur kërkon të tërhiqet kërkesa e marrjes së tabulatëve dhe se gazetarët duhet të vazhdojnë detyrën e informimit të publikut pa asnjë ndërhyrje.

“Të drejtat e njeriut kërkojnë që gazetarët kanë të drejtë të mbrojnë burimet - thuhet në deklaratë - dhe vetëm në ato raste kur ka një vendim gjykate të bazuar në vlefshmërinë e informacionit që ka burimi për të mbrojtur interesin e publikut ose të drejtat private, vetëm atëherë burimet nuk gëzojnë më mbrojtje”.

Amnesty International e përfundon deklaratën duke ngritur shqetësimin rreth ligjshmërisë së komisionit hetimor parlametar duke deklaruar se: “Amnesty International” vëren se për kushtetutshmërinë e këtij komisioni duhet të shprehet Gjykata Kushtetuese dhe se komisioni parlamentar duhet të jetë objektiv për të vërtetuar se institucionet vepruan për të mbrojtur dhe ndëshkuar ativitetet kriminale që kishin qëllim sulmin ndaj institucioneve dhe thyerjes së

Mashtrimi nigerian mbërrin në Shqipëri

Nga Londra
Muhamed Veliu

Nisja e procedimit penal nga policia shqiptare, si të akuzuar për mashtrim ndaj një zyrtari të një banke në Londër dhe dy bashkpuntorëve të tij britanik, është maja e aisbergut e një mashtrimi që ka prodhuruar mijëra viktima në të gjithë botën.

Gjatë javëve të fundit me qindra shtetas shqiptarë përdorues të telefonisë mobile kanë marrë mesazhe në të cilat thuhet se ata janë fitues të 600 mijë paund nga llotaria e kompanisë Nokia.

Por që kjo shumë të behej e tyre ata duhet të paguanin 3 mijë stërlina për shpenzimet ligjore dhe më pas tërheqjen e cmimit të fituar.

Në disa raste mesazhet kërkonin të dhënat personale dhe ato bankare ku do ti transferohej shuma prej 600 mijë stëtlinash.

Top-Channel ka mësuar se të tilla mesazhe kanë mbërritur edhe në telefonin celular të një zëvëndës ministri në kabinetin Berisha dhe në celularin e kryeredaktorit të lajmeve në një prej televizioneve të Tiranës.

Mesazhet dërgohen nga një munër me prefiks 353 që i përket Irlandës.

E gjitha kjo është një formë mashtrimi e vënë në veprim që prej vitit 1980 nga shtetas nigerian që jetojnë në Britaninë e Madhe.

Në zhargonin e përditshëm të agjentëve të luftës kundra krimit ekonomik në Scotland Yard ky lloj mashtrimi njihet si “Nigerian Fraud” mashtrimi Nigerian që organizohet përmes mesazheve sms, postës elektronike apo dërgimit me postë të një njoftimit për fitimin e një llotarie.

Një studim i kryer në vitin 2006 mbërriti në përfundimin se gjatë një viti në Britaninë e Madhe shuma e përfituar nga gruper kriminale nigeriane përmes këtij mashtrimi ishte 150 miljon stërlina.

Blog Archive

About Me

Veliupress


View My Stats